Multe și mărunte:Primul meci de Liga I al anului
metalco

RPS2549-1400x1050
  • RPS2549-1400x1050
- +

FC Viitorul a învins, duminică, pe teren propriu, cu scorul de 2-1 (1-1), echipa FC Hermannstadt, în primul meci din 2021 disputat din Liga I, o restanţă din etapa a XII-a. Oaspeţii au condus cu 1-0 prin golul marcat de Opruţ în min. 19, golurile elevilor lui Mircea Rednic fiind reuşite de Luckassen ('37) şi Ciobanu ('84), ultimul fiind realizat cu un şut spectaculos de la 16 m, sub bară, după o pasă înapoi a aceluiaşi Luckassen. După 15 etapei, Viitorul are 20 de puncte şi ocupă locul VI, iar FC Hermannstadt se află pe locul 14, cu 15 puncte.

Petrescu, pe post de SMURD la turci

Tehnicanul Dan Petrescu a semnat un contract valabil un an şi jumătate, cu posibilitate de prelungire pe încă un sezon, cu Kayserispor. Venit de la Dubai, unde s-a aflat în vacanţă, Petrescu a mers de la aeroportul din Kayseri (centrul Turciei) la complexul sportiv al echipei pentru a se întâlni cu preşedintele clubului, Berna Gozbaşi, şi cu alţi membri din conducerea grupării. Petrescu va conduce, astăzi, primul antrenament. Tehnicianul român îl înlocuieşte la Kayserispor pe Samet Aybaba. După 17 partide disputate, echipa la care sunt legitimaţi Cristian Săpunaru, Silviu Lung şi Denis Alibec ocupă locul 18, retrogradabil, cu 16 puncte, la trei punte de Genclerbirligi, de pe locul 17, care asigură menţinerea în prima ligă turcă.

Despărţire cu scandal

Clubul Gaziantep a anunţat, duminică, despărţirea de antrenorul Marius Şumudică, informează site-ul oficial al grupării turce. Şumudică era antrenorul echipei din Gaziantep din vara anului 2019 şi mai avea contract până în mai. Formaţia ocupă locul IV în clasament, cu 31 de puncte din 17 meciuri, la trei puncte de liderul Beşiktaş (16 jocuri). Gaziantep a avut o serie de multe meciuri fără înfrângere, oprită, sâmbătă, în deplasare, de Sivasspor, scor 2-1. În ciuda rezultatelor bune obţinute, plecarea antrenorului român s-a făcut după un scandal izbucnit între el şi preşedintele clubului, cu privire la prelungirea contractului.

Gigi Mulţescu a răbufnit

Gheorghe Mulţescu a declarat, duminică, la Digi Sport, că l-a deranjat foarte mult faptul că prima tranşă din drepturile de televizare a fost împărţită între ei de spaniolii de la conducerea FC Dinamo. „Pe mine m-a deranjat un lucru extraordinar de mult. După ce am reuşit să salvăm echipa de la retrogradare şi echipa să aibă posibilitatea să beneficieze şi de drepturile de televizare, spaniolii au împărţit prima tranşă între ei. În perioada aia, când ajungeam acasă de la Săftica dormeam cu masca, să nu îi dau ceva soţiei. Salvăm echipa de la retrogradare şi tu nu ne dai nimic?”, a spus Mulţescu.

Hagi, din nou titular

Glasgow Rangers a învins, duminică, în deplasare, cu scorul de 2-1 (1-0), formaţia Aberdeen, în etapa a XXIII-a a campioantului scoţian de fotbal.Morelos a marcat cele două goluri ale oaspeţilor, în minutele 32 şi 50, iar Kennedy a redus din handicap ('57). Gazdele au jucat în inferioritate numerică din minutul 25, când a fost eliminat Hedges. Tavernier (Rangers) a ratat un penalti, în minutul 28. La oaspeţi, Ianis Hagi a fost titular şi a evoluat până în minutul 82, când a fost înlocuit. Rangers este lider detaşat, cu 65 de puncte, după victoria consecutivă cu numărul 15. Rivala Celtic a jucat numai 19 meciuri şi ocupă locul 2, cu 43 de puncte.

Răsturnare de scor

ormaţia Bayern München a fost învinsă, vineri seară, în deplasare, cu scorul de 2-3 de echipa Borussia Mönchengladbach, într-un meci din etapa a XV-a a campionatului Germaniei, în care a condus cu 2-0. Bayern a marcat prin Lewandowski (’21, din penalty) şi Goretzka (’26). Borussia a revenit şi s-a impus prin golurile înscrise de Hofmann (’35, ‘45+2) şi Neuhaus (’49).

© Drepturi de Autor (Copyright) - Acest articol este proprietatea Ziarul de Iasi (www.ziaruldeiasi.ro) si este protejat de Legea dreptului de autor si drepturilor conexe (8/1996). Preluarea acestui articol se poate face, potrivit reglementarilor in vigoare, doar în limita a maximum 500 de caractere, urmate obligatoriu de un link directionat catre acest articol! Orice incalcare a acestor prevederi va fi supusa procedurilor pentru intrarea in legalitate si recuperarea daunelor.