Multe și mărunte: Ne-am lămurit şi cu CFR?
anunturi

Screenshot_1-10-770x540
  • Screenshot_1-10-770x540
- +

Formaţia CFR Cluj a fost învinsă, joi seară, în deplasare, cu scorul de 1-2 (0-0), de echipa daneză Randers, într-un meci din penultima etapă a grupei D a Conference League. Golurile au fost marcate de Kamara (’68) şi Piesinger (’76) pentru gazde, respectiv Deac (’72(pentru clujeni. Au jucat în echipa lui Dan Petrescu; Bălgrădean – Manea ('71 – Susic), Graovac, Burcă, Camora – Bordeianu ('46 – Sigurjonsson), Boateng ('84- Rodriguez), Deac, Omrani – Debeljuh ('71-Alibec), Păun ('84 – Costache). Celălalt meci al rundei: Jablonec – Alkmaar 1-1.Clasament înaintea ultimei etape: 1.Alkmaar – 11 p (calificată în optimi); 2.Randers – 7 p; 3. Jablonec 6 p; 4. CFR – 1 p. CFR nu poate evita ultimul loc, chiar dacă învinge în Gruia, pe 9 decembrie, echipa cehă Jablonec.

Cicâldău şi Ianis, la înălţime

Fotbalistul echipei Galatasaray, Alexandru Cicâldău, a înscris un gol şi a contribuit decisiv la altul, joi seară, la meciul câştigat pe teren propriu, cu scorul de 4-2, în faţa formaţiei Olympique Marseille, în grupa E a Ligii Europa. Cicâldău a marcat în minutul 12 şi a contribuit decisiv la autogolul lui Caleta-Car (Marseille) din minutul 30. Alexandru Cicâldău a jucat până în minutul 51, când în locul său a intrat Olimpiu Moruţan. Tot în Europa League dar în grupa A, Glasgow Rangers a învins pe teren propriu echipa Sparta Praga, scor, 2-0. Ianis Hagi, care a jucat până în minutul 66, a pasat decisiv la golul marcat de Morelos în minutul 15. Acelaşi Morelos a înscris şi golul doi, în minutul 49. La oaspeţi, Niţă a fost rezervă.

Baraje dure pentru Qatar

Reprezentativa Portugaliei va întâlni Turcia, iar Italia va juca împotriva Macedoniei de Nord în play-off-ul pentru Cupa Mondială din Qatar, s-a stabilit în urma tragerii la sorţi care a avut loc, vineri, la Zürich. La tragerea la sorţi s-au stabilit trei “căi” pentru CM, în care se dispută câte două semifinale şi o finală. Cele trei finale stabilesc echipele calificate la Cupa Mondială. Rezultatul tragerii la sorţi:

Calea A (Scoţia - Ucraina, Ţara Galilor – Austria. Gazda finalei va fi câştigătoarea meciului Ţara Galilor – Austria; Calea B: Rusia - Polonia, Suedia – Cehia / Gazda finalei va fi câştigătoarea semifinalei Rusia – Polonia); Calea C: Italia - Macedonia de Nord, Portugalia – Turcia / Gazda finalei va fi câştigătoarea semifinalei Portugalia – Turcia.Meciurile se vor disputa în perioada 24-29 martie 2022.

Nicolae şi Nicolas deschid balul

Nicolae Frunză (626 ATP) şi Nicolas Alvarez (392) vor juca în primul meci al întâlnirii de Cupa Davis dintre România şi Peru, de sâmbătă şi duminică, de la Cluj. Meciul va începe la ora 12:00 şi va fi urmat de partida dintre Marius Copil (274) şi Conner del Pino (645) şi de meciul de dublu Marius Copil/Horia Tecău – Sergio Galdos / Arklon del Pino. Duminică, de la 11:30 se vor juca celelalte două meciuri de simplu, Copil – Alvarez şi Frunză – C. Del Pino. Întâlnirea contează pentru Grupa Mondială I - Knockout, iar echipa care va câştiga va juca în 2022 în calificările Cupei Davis pentru un loc la turneul final, printre cele mai bune 16 naţionale din lume. Partidele vor fi transmise de Digi Sport, Telekom Sport şi Look Sport.

