Secretul „Puiului galben”: producătorii ieșeni explică pas cu pas metoda. „Nu e nimic nesănătos”. Ce spun autorităţile sanitare locale?
Scandalul “Puiului vopsit” a stârnit un val de reactii critice din partea marilor (...)
citeste totvineri, 29.03.2024
Islanda a retrogradat, dar spre deosebire de România, mai are o şansă la Euro 2021
*Câteva precizări în legătură cu regulamentul: Câştigătoarele grupelor din Divizia A vor juca într-un Final Four; câştigătoarele grupelor B, C şi D promovează în eşaloanele superioare: ultimele clasate în grupele din Diviziile A şi Bretrogradează în eşaloanele inferioare; ultimele din grupele Diviziei C joacă baraje între ele, deoarece în Divizia D sunt doar două grupe: primul criteriu de calificare la egalitate de puncte este reprezentat de rezultatele directe, înaintea golaverajului; după încheierea grupelor de calificare pentru Cupa Mondiale, locurile secunde din cele zece grupe, plus primele două echipe din Liga Naţiunilor care n-au obţinut calificarea prin preliminarii mondiale, vor susţine baraje pentru încă şase locuri la Mondialul din Qatar *cu două runde înainte de încheierea grupelor din cele patru divizii ale Ligii Naţiunilor, o singură clarificare: Islanda a retrogradat în Divizia B! Nu credem că eliminarea României din barajul pentru Euro 2021 reprezintă doar o palidă consolare pentru islandezi! Unicul obiectiv pentru tricolori ar fi evitarea retrogradării în Divizia C, în luptă cu Irlanda de Nord. Ceea ce ar aduce o şansă la intrarea în urna a doua pentru preliminariile mondiale.
Divizia A
Grupa 1: Bosnia-Herţegovina – Olanda 0-0; Polonia – Italia 0-0. Italia – Olanda 1-1.Pellegrini ('16) / van de Beek ('25); Polonia – Bosnia 3-0. Lewandowski ('40, '52) Linetty ('45^1). Clasament: 1. Polonia – 7 p; 2. Italia – 6 p; 3. Olanda – 5 p; 4. Bosnia – 2 p. Ultimele meciuri: Olanda – Bosnia, Italia –Polonia (15 noiembrie), Bosnia – Italia, Polonia – Olanda (18 noiembrie).
Grupa 2: Anglia – Belgia 2-1.Rashford ('39 – penalty),Mount ('66) / Lukaku ('16 – penalty); Islanda – Danemarca 0-3.Sigurlauson ('45 – autogol), Eriksen ('46), Skov ('61); Anglia – Danemarca 0-1.Eriksen ('35 – penalty); Islanda – Belgia 1-2. Sævarsson ('17) / Lukaku ('9, '38 – penalty). Clasament: Belgia – 9 p: 2. Danemarca – 7 p; 3. Anglia – 7 p; 4. Islanda – 0 p. Ultimele meciuri: Belgia – Anglia, Danemarca –Islanda (15 noiembrie), Belgia – Danemarca, Anglia –Islanda (18 noiembrie).
Grupa 3: Franţa – Portugalia 0-0; Croaţia – Suedia 2-1.Vlasic ('32),Kramaric ('84) / Berg ('66); Croaţia – Franţa 1-2.Vlasic ('64), Griezmann ('8), Mbappé ('79); Portugalia – Suedia 3-0.B.Silva ('21), Jota ('44, '72). Clasament: 1.Portugalia – 10 p; 2. Franţa -10 p; 3. Croaţia – 3 p; 4. Suedia – 0 p. Ultimele meciuri: Portugalia – Franţa, Suedia – Croaţia (14 noiembrie), Croaţia – Portugalia, Franţa – Croaţia (17 noiembrie).
Grupa 4: Spania – Elveţia 1-0. Oyarzabal ('9); Ucraina – Germania 1-2. Malinovski ('77 – penalty) / Ginter ('20), Goretzka ('49); Germania – Elveţia 3-3.Werner ('28), Havertz ('55), Gnabry ('60) / Gavranovic ('7, '57), Freuler ('28); Ucraina – Spania 1-0. Ţîgankov ('76). Clasament: Spania – 7 p; 2. Germania – 6 p; 3. Ucraina – 6 p; Elveţia – 2 p.Ultimele meciuri: Germania – Ucraina, Elveţia – Spania (14 noiembrie), Elveţia – Ucraina, Spania – Germania (17 noiembrie).
