Anunturi de Mica Publicitate
Abonament la editia electronica
Iasi Tv Life
TeleM
TVR Iasi Telejurnal
Abonament la editia tiparita

miercuri, 29.11.2023

Comunicat de presă

Pași concreți pentru realizarea noului sediu al Operei Naționale Române din Iași! (P)

GALERIE
popa_romascanu
  • popa_romascanu
- +

Senatorul Maricel Popa s-a întîlnit astăzi cu ministrul Culturii pentru a discuta despre stadiul proiectului de construire a noului sediu al Operei din Iași.

Lucian Romașcanu a dat asigurări că această investiție reprezintă una dintre prioritățile sale, iar propunerile transmise de Primăria Iași vor analizate cu celeritate pentru identificarea celei mai bune locații.

Finanțarea lucrărilor pentru noul sediu al Operei se va realiza cu bani de la Banca de Dezvoltare a Consiliului Europei, valoarea investiției fiind de aproximativ 15 milioane de euro.

„Vești foarte bune pentru întreaga comunitate. Mă bucur enorm că pot veni cu o veste bună pentru dumneavoastră: proiectul ce vizează realizarea unui sediu pentru Opera Națională din Iași face pași concreți, având în prezent și garanția finanțării acestei investiții de o reală importanță pentru comunitatea noastră. 

Astfel, după comunicarea de către Primăria Iași a celor trei locații în care poate fi construit noul sediu al Operei din Iași, au fost demarate deja discuțiile, în cadrul Ministerului Culturii, pentru a fi analizate toate variantele în vederea luării cele mai bune decizii! 

Acest nou sediu va fi un simbol al comunității noastre, un loc ce va pune în valoarea arta, frumosul și talentul prin care Iașul și-a câștigat renumele de capitală a culturii! 

Vreau să-i mulțumesc pentru toată susținerea și dedicarea de care dă dovadă, zi de zi, ministrului Lucian Romașcanu, un om deosebit care a înțeles din prima de ce Iașul are nevoie de această investiție și de atunci s-a implicat în mod continuu pentru realizarea sa. Uitându-mă la toată activitatea de la Ministerul Culturii, pot spune că ministrul Romașcanu este omul potrivit, la locul potrivit, ceea ce reprezintă o binecuvântare pentru întregul sector cultural, nu doar pentru Iași!

Totodată, îmi asum în fața dumneavoastră că voi urmări îndeaproape toate proiectele comunității și îmi voi da toată silința să le promovez și să le susțin pe toată perioada realizării. Chiar dacă PSD și PNL sunt în opoziție, investițiile stringente ale comunității nu trebuie să fie afectate de activitatea politică. Știu că problemele dumneavoastră nu au culoare politică, tocmai de aceea îmi manifest deschiderea de a fi un promotor al tuturor investițiilor de la Iași, chiar dacă instituțiile cheie ale comunității sunt conduse de liberali!

Noi, social-democrații, ne-am asumat să vă reprezentăm interesele și așa facem! Luăm măsuri pentru oameni!” a declarat Maricel Popa, președintele PSD Iași.

Departamentul de comunicare al PSD Iași

© Drepturi de Autor (Copyright) - Acest articol este proprietatea Ziarul de Iasi (www.ziaruldeiasi.ro) si este protejat de Legea dreptului de autor si drepturilor conexe (8/1996). Preluarea acestui articol se poate face, potrivit reglementarilor in vigoare, doar în limita a maximum 500 de caractere, urmate obligatoriu de un link directionat catre acest articol! Orice incalcare a acestor prevederi va fi supusa procedurilor pentru intrarea in legalitate si recuperarea daunelor.

Ultima ora

editorial

Un climat nefavorabil pentru eforturile de centralizare a UE (I)

Lucian DÎRDALA

Un climat nefavorabil pentru eforturile de centralizare a UE (I)

Compoziţia Parlamentului European ar putea deveni şi mai neprietenoasă faţă de iniţiativele pro-federaliste după alegerile din iunie, când sunt aşteptate scoruri bune ale formaţiunilor afiliate grupurilor eurosceptice – Conservatorii şi Reformiştii Europeni (ECR), respectiv Identitate şi Democraţie (ID).

opinii

Decriptarea trecutului prin lentilă literară şi lingvistică (I)

Florin CÎNTIC

Decriptarea trecutului prin lentilă literară şi lingvistică (I)

Cum Dan Alexe a stârnit Golemul adormit al naţional-ceauşismului istoric aş pune această introducere la viitoarea mea analiză a prodigioasei sale activităţi editoriale din ultimul deceniu de a construi o hermeneutică istorică cu ajutorul literaturii şi al lingvisticii:

Un domeniu de cercetare încă nou în România: muzica de film (II)

Alex VASILIU

Un domeniu de cercetare încă nou în România: muzica de film (II)

În însemnările de miercurea trecută m-am referit la avatarurile muzicii filmului „Ivan cel Groaznic”. Deşi i-a dat însărcinarea de a realiza superproducţia unuia dintre cei mai valoroşi regizori sovietici, Serghei Eisenstein, care l-a solicitat ca autor al comentariului muzical pe Serghei Prokofiev, cu un prestigiu profesional ce nu putea fi pus în discuţie de nimeni, dictatorul Stalin a interzis difuzarea părţii a II-a, considerând-o „anti-istorică”. 

Cadouri surpriză

Briscan ZARA

Cadouri surpriză

Dacă vrei să dai cuiva un cadou surpriză de Crăciun, iar acesta să fie perceput la maxima lui valoare, vezi să i se potrivească, să nu îl sperie, să nu îl omoare şi, nu în ultimul rând, dă-i-l, domnule, în noaptea de Ajun, nu în noiembrie. Spor la cumpărături!

pulspulspuls

Voi ştiţi care este mai nou motivul pentru care nea Mihăiţă are visuri urâte în taxiuri?

Voi ştiţi care este mai nou motivul pentru care nea Mihăiţă are visuri urâte în taxiuri?

Dragi telespectatori, voi aveţi idee la ce cuvinte tremură în ultima vreme cel mai tare nea Mihăiţă când le aude? 

Caricatura zilei

Drona cu bunătăți

Cumpara editia digitala

Vremea in Iasi

Curs valutar

Linkuri sponsorizate

Parteneri

Intrebarea zilei

Credeti ca autoritatile au fost pregatite pentru prima zapada care a cazut in judetul Iasi in aceasta toamna?

vezi raspunsuri