Multe și mărunte: Argint pentru Glinţă, posibil aur pentru Popovici

646x404
  • 646x404
- +

Sportivul Robert Glinţă a câştigat, ieri, medalia de argint în proba de 100 metri spate din cadrul Campionatelor Europene de nataţie în bazin scurt de la Kazan. El a stabilit şi un record naţional., cu timpul de 49,31 s. Glinţă, care a fost cel mai rapid la jumătatea cursei, a fost devansat de rusul Kliment Kolesnikov (49,13 s), în timp ce pe locul al treilea s-a clasat grecul Apostolos Christou (49,86 s. Pentru Robert Glinţă este a doua medalie la Europenele de la Kazan, după cea de bronz în proba de 50 m spate. Un alt înotător români, David Popovici  (FOTO)s-a calificat în finala probei de 100 m liber, cu cel mai bun timp din semifinale. Finala va avea loc diseară.

Tecău s-a calificat la „ATPFinals”

Echipa Horia Tecău/Kevin Krawietz (România/Germania) s-a calificat la Turneul Campionilor, ca urmare a rezultatelor de joi de la Rolex Paris Masters. Alături de Tecău şi Krawietz s-a calificat şi perechea Jamie Murray/Bruno Soares (Marea Britanie/Brazilia). În afara celor două echipe, mai sunt calificate perechile Filip Polasek/Ivan Dodig, Nikola Mektic/Mate Pavic, Rajeev Ram/Joe Salisbury, Marcel Granollers/Horacio Zeballos, Pierre-Hugues Herbert/Nicolas Mahut şi Juan Sebastian Cabal/Robert Farah. Turneul Campionilor va avea loc la Torino, în perioada 14-21 noiembrie.

FCSB a câştigat printr-un autogol

Formaţia FCSB a învins, joi seară, în deplasare, cu scorul de 1-0, echipa Farul Constanţa, într-un meci restanţă din etapa a XIII-a a Ligii 1. A marcat Grameni, în minutul 13 (autogol). În primul meci al etapei a XV-a, disputat ieri, Gaz Metan Mediaş a dispus cu 1-0 în deplasare de Chindia Târgovişte, print-un gol marcat în min. 91, de fundaşul Matricardi. Din minutul 63, Gaz Metan a evoluat cu un jucător mai puţin, după eliminarea lui Moura.

Meciul cu Peru rămâne tot la Cluj

Comitetul Federaţiei Internaţionale de Tenis pentru Cupei Davis a luat decizia ca meciul România - Peru, programat în zilele de 27 şi 28 noiembrie, în Sala Polivalentă din Cluj, să se desfăşoare conform programării iniţiale, anunţă Federaţia Română de Tenis pe site-ul său oficial. A fost nevoie de o decizie explicită a Comitetului Cupei Davis în contextul în care Federaţia Peruană de Tenis a solicitat ITF ca acest meci să se dispute într-o altă ţară, dată fiind situaţia pandemiei de Covid-19 în România. Miza acestei partide este foarte importantă, în condiţiile în care echipa care va câştiga va juca anul viitor în calificările Cupei Davis pentru şansa de a se califica între cele mai bune 16 echipe naţionale din lume la turneul finaldin 2022.

Hagi a înscris în Danemarca

Fotbalistul echipei Glasgow Rangers, Ianis Hagi, a înscris un gol în meciul terminat la egalitate, scor 1-1, cu formaţia Brøndby, în grupa A a Ligii Europa. Hagi a a intrat pe teren în minutul 56 şi a marcat în minutul 77. Pentru Brondby a înscris tot un jucător al oaspeţilor, Balogun, în minutul 45, în propria poartă. Tot în grupa A, Sparta Praga, cu Florin Niţă în poartă, a fost învinsă cu scorul de 0-3 de Olympique Lyon, în deplasare. În grupa E, Galatasaray, echipa lui Olimpiu Moruţan şi Alexandru Cicâldău, a remizat pe teren propriu cu Lokomotiv Moscova, scor 1-1. Cicâldău a fost integralist, iar Moruţan a jucat până în minutul 76.

Rezultat onorabil

Naţionala de handbal masculin a României a fost învinsă joi seară, la Aviles, de reprezentativa Spaniei, scor 29-33(15-16), în primul meci amical din două programate cu ibericii. Cea de-a doua partidă amicală în deplasarea din ţara antrenorului României, Xavi Pascual, este programată astăzi, tot la Aviles. Spania este multiplă medaliată în marile competiţii. Cel mai recent a obţinut bronzul olimpic la Tokyo, tot bronz la Campionatul Mondial din acest an şi medalia de aur la Campionatul European din 2020.

Bara a pierdut în sferturi

Jucătoarea Irina Bara (138 WTA) a fost eliminată, ieri, în sferturile de finală ale turneului de categorie WTA 125 Argentina Open, de la Buenos Aires. Bara a fost învinsă de favorita 5, Panna Udvardy din Ungaria (128 WTA), scor 1-5, 6-1, 1-6 după o oră şi 41 de minute. Irina Bara este calificată în sferturi şi la dublu, unde, alături cu Ekaterine Gorgodze vor evolua împotriva sportivelor Katharina Gerlach (Germania) şi Daniela Seguel (Chile).

Elveţia aruncă bomba la Praga

Elveţia a învins Cehia cu scorul de 2-1 şi întâlneşte Australia în semifinalele competiţiei feminine de tenis pe echipe Billie Jean King Cup, al cărei turneu final este găzduit de Praga.  Cehia, laureată de 11 ori a competiţiei a început cu dreptul, Marketa Vondrousova trecând de Viktorija Golubic cu 6-4, 6-2, după o serie de nouă game-uri consecutive. Campioana olimpică en titre, Belinda Bencic (17 WTA), a restabilit egalitatea, după ce a dispus de numărul trei mondial, Barbora Krejcikova, campioana de la Roland Garros, cu 7-6, 6-4. Prima finalistă este Rusia, care a învins SUA cu 2-1 după rezultatele; Ludmila Samsonova – Sloane Stephens 1-6, 6-4, 6-3; Danielle Collins – Anastasia Pavliucenkova 6-7, 7-6, 6-2; Veronika Kudermetova / Samsonova – Shelby Rogers -Coco Vandeweghe 6-3, 6-3.

© Drepturi de Autor (Copyright) - Acest articol este proprietatea Ziarul de Iasi (www.ziaruldeiasi.ro) si este protejat de Legea dreptului de autor si drepturilor conexe (8/1996). Preluarea acestui articol se poate face, potrivit reglementarilor in vigoare, doar în limita a maximum 500 de caractere, urmate obligatoriu de un link directionat catre acest articol! Orice incalcare a acestor prevederi va fi supusa procedurilor pentru intrarea in legalitate si recuperarea daunelor.