Premieră la Opera ieșeană după 40 de ani: „Madama Butterfly”. Trei reprezentații sold out și o repetiție deschisă publicului

miercuri, 27 noiembrie 2024, 03:12
4 MIN
 Premieră la Opera ieșeană după 40 de ani: „Madama Butterfly”. Trei reprezentații sold out și o repetiție deschisă publicului

Un nou titlu puccinian va fi pus în scenă la Opera Națională Română din Iași. Opera „Madama Butterfly” de Giacomo Puccini revine pe scena din Iași după mai bine de patru decenii. Spectacolele sunt programate pe 27, 29 și 30 noiembrie, toate biletele fiind deja vândute. Datorită cererii ridicate din partea spectatorilor, repetiția generală de marți, 26 noiembrie, a fost deschisă publicului.

„Această montare este o întâlnire cu istoria regizorală și scenografică a României. Veți avea ocazia să vă întâlniți cu o producție clasică, o producție-document, istorică. O considerăm premieră, pentru că a trecut multă vreme de când publicul ieșean nu a mai auzit această partitură și nu a mai avut ocazia să se întâlnească cu acest titlu. Ideea a fost de a prezenta publicului un titlu care lipsește, într-o scenografie și regie notabilă”, a declarat managerul interimar al Operei Naționale Române din Iași, Andrei Fermeșanu.

Colaborare între Opera din Iași și Opera din București

„Madama Butterfly” este o coproducție între Opera Națională Română din Iași și Opera din București, regizată de Jean Rânzescu. Decorurile și costumele au fost aduse de la București, ceea ce a redus semnificativ costurile de producție. Premiera operei a avut loc în anul 1904, în Milano, iar de-a lungul timpului a beneficiat de mai multe variante revizuite, fiind un titlu pe care Opera Națională Română din Iași, în toată istoria ei, l-a pus în scenă de două ori – în 1957 și în 1975.

Citește și: Interes foarte mare pentru ultima premieră de la Opera Iași, „Madama Butterfly”, de Giacomo Puccini

Bugetul instituțiilor de spectacol, fie ele subordonate autorității centrale sau locale, au alocat un anumit buget, iar potrivit managerului Operei din Iași, o mare parte din el a fost cheltuit cu producția „Turandot”, care a avut premiera tot în acest an.

„Nu am vrut să treacă acest an fără să mai adăugăm un titlu. Anul acesta, cu «Turandot» și «Madama Butterfly» am dublat numărul de spectacole ale lui Puccini. Am preferat să găsim această modalitate de colaborare între instituții. De altfel, coproducția există peste tot în Europa, între teatre, între țări. Atunci când nu ai suficienți bani, punem mai multe teatre și reușim să facem un spectacol pe care apoi îl rulăm prin toate instituțiile. Îi mulțumesc lui Daniel Jinga pentru că a înțeles acestă nevoie de colaborare. «Madama Butterfly», în regia lui Jean Rânzescu, este o operă-document, este mai veche decât instituția, dar vechimea ei nu înseamnă și o deteriorare. Spectacolul este colorat, clasic, curat din punct de vedere estetic și nu a costat nimic”, a explicat Andrei Fermeșanu. Costurile suportate de instituție au fost reprezentate de transportul decorului și costumelor spre Iași.

„Madama Butterfly”, din nou pe scena ieșeană, după 40 de ani

Opera prezintă o poveste de dragoste, așa cum a obișnuit Puccini în creațiile sale, însă de această dată finalul nu va fi unul prea fericit. Pentru fiecare reprezentație, distribuția va fi variată. Astfel, 27 și 30 noiembrie vor interpreta Soprana Bianca Mărgean (Madama Butterfly), Florin Guzgă (Pinkerton), Alexandru Constantin (Sharpless), Maria Miron Sîrbu (Suzuki), Ivan Dikusar (Bonzo), Adrian Ionescu (Yamadori), Ovidiu Manolache (Goro), Dmytro Melnyk (comisarul imperial), Robert Buzilă (ofițerul stării civile), Diana Ionescu (Kate Pinkerton) și Iris Zaharia (un copil), sub bagheta dirijorului David Crescenzi.

 

În reprezentația din 29 noiembrie vor evolua Lavinia Mamot (Madama Butterfly), Liviu Indricău (Pinkerton), Cezar Octavian Ionescu (Sharpless), Florentina-Irina Onică (Suzuki), Andrei Yvan (Bonzo), Olivian Andrișoae (Yamadori), Alexandru Savin (Goro), Ștefan Linu (comisarul imperial), Marius-Mădălin Munteanu (ofițerul stării civile), Angelica Solomon (Kate Pinkerton) și Victhor Alexandru Gireadă (un copil).

„Accentul va fi pus pe interpretare și pe jocul scenic. Dacă în celelalte opere ale lui Puccini femeia este puternică, aici vorbim despre un rol în care trebuie să interpretez o femeie-copil. Ce mi-aș dori să rămână întipărit în mintea oamenilor care, poate, nu au văzut «Madama Butterfly» și își doresc să o vadă, este că Madama Butterfly reprezintă copilul interior din fiecare dintre noi, copilul care crede în oameni”, a precizat soprana Bianca Mărgean, invitată la Iași de la Opera Națională din București.

Bilete epuizate în trei ore pentru luna decembrie

În cadrul conferinței de presă organizate marți, 26 noiembrie, Andrei Fermeșanu a subliniat interesul publicului ieșean pentru evenimentele Operei. La conferința din foaierul instituției au participat managerul interimar al Operei Naționale Române din Iași, Andrei Fermeșanu, coordonatorul artistic al instituției, Florin Guzgă, dirijorul David Crescenzi, soprana Bianca Mărgean și asistena de regie Alexandra Marian.

„Sunt unele momente când nu mai punem pe afiș «sold out», pentru că e un soi de naturalețe. Le mulțumim tuturor oamenilor care vin și consumă, dau bani pe bilete, pentru că astfel țin viu acest foc al consumului cultural. Pentru decembrie s-au vândut peste 80% din bilete în trei ore jumătate, pentru 11 spectacole. Este o performanță de care Iașul poate fi mândru!”, a declarat acesta.

În luna decembrie, Opera Națională Română din Iași propune trei reprezentații ale baletului „Spărgătorul de nuci”, completate de o repetiție cu public, urmate de cinci spectacole dedicate sărbătorilor de iarnă sub titlul „Magia Crăciunului”. Anul se va încheia într-o atmosferă veselă cu opereta „Liliacul”.

„Madama Butterfly” este a treia premieră a anului, după „Turandot” și spectacolul coupé „Făclia de Paști” și „O noapte furtunoasă”.

Publicitate și alte recomandări video

Comentarii