Bernie merge în optimi

Sportiva Bernadette Szöcs s-a calificat în optimi la Campionatul Mondial de tenis individual de masă de la Houston. În faţa numărului 14 mondial, Jeon Je-hoon, din Coreea de Sud, sfertfinalistă la Jocurile Olimpice de la Tokyo, Bernadette s-a desprins la 2-0 după seturi câştigate la limită, apoi scorul s-a făcut 3-1. Tot românca a reuşit să gestioneze mai bine situaţia şi a închis meciul la 4-2, în al şaselea set, cu 11-9. În optimi, Bernadette era programată contra japoneze Kasumi Ishikawa. Tot în 16-imile de la simplu s-a aflat şi Andreea Dragoman, care a avut-o în faţă pe thailandezaSuthasini Sawettabut. Andreea a reuşit să recupereze şi a egalat de la 0-2, dar a cedat ultimele două seturi cu 8-11, 7-11 iar thailandeza s-a calificat.

Lugojencele urmează Medgidia

Echipa de volei feminin CSM Lugoj a învins joi, în deplasare, formaţia elveţiană AESCH Pfeffingen, scor 3-1 (21, -22, 23, 26), şi s-a calificat în optimile de finală ale Challenge Cup. În manşa tur din 16-imi, CSM Lugoj a învins pe teren propriu cu 3-2, iar cu două victorii obţine calificarea în faza optimilor de finală. CSM Lugoj a intrat în competiţie din primul tur, în care a eliminat cu dublă victorie formaţia slovacă Pirane Brusno. În optimile Challenge Cup a ajuns încă de săptămâna trecută şi formaţia CS Medgidia, care la prima participare în cupele europene a eliminat echipa croată OK Kastela (3-1 şi 3-1).

Infantino face valuri

Cu ocazia adunării generale a Confederaţiei Africane de Fotbal (CAF) de vineri de la Cairo, Gianni Infantino, preşedintele FIFA i-a acuzat pe adversarii proiectului său de Cupă Mondială din doi în doi ani că sunt reticenţi la orice formă de schimbare. „Cei care i se opun sunt cei care domină (fotbalul internaţional). Se întâmplă în toate sectoarele: când reformele se profilează, cei de la vârf refuză schimbarea pentru că sunt dominanti. Prin urmare, le este teamă că, dacă va exista o schimbare, conducerea lor va fi pusă în discuţie”, a spus Infantino. Infantino a adăugat că proiectul său va permite mai multor naţionale să ajungă la un nivel internaţional foarte înalt.

© Drepturi de Autor (Copyright) - Acest articol este proprietatea Ziarul de Iasi (www.ziaruldeiasi.ro) si este protejat de Legea dreptului de autor si drepturilor conexe (8/1996). Preluarea acestui articol se poate face, potrivit reglementarilor in vigoare, doar în limita a maximum 500 de caractere, urmate obligatoriu de un link directionat catre acest articol! Orice incalcare a acestor prevederi va fi supusa procedurilor pentru intrarea in legalitate si recuperarea daunelor.

Ultima ora

editorial

Avem selecţioner!

Nicolae GRECU

Dinspre conclavul de la „Casa Fotbalului” se iţesc dâre de fum alb, numai că cine e alesul rămâne un mister.

Filmuletul zilei

opinii

Seimeni (XVI). Instaurarea regimului comunist: colhozul, geaceul, ceapeul (4)

Eugen MUNTEANU

Autorul prezintă în continuare procesul rapid de dispariţie a ţărănimii prin colectivizarea comunistă a agriculturii, aşa cum l‑a perceput în propria copilărie.

Din bucătăria rugăciunii

pr. Constantin STURZU

Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române a consacrat 2022 ca fiind "Anul omagial al rugăciunii în viaţa Bisericii şi a creştinului” şi "Anul comemorativ al sfinţilor isihaşti Simeon Noul Teolog, Grigore Palama şi Paisie de la Neamţ”. De fapt, şi când vorbim despre sfinţii isihaşti, tot despre rugăciune vorbim. Adică despre ceea ce ne orientează spre Dumnezeu.

Economia, ştiinţă sau pseudoştiinţă?

Aurelian-Petruș PLOPEANU

„Când teoria matematică este arbitrul suprem al adevărului, devine dificil să vedem diferenţa dintre ştiinţă şi pseudoştiinţă. Rezultatul sunt oameni precum judecătorul din procesul lui Evangeline Adams sau Fiul Raiului din China antică, care au încredere în exactitatea matematică a teoriilor fără a lua în considerare performanţele lor - care confundă matematica cu ştiinţa, raţionalitatea cu realitatea.” (Levinovitz, 2016)

pulspulspuls

Atenţiune, atenţiune! Ta-ra-ram, ta-ra-ram: iaca noua împărţeală a dregătoriilor moldave!

Veşti noi pe astăzi, stimaţi telespectatori, multe “bombă”, despre noua împărţeală de posturi de şefi regionali din Moldova, la instituţiunile ce au sediul, multe din ele, taman la Iaşi.