
Premieră la Iași: prima operă pentru copii. „Bastien și Bastienne” în trei reprezentații, la final de stagiune

Pentru prima dată în istoria instituției, pe scena Operei Naționale din Iași va fi pusă în scenă o operă dedicată copiilor. Este vorba despre „Bastien și Bastienne”, o lucrare semnată de Wolfgang Amadeus Mozart, care va avea premiera absolută pe 28 iunie, în două reprezentații – de la ora 12.00 și de la 18.30, dar și o reluare pe 29 iunie, la ora 12.00.
Spectacolul va fi interpretat în limba română și are o durată de doar o oră, fiind adaptat special pentru publicul tânăr. Regia este semnată de Victor Zaharia, scenografia de Raluca Popa, dirijorul orchestrei este Daniel Kinga, iar coregrafia îi aparține Ancăi Andronache. Corul de copii este pregătit de Raluca Zaharia. Distribuția este una cu multiple debuturi, cu tineri interpreți: Cristina Grigoraș, Noemi Onucu și Maria Rădeanu în rolul Bastienne, Ovidiu Manolache și Silviu Stratulat în rolul Bastien, iar Colas va fi jucat de Cezar Octavian Ionescu și Dmytro Melnyk.
Operă dedicată copiilor, la Iași
Soprana Maria Rădeanu, care a debutat în luna aprilie în spectacolul „Rigoletto” la Opera Națională București, este una dintre interpretele rolului principal feminin și spune că, deși este o operă destinată copiilor, provocarea vocală este una reală.
„Spectacolul este dedicat copiilor, dar asta nu înseamnă că eu îl tratez ca fiind un spectacol de copii, pentru că, vocal vorbind, se întinde maxim până în pasajul nostru vocal. Eu găsesc venirea mea în acest spectacol foarte utilă pentru tehnica mea vocală și consider că, indiferent dacă este un spectacol dedicat sau nu copiilor, trebuie tratat cu foarte mare seriozitate și cu o pregătire foarte bună”, a declarat Maria Rădeanu.
Regizorul Victor Zaharia descrie spectacolul ca „o cutie de bijuterii”, întrucât este vesel, dinamic și colorat. Acesta a vorbit despre apariția a numeroase „surprize și personaje interesante” ce vor apărea pe parcursul operei.
Este pentru prima dată când pe scena ieșeană este montată o operă dedicată copiilor, iar acest eveniment vine, potrivit managerului interimar al Operei din Iași, Andrei Fermeșanu, chiar în anul ce a fost decretat de către Parlamentul României drept Anul Copilului.
„Este o premieră absolută, nu doar în repertoriul nostru, ci în istoria Operei din Iași. Este prima oară când montăm o operă dedicată copiilor. Scenografia este spectaculoasă, amplasată pe o turnantă rotativă, cu mai multe dimensiuni și elemente vizuale gândite special pentru a menține atenția copiilor. Într-o eră a vitezei, este important să captăm vizual și emoțional publicul tânăr”, a precizat Andrei Fermeșanu.
Opera ieșeană, prezentă la trei festivaluri din țară
Pe lângă premierele din repertoriu, echipa Operei Naționale din Iași va participa la trei festivaluri naționale:
- Bucharest Opera Festival (20 iunie), cu opera „Turandot”;
- Festivalul Internațional Opera Aperta din Cluj-Napoca (26 iunie), cu o gală tematică Puccini – în colaborare cu Opera Națională București;
- Festivalul DescOperă, în Rezervația Orheiul Vechi, Republica Moldova (22 iulie), într-un parteneriat cu Opera Națională București.
Cenușăreasa va fi pusă în scenă în următoarea stagiune
Stagiunea curentă se va încheia pe 29 iunie, cu un concert de gală, programat de la ora 18.30, care va include coruri celebre. Evenimentul va avea și o încărcătură simbolică, marcând comemorarea Pogromului de la Iași.
Pentru stagiunea viitoare, conducerea Operei din Iași a anunțat două proiecte majore. Este vorba despre premiera operei „Cenușăreasa” de Gioachino Rossini, aflată deja în lucru, cu decoruri și costume finalizate pentru primul act, dar și despre o premieră de balet, în colaborare cu Opera Națională din Chișinău. Printre titlurile analizate se află „Spartacus” și „Frumoasa din Pădurea Adormită”, selecția urmând să fie făcută în funcție de specificul ansamblului și preferințele publicului. În stagiunea ce urmează, Opera Națională Română din Iași va sărbători 70 de ani de existență, ocazie ce va fi marcată prin evenimente și proiecte speciale.
Publicitate și alte recomandări video