Multe și mărunte: Cristina Neagu, providențial

neagu
  • neagu
- +

Echipa de handbal feminin CSM Bucureşti a învins sâmbătă, în deplasare, formaţia daneză Team Esbjerg, scor 30-29 (17-15), în al doilea meci din grupa A a Ligii Campionilor. Cristina Neagu a fost, din nou, principala marcatoare, cu 10 goluri, inclusiv cel al victoriei la ultima aruncare. Mai mult, ea a înscris golul victoriei în penultima secundă de joc, cu o torpilă în stilul caracteristic pe apărare avansată şi ameninţare de joc pasiv. În primul meci din grupă, CSM Bucureşti a învins, pe teren propriu, echipa franceză Metz Handball, cu 31-26, iar după două etape are 4 puncte. CSM va întâlni pe teren propriu, pe 27 septembrie, echipa rusă Rostov Don. În grupa B, SCM Râmnicu Vâlcea a fost învinsă sâmbătă, pe teren propriu, de formaţia daneză Odense Handbold, scor 21-30,Din lotul antrenat de Florentin Pera au absentat jucătoarele Kristina Liscevic, Mireya Gonzalez, precum şi secundul Goran Kurtes, care au primit test pozitiv la Covid-19.În prima etapă vâlcencele au fost învinse cu 21-28 la Brest-Bretagne, iar în etapa următoare, vor juca în deplasare cu ŢSKA Moscova.

Tadej, copilul minune

Rutierul sloven Tadej Pogacar (Emirates) a câştigat, sâmbătă, penultima etapă a Turului Franţei, contratimp individual montan desfăşurat între Lure şi La Planche des Belles Filles. După acest succes, Pogacar a urcat pe primul loc în clasamentul general, detronându-l pe compatriotul său Primoz Roglic (Jumbo-Visma), care era lider de 11 etape. Înainte de etapa de sâmbătă, Primoz Roglic avea un avantaj de 57 de secunde în fruntea clasamentului general, dar Pogacar avut un timp cu 1 minut şi 56 de secunde mai bun decât marele său rival din clasamentul general Ultima etapă, Mantes-La-Jolie-Champs-Elysees, câştigată de irlandezul Sam Bennett (Deceininck-Quick-Step), nu a influenţat clasamentul, astfel încât Pogacar (21 de ani) a devenit cel mai tânăr câştigător al Turului Franţei

FCSB şi-a tras portar

FC Dinamo Bucureşti anunţă prin intermediul site-ului oficial, transferul definitiv al portarului Cătălin Straton la FCSB. La Dinamo din vara anului trecut, Cătălin Straton a apărat 16 meciuri în tricoul echipei din Şoseaua Ştefan cel Mare, 12 în Liga 1 şi 4 în Cupa României. Straton a debutat aseară, în partida cu FC Argeş de la Giurgiu, în tricoul noii sale echipe,

Chiţu are ruptură de ligament

FC Viitorul a anunţat, sâmbătă, că atacantul Aurelian Chiţu a suferit o ruptură de ligament încrucişat anterior la un antrenament şi urmează să fie operat. “Atacantul echipei noastre, Aurelian Chiţu, a suferit o accidentare gravă la unul dintre antrenamentele premergătoare partidei cu Sepsi Sf. Gheorghe, din etapa a 4-a din Liga 1. În urma controlului medical efectuat, s-a constatat că jucătorul Viitorului Constanţa a suferit o ruptură de ligament încrucişat anterior la genunchiul stâng şi va fi operat săptămâna viitoare”, se arată pe site-ul clubului constănţean.

Români în Serie A

Formaţia Sassuolo, la care joacă Vlad Chiricheş, a remizat, duminică, pe teren propriu, scor 1-1, cu echipa lui Răzvan Marin, Cagliari, într-un meci din prima etapă a campionatului Italiei. Chiricheş a fost integralist la gazde şi a primit un cartonaş galben în minutul 59. La oaspeţi, Marin a jucat până în minutul 76. Tot în serie A, formaţia Crotone, cu Denis Drăguş pe teren în ultimele minute, a fost învinsă, în deplasare, cu scorul de 1-4 de Genoa. Drăguş a intrat pe teren în minutul 89. Jucătorul român a semnat cu Crotone în această săptămână.

Primul trofeu al Barcelonei

Formaţia FC Barcelona a învins, sâmbătă, pe stadionul Camp Nou, cu scorul de 1-0, echipa Elche, şi a câştigat trofeul Joan Gamper. Golul a fost marcat de Griezmann, în minutul 2. Trofeul Joan Gamper este pus în joc de FC Barcelona în fiecare an, într-un meci amical din presezon. Catalanii au câştigat trofeul a opta oară consecutiv. Precedentele adversare au fost din afara Spaniei: Santos, Leon, AS Roma, Sampdoria, Chapecoense, Boca Juniors şi Arsenal.

© Drepturi de Autor (Copyright) - Acest articol este proprietatea Ziarul de Iasi (www.ziaruldeiasi.ro) si este protejat de Legea dreptului de autor si drepturilor conexe (8/1996). Preluarea acestui articol se poate face, potrivit reglementarilor in vigoare, doar în limita a maximum 500 de caractere, urmate obligatoriu de un link directionat catre acest articol! Orice incalcare a acestor prevederi va fi supusa procedurilor pentru intrarea in legalitate si recuperarea daunelor.