Multe și mărunte:Ionuț Radu, între Nisa şi Parma
metalco

radu-ionut
  • radu-ionut
- +

Crescenzio Cecere şi Oscar Damiani, impresarii portarului Ionuţ Radu, au ajuns, ieri după-amiază, la sediul clubului Inter Milano pentru a negocia împrumutul internaţionalului român la clubul Nice. Gruparea franceză doreşte un împrumut al jucătorului pentru 18 luni, iar perioada este agreată de Inter. Vineri, Oscar Damiani a anunţat că negociază transferul lui Radu la gruparea franceză Nice. Ionuţ Radu, 22 de ani, şi-a pierdut postul de titular la Genoa, după ce gruparea genoveză l-a împrumutat, la începutul acestei luni, pe Mattia Perin de la Juventus.Radu este jucătorul echipei Inter Milano, el fiind împrumutat până la finalul sezonului la Genoa. Nice ocupă locul 12, în campionatul Franţei, cu 29 de puncte, după 21 de jocuri. La echipa antrenată de fostul internaţional francez Patrick Vieira, titularul postului de portar este argentinianul Walter Daniel Benitez, în vârstă de 26 de ani.Presa italiană susţine altceva: că Ionuţ este dorit şi la Parma, ca înlocuitor al lui Luigi Sepe, el care a apărat toate minutele în acest sezon al Serie A, dar care s-a accidentat pentru mai mult timp. Trecerea lui Radu de la Genoa la Parma ar fi un pas mare înainte pentru portarul român, ţinând cont că echipa din Emilia-Romagna, antrenată de Roberto D'Aversa, stă bine în campionat, pe locul VII, faţă de locul 19, penultimul, ocupat de actuala formaţie a lui.

Fiorentina cu ochii pe Marin

Mijlocaşul Răzvan Marin ar putea părăsi în această iarnă echipa Ajax Amsterdam pentru un transfer la Fiorentina. Potrivit „La Nazione”, publicaţie din Florenţa, gruparea viola urmăreşte doi mijlocaşi, pe italo-argentinianul Rodrigo Battaglia, în vârstă de 28 de ani, de la Sporting Lisabona, cotat la şapte milioane de euro, şi pe Răzvan Marin, 23 de ani, cotat la 12 milioane de euro. În utlima perioadă, Răzvan Marin nu mai prinde echipa la campioana Angliei. În 20 de etape disputate în acest sezon în Eredivisie, Răzvan Marin a jucat în zece partide, cinci ca titular şi cinci ca rezervă. Românul a fost transferat, vara trecută, de la Standard Liege pentru 12,5 milioane de euro. După 21 de etape, Fiorentina, echipă antrenată de Giuseppe Iachini, ocupă locul 13, cu 25 de puncte, în clasamentul Serie A.

Lundby, învingătoare la Râşnov

Sportiva norvegiană Maren Lundby a câştigat al doilea concurs de Cupă Mondială la sărituri cu schiurile de la Râşnov/Valea Cărbunării, în timp ce românca Daniela Haralambie s-a clasat pe locul 28. Lundby, campioana olimpică en titre, s-a impus cu un total de 259 puncte, după sărituri de 96,5 şi 96 metri. Pe locul secund s-a clasat austriaca Eva Pinkelnig, 241,1 puncte (92,5 m, 93 m), iar a treia a fost compatrioata sa Chiara Hölzl, cu 240,8 puncte (93,5 m, 93 m). Hölzl câştigase primul concurs de la Râşnov, desfăşurat sâmbătă. Haralambie s-a clasat pe locul 28, cu 192,4 puncte, în urma unor sărituri de 81 m şi 84,5 m.Andreea Diana Trâmbiţaş nu a reuşit calificarea pentru acest concurs.
Maren Lundby a revenit pe primul loc în clasamentul general al Cupei Mondiale,

Ungurii s-au impus la polo

Naţionala de polo a Ungariei a câştigat duminică, la Budapesta, medalia de aur la Campionatul European, după ce a învins în finala competiţiei reprezentativa Spaniei, cu scorul de 14-13, fiind necesare aruncări de departajare. Scorul pe reprize a fost 1-3, 3-0, 2-2, 3-4, la finalul timpului regulamentar, şi 5-4, după aruncări de departajare. Medalia de bronz a revenit, tot duminică, echipei Muntenegrului, scor 10-9, cu Croaţia. De asemenea, Grecia – Rusia 11-9 (locurile 7-8) şi Serbia - Italia 8-7 (5-6). România a încheiat competiţia pe locul 11, după 20-3 cu Turcia, în meciul de clasament final.

Mai avem halterofili prin concursuri

Sportiva română Elena Andrieş a ocupat locul 4 la cat. 49 kg, luni, la Cupa Mondială de haltere de la Roma, competiţie de calificare olimpică Silver Tokyo 2020.
 Andrieş a fost a patra la stilul smuls, cu 82 kg, după ce a ratat o încercare la 80 kg, a terminat pe patru şi la aruncat, cu 96 kg, ratând ultima tentativă, la 100 kg, iar la total a ocupat, de asemenea, locul patru, cu 178 kg. România mai are o reprezentantă la competiţia de la Roma, pe Loredana Toma, care va evolua miercuri, de la ora 16:00 (ora României), la cat. 64 kg.

Can părăseşte Juventus

Mijlocaşul echipei Juventus Torino, Emre Can, este aproape de un transfer la Borussia Dortmund. În vârstă de 26 de ani, Emre Can nu a fost convocat la meciul cu Napoli, pierdut” scor 1-2, în Serie A, deoarece are gripă. El are contract cu Juventus până în 2022. Emre Can s-a născut la Frankfurt din părinţi turci. Deşi are 20 de prezenţe în echipa naţională a Germaniei, el nu a fost convocat de selecţionerul Joachim Löw pentru turneul final al Cupei Mondiale din Rusia.

Sportul fuge de coronavirus

Federaţia internaţională de atletism (World Athletics) a anunţat că urmăreşte „îndeaproape” evoluţia situaţiei din China în ceea ce priveşte epidemia de coronavirus, în contextul în care în această ţară sunt programate, între 13 şi 15 martie, Campionatele mondiale de atletism în sală.
Monitorizăm atent situaţia împreună cu Organizaţia Mondială a Sănătăţii. Dacă oricare dintre avizele OMS afectează planurile privind competiţia, vom anunţa rapid părţile implicate”, se arată într-un comunicat al federaţiei. Federaţia internaţională de baschet (FIBA) a anunţat că turneul feminin de calificare la Jocurile Olimpice 2020 de la Tokyo, care urma să aibă loc la Foshan (China), în perioada 6-9 februarie, a fost mutat la Belgrad, din cauza noului coronavirus.

© Drepturi de Autor (Copyright) - Acest articol este proprietatea Ziarul de Iasi (www.ziaruldeiasi.ro) si este protejat de Legea dreptului de autor si drepturilor conexe (8/1996). Preluarea acestui articol se poate face, potrivit reglementarilor in vigoare, doar în limita a maximum 500 de caractere, urmate obligatoriu de un link directionat catre acest articol! Orice incalcare a acestor prevederi va fi supusa procedurilor pentru intrarea in legalitate si recuperarea daunelor.