Miriuță avertizează înainte de meciul cu UTA: „Trebuie să jucăm perfect pentru a câștiga!”

vineri, 28 martie 2025, 14:15
3 MIN
 Miriuță avertizează înainte de meciul cu UTA: „Trebuie să jucăm perfect pentru a câștiga!”

ACSM Politehnica Iași a organizat astăzi o conferință de presă, la care au participat antrenorul principal, Vasile Miriuță, și fotbalistul Rareș Ispas.

Principalul subiect abordat a fost partida cu UTA, din etapa a II-a a play-out-ului Ligii I de fotbal.

Miriuță a avut cuvinte de laudă la adresa adversarului: „Ne așteaptă o partidă foarte grea. UTA e o echipă bună, mi-au plăcut ultimele partide ale lor. Au un antrenor foarte bun, cu mare experiență, îmi place de Mircea Rednic, am un mare respect pentru el. Ultimul lor meci, cu Galațiul, a fost cel mai bun al lor din ultimele trei. La primul meu joc la Iași, UTA a venit, a câștigat, chiar dacă noi am avut ocaziile mai mari”.

Urmăriți canalul „Ziarul de Iași” pe WhatsApp. Cele mai importante știri ale zilei sunt disponibile aici

Tehnicianul știe de ce are nevoie echipa sa duminică: „Suntem mai pregătiți decât la meciul din sezonul regulat pe care l-am pierdut și sunt sigur că nu vom mai face aceleași greșeli. Băieții s-au pregătit foarte bine în ultima perioadă, am mare încredere în ei. Nu trebuie să facem pași greșiți! Trebuie să fim apți din toate punctele de vedere, să nu facem greșeli, pentru că au jucători buni, de viteză, care pot marca la orice greșeală a adversarului. Trebuie să stăm bine în teren și să facem un joc perfect pentru a câștiga”.

Miriuță a argumentat de ce este acum mai optimist: „Sper ca duminică să fie altele datele problemei, pentru că am avut timp și eu să omogenizez echipa, băieții au prins încredere în ei de la joc la joc, jocul e în creștere. Nu trebuie să ne mulțumim cu ce am obținut în ultimele meciuri. Echipele sunt despărțite de două-trei puncte și orice înfrângere sau victorie te duce în joc sau în sus”.

Ispas a mers pe aceeași linie cu antrenorul său. „Ne așteaptă un meci foarte greu, cu o echipă bună, care a scos rezultate bune. Noi vrem să ne concentrăm doar pe noi, pe ce avem de făcut. Sunt sigur că vom arăta bine și vom arăta un spirit de echipă foarte bun duminică. Ne-am pregătit foarte bine în aceste zile. Sper să facem un meci foarte bun și să câștigăm, pentru că avem nevoie de toate cele trei puncte. Cu aportul publicului, cu siguranță vom face un meci bun și vom câștiga” a spus fundașul stânga, care a adăugat: „Am pierdut în ultimul meci din Copou contra lor, ne dorim acum să câștigăm. Orice se poate întâmpla, micile detalii fac diferența. Trebuie să fim concentrați pe ce avem de făcut, gândul nostru e doar la victorie. Eu îmi doresc să ne salvăm cu câteva etape înainte de final, dar cred că se va juca până la ultima etapă, se poate întâmpla orice”.

Partida de duminică dintre Poli și UTA va începe la ora 15:00.

Publicitate și alte recomandări video

Comentarii