Peste 11.000 de parfumuri contrafăcute, în valoare de aproximativ 12.500.000 lei, descoperite de poliţiştii de frontieră constănţeni

joi, 21 noiembrie 2024, 17:00
1 MIN
 Peste 11.000 de parfumuri contrafăcute, în valoare de aproximativ 12.500.000 lei, descoperite de poliţiştii de frontieră constănţeni

Poliţiştii de frontieră din cadrul Gărzii de Coastă au descoperit, în Portul Constanţa, peste 11.000 de parfumuri în valoare de aproximativ 12.500.000 lei, susceptibile a fi contrafăcute şi a aduce atingere dreptului de proprietate intelectuală ale unor mărci cunoscute. Produsele au fost găsite în interiorul unui container sosit din Emiratele Arabe Unite.

Potrivit Poliţiei de Frontieră, în 20 noiembrie, o echipă comună formată din poliţişti de frontieră din cadrul Gărzii de Coastă şi inspectori vamali din cadrul Biroului Vamal de Frontieră Constanţa a făcut un control fizic asupra unui container încărcat cu bunuri, sosit din Emiratele Arabe Unite, având ca destinaţie o societate comercială din România.

În urma verificărilor amănunţite, s-a constatat că în interiorul containerului se aflau 11.448 parfumuri în valoare de 12,5 milioane lei, produse susceptibile a aduce atingere dreptului de proprietate intelectuală ale unor mărci cunoscute.

Totodată, poliţiştii de frontieră fac cercetări pentru punere în circulaţie a unui produs purtând o marcă identică sau similară cu o marcă înregistrată pentru produse identice sau similare şi care prejudiciază pe titularul mărcii înregistrate, la finalizare urmând a fi luate masurile legale.

Citește și:

Publicitate și alte recomandări video

Îți recomandăm

Comentarii