EURO-2024

Punem punctul pe știi

Nemții au dat de bucluc. Germania a scos un egal chinuit cu Elveția

luni, 24 iunie 2024, 00:21

Grupa A, Frankfurt: Elveția-Germania 1-1 (1-0). Echipa gazdă și-a păstrat cu mai emoții primul loc în grupa A. În celălalt meci, Ungaria a marcat golul victoriei în min. 90+10, a prins locul III dar are șanse reduse de calificare din cauza golaverajului

• Elveția: Sommer-Schär,Akanji, Rodriguez- Widmer, Freuler, Xhaka, Aebischer-Ndoye (65-Amdouni),Rieder (’65-Vargas)- Embolo (’65-Duah). Selecționer:Murat Yakin
  • Germania: Neuer-Kimmich, Rüdiger,Tah (’61-Schlotterbeck), Mittelstädt (’61-Raum) –Andrich (’65-Beier), Kroos- Musiala (’76-Füllkrug), Gündogan, Wirtz (’76-Sané)- Havertz. Selecționer: Julian Nagelsmann.
  • Au marcat: Ndoye (’30) /Füllkrug (’90+3)
  • Arbitru: Daniele Orsato (Italia)
  • Cartonașe galbene: Ndoye, Xhaka, Widmer /Tah

Surpriză sau ba, Elveția a condus mândra echipă gazdă a Euro 2024 la pauză, deși aceasta a deținut o posesie în genul celei a Ucrainei din jocul cu tricolorii și părea decisă să obțină victoria. Ocazii au fost destul de puțintele, Havertz dezamăgind în două rânduri. De două ori a avut VAR (cu românul Cătălin Popa în componență) treabă în această parte. În min. 17, Andrich l-a surprins pe portarul Sommer cu un șut din afara careului la colțul scurt, golul fiind anulat pentru un fault comis anterior de Gündogan și apoi chiar la golul elvețian venit parcă din neant: Freuler a livrat o centrare precisă spre Ndoye, care a finalizat, iar suspiciunea de ofsaid la mijlocașul cu origini ivoriene a rămas doar o biată suspiciune risipită de tehnologie. Un minut mai tâziu, același Ndoye a fost aproape de 2-0, dar a ratat de puțin, Și probabil că tânărul tehnician Nagelmann (mereu nevricos la marginea terenului) a realizat că de-abia acum a început treaba după joaca cu scoțienii și cu ungurii.

Nemții au dominat cu posesia de rigoare și repriza secundă, dar fără coerență și dacă  au fost ocazii, Kavertz și-a bătut joc de ele, astfel că mai aproape de gol a fost fundașul Kimmich (’70). Elvețienii au apărut rar în careu german, dar au marcat din ofsaid (’84) prin Vargas, iar căpitanul Granit Xhaka l-a pus la treabă pe Neuer cu un șut bine plasat. Și totuși. în cel mai pur stil teuton, germanii au egalat în minutele adiționale. Rezerva de fundaș stânga Raum a aruncat o minge în careu și ”arma” secretă Füllkrug a plasat mingea cu capul în poarta nefericitului Neuer.

Stuttgart: Scoția-Ungaria 0 -1 (0-0)

• Scoția: Gunn-Ralston (’83-McLean), Hendry, Hanley,McKenna, Robertson (’89-Morgan) – McGinn (’76-Arnstrong), Gilmour (’83-Christie), McGregor,McTominay-Adams (’76-Shankland), Selecționer: Steve Clarke
  • Ungaria: Gulacsi-Botka, Orban, Dardai (’74-Szalai),Bolla ’86-Csoboth), Styles (’61-A.Nagy), Schäfer,Kerkez (’86-Z.Nagy)- Sallai, Szoboszlai- Varga (’74-Adam). Selecționer: Marco Rossi
  • A marcat: Csoboth (’90+10!)
  • Arbitru: Facundo Tello (Argentina).
  • Cartonașe galbene: McTominay / Styles, Orban, Schäfer, Kleinheisler (bancă), Csoboth
  • Clasamentul grupei I: 1.Germania-7 p; 2. Elveția-5 p; 3. Ungaria-3 p (2-5); 3. Scoția-1 p.
  • Meciurile de luni (ora 22:00): Albania-Spania, Croația-Italia (grupa B)