Nicușor Dan și Klaus Iohannis nu participă la înmormântarea lui Ion Iliescu. Alte absențe notabile
Ceremoniile funerare ale fostului preşedinte Ion Iliescu înregistrează absențe notabile. Preşedintele României, Nicuşor Dan, nu va participa la ceremonia de înmormântare de la Cimitirul Ghencea III, programată pentru ora 13. Miniştrii USR respectă decizia partidului și nu participă la funeralii, scrie ziare.com.
O altă absență importantă este cea a Ninei Iliescu, soția fostului preşedinte, care nu poate participa din cauza stării de sănătate. Miercuri, la Palatul Cotroceni, a fost depusă o coroană de flori din partea ei, cu un mesaj simplu și emoționant: „Odihnește-te în pace! Cu adâncă durere, Nina”, scrie ziare.com
Urmăriți canalul „Ziarul de Iași” pe WhatsApp. Cele mai importante știri ale zilei sunt disponibile aici
Nici fostul preşedinte Klaus Iohannis nu a participat la funeralii și, conform unor surse, nu va participa nici la ceremonia de înmormântare de joi.Premierul Ilie Bolojan a anunțat oficial și a cuprins în programul făcut public participarea la ceremonia religioasă de la Cotroceni. Conform sursei citate, Bolojan însă nu va mai susține un discurs, deși acesta fusese iniţial prevăzut. Decizia a fost luată în ultimele ore și nu a fost însoțită de o justificare publică.
Publicitate și alte recomandări video