Oştenii cetăţii şi războinicul Benzema

benzema
  • benzema
- +

Probabil, meciul ediţiei 2021/2022 a Ligii Campionilor: Manchester City-Real Madrid 4-3

Manchester City a învins pe teren propriu, cu scorul de 4-3 (2-1), echipa Real Madrid, în manşa I a semifinalelor Ligii Campionilor, probabil cel mai frumos joc din actuala ediţie a competiţiei. Returul va avea loc la 4 mai. Meciul a fost arbitrat de o brigadă din România, cu Istvan Kovacs la centru. În prima repriză, jocul nu i-a pus niciun fel de probleme arbitrului român, care nu a avut ce fluiera, doar cinci faulturi, două ofsaiduri şi cinci cornere.

A doua repriză a fost mult mai intensă pentru brigada română. Kovacs s-a remarcat printr-un avantaj corect lăsat la golul al patrulea al gazdelor. Apoi, în minutul 80, Laporte a atins mingea cu mâna deasupra umărului, la un duel pentru balon cu Benzema, după o centrare. Kovacs a dictat fără ezitare penalti, transformat de Benzema. În minutul 54, centralul i-a acordat un cartonaş gelben lui Pep Guardiola, antrenorul gazdelor, pentru proteste. Partida a fost dominată clar de City, care a ratat numeroase ocazii, dar oaspeţii au fost foarte periculoşi pe contraatac.

Apărarea modestă a madrilenilor a fost suprinsă încă din min. 2, când De Bruyne a marcat cu capul din plonjon, de la şapte metri, după o centrare a lui Mahrez, Nouă minute mai târziu, acelaşi belgiana pasat pe jos, de pe partea stângă, Gabriel Jesus a făcut o preluare spectaculoasă prin care a scăpat de Alaba şi a marcat cu un şut la colţul lung, de la şase metri. Se prefigura un eşec colosal al „albilor”, comparabil cu cel din recentul „clasico” cu Barcelona dar, în min. 33, Ferlan Mendy a centrat de pe partea stângă, iar Benzema, aflat la meciul cu numărul 600 în tricoul Realului, a trimis din voleu balonul în plasă, de la 11 metri.

Repriza secundă începe tot cu „cetăţenii” călare pe biata apărare „merengue”. În min. 53, Fernandinho a centrat de pe partea dreaptă, iar Foden, nemarcat, a înscris cu capul din şase metri. Replica a venit doar după două minute; Vincius l-a păcălit pe Fernandinho şi a făcut o cursă irezisibilă de la jumătatea terenului, pe partea stângă, finalizată cu un şut din colţul careului de şase metri.

City a continuat să domine, dar contraatacurile Realului rămâneau pericuoase. Dar a apărut faza meciului din min. 74; Ucraineanul Zincenko a fost faultat de Kroos în apropierea careului, Kovacs a lăsat foarte bine avantaj, mingea a ajuns la Bernardo Silva, care a înscris cu un şut spectaculos, la vinclul „scurt”, de la 14 metri. Scorul final a fost 4-3, pentru că în min. 82, arbitrul din Carei a acordat penalty la henţul lui Laporte, iar Benzema a transformat în stil de maestru, cu „scăriţă”. Karim Benzema a ajuns astfel la 41 de goluri marcate în toate competiţiile în acest sezon. El este noul lider al golgeterilor din Champions League, cu 14 goluri, cu unul mai mult decât Robert Lewandowski (Bayer). Atacantul francez a marcat nu mai puţin de cinci goluri în şase meciuri cu City în Champions League, primul fiind reuşit în urmă cu aproape zece ani, în septembrie 2012.

Pep Guardiola poate deveni primul antrenor care o elimină pe Real din Champions League în trei rânduri, după ce a reuşit acest lucru în semifinalele ediţiei 2010/11 cu FC Barcelona şi în optimi în 2020 cu City. Meciul retur va avea loc la Madrid, pe 3 mai

© Drepturi de Autor (Copyright) - Acest articol este proprietatea Ziarul de Iasi (www.ziaruldeiasi.ro) si este protejat de Legea dreptului de autor si drepturilor conexe (8/1996). Preluarea acestui articol se poate face, potrivit reglementarilor in vigoare, doar în limita a maximum 500 de caractere, urmate obligatoriu de un link directionat catre acest articol! Orice incalcare a acestor prevederi va fi supusa procedurilor pentru intrarea in legalitate si recuperarea daunelor.

Ultima ora

editorial

Rivalităţi globale (I)

Lucian DÎRDALA

Astăzi, indiferent dacă vorbim de relaţia SUA - Rusia sau de cea între SUA şi China, toată lumea are scenarii de victorie, în caz de război, chiar şi în ipoteza în care s-ar ajunge la o folosire limitată a armamentelor nucleare.

opinii

Inteligenţa politehnică

Florin CÎNTIC

A trecut insuficient comentat un excepţional interviu pe care Toni Hriţac i l-a luat lui Cristian Tudor Popescu. Cum eu am căzut pe gânduri privindu-l, simt nevoia să scriu.

Despre război şi liceul militar

Radu PĂRPĂUȚĂ

Eram în clasa a 8-a, când în clasa noastră a venit un maior. Nu-i mai ţin minte numele, probabil că nici nu i l-am cunoscut. Umbla prin şcoli şi recruta elevi pentru a da examen la liceul militar din Câmpulung Moldovenesc.