anunturi
grandchef
Bolta rece
anunturi
Iasi Tv Life
TeleM
Impact FM regional
TVR Iasi Telejurnal
anunturi

miercuri, 29.03.2023

Papa Francisc: „Legile care incriminează persoanele LGBT sunt un păcat şi o nedreptate”

GALERIE
Papa_Francisc
  • Papa_Francisc
- +

Papa Francisc a spus, duminică, că legile care incriminează persoanele LGBT sunt un păcat şi o nedreptate pentru că Dumnezeu iubeşte oamenii cu atracţie pentru persoane de acelaşi sex, relatează Reuters.

Francisc, care a făcut remarcile sale ca răspuns la întrebarea unui reporter la bordul avionului cu care se întorcea dintr-o călătorie în două ţări în Africa, a primit sprijinul complet al comentariilor sale de la alţi doi lideri creştini aflaţi în avion cu el. „Incriminarea homosexualităţii este o problemă care nu poate fi ignorată”, a spus Francisc, care a citat apoi statistici, a căror sursă nu a numit-o, conform cărora 50 de ţări incriminează persoanele LGBT „într-un fel sau altul”, iar alte aproximativ 10 au legi care includ pedeapsa cu moartea pentru ei.

Şaizeci şi şase de state membre ale ONU continuă să incrimineze relaţiile sexuale consensuale între persoane de acelaşi sex, conform datelor ILGA World – Asociaţia Internaţională LGBTI. În mai multe ţări în care relaţiile între persoane de acelaşi sex sunt ilegale, pedepsele pot include o posibilă pedeapsă cu moartea.

"Nu este corect. Persoanele cu tendinţe homosexuale sunt copii ai lui Dumnezeu. Dumnezeu îi iubeşte. Dumnezeu îi însoţeşte... condamnarea unei persoane astfel este un păcat. Incriminarea persoanelor cu tendinţe homosexuale este o nedreptate", a spus Francisc.

Cititi mai multe detalii pe hotnews.ro

 

© Drepturi de Autor (Copyright) - Acest articol este proprietatea Ziarul de Iasi (www.ziaruldeiasi.ro) si este protejat de Legea dreptului de autor si drepturilor conexe (8/1996). Preluarea acestui articol se poate face, potrivit reglementarilor in vigoare, doar în limita a maximum 500 de caractere, urmate obligatoriu de un link directionat catre acest articol! Orice incalcare a acestor prevederi va fi supusa procedurilor pentru intrarea in legalitate si recuperarea daunelor.

Ultima ora

editorial

Penultimul obstacol pentru Finlanda

Lucian DÎRDALA

Penultimul obstacol pentru Finlanda

Graniţa terestră între Rusia şi NATO va deveni, curând, una considerabilă... Vom putea vorbi de un veritabil flanc estic, de la Marea Neagră, la Oceanul Îngheţat. Invazia rusă în Ucraina a deschis o cutie a Pandorei din care au ieşit rele pe care lideri precum domnii Erdoğan sau Orbán le pot ignora, dar nu le pot readuce sub capac.

opinii

De ce scriu?

Florin CÎNTIC

De ce scriu?

Cum, dintr-un scrupul arhivistic, mi-am numerotat textele trimise săptămânal Ziarului de Iaşi, am descoperit că acesta este cu numărul 500. Astfel încât aş face o scurtă pauză de respiraţie faţă de tematica obişnuită a rubricii mele.

Meditaţie despre europubelă

Radu PĂRPĂUȚĂ

Meditaţie despre europubelă

Despre un tomberon, zis şi europubelă, cum îi spune mai simandicos lăzii de gunoi, am putea spune că este pântecele răsturnat al unui cetăţean european. Asemănările sunt frapante. 

Spectacolele excelenţei muzicale la Iaşi (I)

Alex VASILIU

Spectacolele excelenţei muzicale la Iaşi (I)

Nu mai trebuie demonstrat că forţa de comunicare, convingere şi impresionare a imaginii plasează sunetul pe locul al doilea, mai ales acum, în epoca civilizaţiei ecranelor omniprezente. Apariţia televiziunii, cu multe decenii în urmă, a însemnat pentru unii ignorarea relevanţei radioului, însă timpul a demonstrat că „arma clasică”, aparent simplă, numită microfon, poate învinge deseori în lupta pentru captarea interesului public. Dacă este folosită inteligent, inspirat, cu grijă pentru cultivarea valorii, cu harul comunicării. Şi în cazul radioului, „reclama este sufletul comerţului”. 

pulspulspuls

Doamne Maica Domnului: iaca, citiţi şi vă cruciţi şi azi, dragi alegători, cu cine negociază politic dom Costel!

Doamne Maica Domnului: iaca, citiţi şi vă cruciţi şi azi, dragi alegători, cu cine negociază politic dom Costel!

Apăi, dragilor, om fi având noi nişte anişori adunaţi pe creştet, dar când vezi asemenea năzdrăvănii zău că îţi vine, ca-n tinereţe, să-ţi faci bocceluţa şi s-o tai unde-i vedea cu ochii: Canada, Anglitera, chiar şi Congo, zău aşa, numai Iaşi şi Românica nu.

Caricatura zilei

Una din vremea pandemiei

Editia PDF

Bancul zilei

Doi prieteni se întâlnesc dupa multa vreme: - Ei, prietene, cum e viata de barbat însurat? - Excelenta! Am reu (...)

Linkuri sponsorizate

Parteneri

Alte publicatii

    Fotografia zilei

    Intrebarea zilei

    Credeti ca blocurile ridicate dupa anii 2000 in Iasi si in tara sunt sigure in cazul unui cutremur major?

    vezi raspunsuri

    Copyright 2006-2020 © Ziaruldeiasi.ro Toate drepturile rezervate.