Oaspeti din Danemarca au vizitat ferma Liceului Agricol din Miroslava, imbogatita cu oi de Camerun

Aceste oi fată de două ori pe an, nu dau lapte, iar carnea lor nu are colesterol.

joi, 13 iunie 2013, 01:50
2 MIN
 Oaspeti din Danemarca au vizitat ferma Liceului Agricol din Miroslava, imbogatita cu oi de Camerun

Profesorii şi elevii Liceului Agricol “M. Kogălniceanu” din Miroslava au primit vizita unor consultanţi agricoli din Danemarca.

Nouă reprezentanţi ai companiei private AgriNord au dorit să vadă cum sunt crescute animalele din ferma unităţii şcolare, dar şi laboratoarele şi muzeul acesteia. „Cei 9 oaspeţi, 5 dintre ei fiind managerii unor ferme cu peste 2.500 de scroafe, au venit la liceul nostru într-un schimb de experienţă, existând o tradiţie a colaborării cu specialişti în zootehnie din Danemarca. Au asistat la o lecţie deschisă susţinută la cabaline şi au fost foarte încântaţi de copiii noştri. De altfel, o parte dintre absolvenţii noştri pleacă în continuare să lucreze în ferme din Danemarca. Chiar unul dintre oaspeţi era absolvent al liceului nostru, la fermă având angajaţi alţi 3-4 absolvenţi de aici”, a menţionat profesoara Anamaria Andriucă. Pentru a-i familiariza pe elevi cu viitoarele meserii pe care le vor practica în domeniul zootehniei, reprezentanţii licelului continuă să îmbogăţească ferma „Animale Vesele” cu noi exemplare. Ultimele „achiziţii” sunt patru oi de Camerun. „Pe cele patru oiţe, cărora le-am pus şi nume – Speranţa, Gaga, Lola şi Boby – am dat un porcuşor unui absolvent de-al nostru care se ocupă de creşterea animalelor. Astfel, diversificăm speciile din fermă. Oile de Camerun nu sunt de talie foarte mare, nu le creşte lână, ci un păr mai aspru, nu se mulg, au carne fără colesterol şi fată de două ori pe an, deci prolificitate mare”, a explicat profesoara Andriucă.

 

 

Publicitate și alte recomandări video

Comentarii