Liga B
Grupa 1: Norvegia – România 4-0.Haaland ('13, '64, '74), Sørloth ('39); Irlanda de Nord – Austria 0-1.Gregoritsch ('42); România – Austria 0-1.Schöpf (76); Norvegia – Irlanda de Nord 1-0. Dallas ('68 – autogol).Clasament: 1.Austria – 9 p; 2.Norvegia – 9 p; 3. România – 4 p; 4. România – 1 p. Ultimele meciuri: Austria – Irlanda de Nord, România – Norvegia (15 noiembrie), Austria – Norvegia, Irlanda de Nord – România (18 noiembrie).
Grupa 2: Israel – Cehia 1-2.Zahavi ('56) / Hanna ('14-autogol), Vydra ('48); Scoţia – Slovacia 1-0. Dykes ('54); Scoţia – Cehia 1-0. Fraser ('6); Slovacia – Israel 2-3.Hamsik ('16) , Mak ('36) /Zahavi ('68, '76, '89). Clasament: 1. Scoţia – 10 p; 2. Cehia – 6 p; 3. Israel – 5 p; 4.Slovacia – 1 p. Ultimele meciuri: Slovacia – Scoţia, Cehia – Israel (15 noiembrie), Cehia – Slovacia, Israel – Scoţia (18 noiembrie).
Grupa 3: Rusia – Turcia 1-1. Miranciuk ('28) / Karaman ('62); Serbia – Ungaria 0-1.Könyves ('20); Rusia – Ungaria 0-0: Turcia – Serbia 2-2.Çalhanoglu ('57), Tufan ('76) / Milinkovic ('22), A.Mitrovic ('49 –penalty). Clasament: 1. Rusia – 8 p; 2. Ungaria – 7 p; 3,Turcia -3 p; 4. Serbia – 2 p. Ultimele meciuri: Turcia – Rusia, Ungaria – Serbia (15 noiembrie), Ungaria –Turcia, Serbia – Rusia (18 noiembrie).
Grupa 4: Finlanda – Bulgaria 2-0. Taylor ('52), Jensen ('67); Irlanda - Ţara Galilor 0-0; Finlanda – Irlanda 1-0.Jensen ('66); Bulgaria - Ţara Galilor 0-1. J.Williams ('85). Clasament: 1. Ţara Galilor – 10 p; 2. Finlanda – 9 p; 3. Irlanda – 2 p; 4. Bulgaria – 1 p. Ultimele meciuri: Bulgaria – Finlanda, Ţara Galilor – Irlanda (15 noiembrie), Irlanda – Bulgaria, Ţara Galilor – Finlanda (18 iunie).
Divizia C
Grupa 1: Luxemburg – Cipru 2-0.Sinani ('12, '38); Muntenegru – Azerbaidjan 2-0. Jovetic ('9), Ivanovic ('71); Azerbaidjan – Cipru 0-0; Muntenegru – Luxemburg 1-2.Ivanovic ('34) / Muratovic ('42), Sinani ('86). Clasament: 1. Luxemburg – 9 p; 2.Muntenegru – 6 p; 3. Azerbaidjan – 4 p; 4.Cipru – 1 p.Ultimele meciuri: Azerbaidjan – Muntenegru, Cipru – Luxemburg (14 noiembrie), Luxemburg – Azeribaidjan, Muntenegru – Cipru (17 noiembrie)
Grupa 2: Estonia – Macedonia de Nord 3-3.Sappinen ('33, '61), Liivak ('76 – penalty) / Kuusk ('3 – autogol), Pandev ('80),Zajkov ('88); Armenia – Georgia 2-2. Bairamian ('6), Mhitarian ('89 – penalty) / Kaciarava ('46), Okriaşvili ('74(; Macedonia de Nord – Georgia 1-1.Alioski ('90+3 – penalty) . Kvaraţhelia ('74); Estonia – Armenia 1-1.Sappinen ('14) / Hohvanissian ('8). Clasament: Macedonia de Nord – 6 p; 2. Georgia – 6 p: 3. Armenia – 5 p; 4. Estonia – 2 p. Ultimele meciuri: Macedonia de Nord – Estonia, Georgia – Armenia (15 noiembrie), Armenia - Macedonia de Nord, Georgia – Estonia (18 noiembrie).
Grupa 3: Grecia – R. Moldova 2-0. Bakasetas ('45+3 – penalty), Mantalos ('80); Kosovo – Slovenia 0-1.Vuckic ('22); Grecia – Kosovo 0-0; R. Moldova – Slovenia 0-4. Lovric ('6), Vuckic ('37 – penalty, '42, '55 – penalty). Clasament: 1.Slovenia – 10 p; 2, Grecia – 8 p; 3.Kosovo -2 p; 4. R.Moldova – 1 p. Ultimele meciuri: R.Moldova – Grecia, Slovenia – Kosovo (15 noiembrie), Grecia – Slovenia, Kosovo-R.Moldova (18 noiembrie).
Grupa 4: Kazahstan – Albania 0-0; Lituania – Belarus 2-2. Novikovas ('7),Laukzemis ('76); Belarus – Kazahstan 2-0.Iablonski ('36), Iuzepciuk ('90+3); Lituania – Albania 0-0. Clasament: 1. Belarus – 7 p; 2.Lituania – 5 p; 3.Albania – 5 p; 4.Kazahstan – 4 p. Ultimele meciuri: Albania – Kazahstan, Belarus – Lituania (15 noiembrie), Albania – Belarus, Kazahstan – Lituania (18 noiembrie)
Divizia D
Grupa 1: I.Feroe – Letonia 1-1.Færø ('28) / Ikaunieks ('25); Andorra – Malta 0-0; Letonia –Malta 0-0; Letonia – Malta 0-1.Borg ('90+7); I.Faroe – Andorra 2-0.K.Olsen ('19, '33). Clasament: 1. I.Feroe – 10 p; 2. Malta – 5 p; 3. Letonia – 3 p; 4. Andorra – 2 p.Ultimele meciuri: Malta – Andorra, Letonia – I.Feroe (14 noiembrie), Andorra – Letonia, Malta – I.Feroe (17 noiembrie).
Grupa 2: Liechtenstein – Gibraltar 0-1. De Barr ('10); Liechtenstein – San Marino 0-0.Clasament: 1.Gibraltar – 6 p; 2. Liechtenstein – 4 p; 3. San Marino – 0 p.Ultimele meciuri: San Marino – Gibraltar (14 noiembrie), Gibraltar – Liechtenstein (17 noiembrie).
© Drepturi de Autor (Copyright) - Acest articol este proprietatea Ziarul de Iasi (www.ziaruldeiasi.ro) si este protejat de Legea dreptului de autor si drepturilor conexe (8/1996). Preluarea acestui articol se poate face, potrivit reglementarilor in vigoare, doar în limita a maximum 500 de caractere, urmate obligatoriu de un link directionat catre acest articol! Orice incalcare a acestor prevederi va fi supusa procedurilor pentru intrarea in legalitate si recuperarea daunelor.
Gamificarea: o aventură magică la școala primară Lorelay! (P)
Este videochatul o nouă cale către independența financiară a fetelor? (P)
Dealer de droguri cu sute de comenzi, iertat de judecători: „A făcut progrese în plan spiritual”
Lovitură în Podu Roş: trei tineri au jefuit maşina de îngheţată. O greşeală minora a şoferului
Temperaturi de vară la început de aprilie. 28 de grade Celsius la Iași
Grindeanu: Contractul pentru încă un lot din secţiunea montana a A8 intră în licitaţie
Premierul anunţă că “nu este oportun ca magazinele să fie închise în weekend”
O capsulă cu senzori ar putea fi o alternativă la endoscopie
Ce pot indica modificările patologice ale examenului de urină? (P)
Moştenirea toxică ce o vor lăsa rectorii ajunşi la al treilea sau al patrulea mandat
Calcule matematice: am putea avea o premieră la locale la Iaşi de ne va durea mintea
Virusul HIV a fost eliminat din celule, deocamdată, în laborator
Pacient de 22 de ani cu limfagiom chistic de mezocolon, operat cu succes la Arcadia
Ultimele calcule privind posibilitatea ca Iaşul să prindă un post de europarlamentar
“Extraordinara poveste a lui Peter Schlemhil” de Adelbert von Chamisso
Cum e să lucrezi într-o universitate (şi să participi la alegeri)
Ghici cine este blondina din acest tandem liberal indestructibil?
Publicitatea convenției matrimoniale și modificarea acesteia
Pavel LUCESCUCine profită de madam Şoşoacă |
Alexandru CĂLINESCUDistrugerea statuilor |
pr. Constantin STURZUDe ce este atât de aspru Postul Mare? |
Codrin Liviu CUȚITARURoboţi |
Un mare mister la liberalii ieşeni: cine va primi de la Bucale pâinea şi cuţitul listelor din toamnă? |