anunturi
grandchef
Bolta rece
anunturi
Iasi Tv Life
TeleM
Impact FM regional
TVR Iasi Telejurnal
anunturi

miercuri, 29.03.2023

Preşedintele Croaţiei face noi declaraţii pro-Rusia

GALERIE
Zoran Milanovic
  • Zoran Milanovic
- +

Preşedintele Croaţiei, ţară membră NATO, a criticat luni statele occidentale pentru că vor furniza Ucrainei tancuri grele şi alte arme în campania împotriva forţelor ruse de ocupaţie, spunând că aceste livrări nu vor face decât să prelungească războiul, relatează The Guardian.

Zoran Milanovic, care a mai făcut în trecut astfel de comentarii proruse, a declarat reporterilor din capitala croată că este o “nebunie” să crezi că Rusia poate fi învinsă într-un război convenţional.

“Sunt împotriva trimiterii de arme letale acolo”, a spus Milanovic. “Aceasta prelungeşte războiul”, a arătat el. “Care este obiectivul? Dezintegrarea Rusiei, schimbarea guvernului? Se vorbeşte, de asemenea, de ruperea Rusiei. Este o nebunie”, a adăugat Milanovic.

În plus, el a declarat luni că, în opinia sa, Crimeea - peninsula ucraineană de la Marea Neagră pe care Rusia a anexat-o ilegal în 2014 - nu va mai face parte niciodată din Ucraina.

Milanovic s-a opus în mod deschis admiterii Finlandei şi Suediei în NATO, precum şi antrenării trupelor ucrainene în Croaţia, ca parte a ajutorului UE. În decembrie, deputaţii croaţi au respins o propunere ca Zagrebul se alăture unei misiuni a Uniunii Europene în sprijinul armatei ucrainene, reflectând diviziunile profunde dintre Milanovic şi premierul Andrej Plenkovic.

Un critic vocal al politicii occidentale în Ucraina, Milanovic a declarat că nu doreşte ca ţara sa, cel mai nou stat membru al UE, să se confrunte cu ceea ce el a numit consecinţe potenţial dezastruoase din cauza războiului din Ucraina, care durează de 11 luni.

Ceea ce face Occidentul cu privire la Ucraina “este profund imoral, deoarece nu există nicio soluţie (la război)”, a declarat Milanovic reporterilor în timpul unei vizite la cazărmile militare din oraşul Petrinja, din estul ţării, relatează Reuters. El a adăugat că aducerea tancurilor germane în Ucraina nu va servi decât la apropierea Rusiei de China.

“Este clar că Crimeea nu va mai face niciodată parte din Ucraina”, a adăugat Milanovic, în condiţiile în care preşedintele ucrainean, Volodimir Zelenski, a promis să restabilească dominaţia ucraineană asupra peninsulei.

Rusia susţine că un referendum organizat după ce forţele ruseşti au cucerit peninsula a arătat că locuitorii Crimeii doresc cu adevărat să facă parte din Rusia. Referendumul nu este recunoscut însă de majoritatea ţărilor.

Milanovic a criticat ţările occidentale pentru ceea ce el susţine că ar fi utilizarea standardelor duble în politica internaţională, spunând că Rusia poate invoca “anexarea Kosovo” de către comunitatea internaţională ca scuză pentru a lua părţi din Ucraina.

Kosovo şi-a declarat independenţa în 2008, după un război care a avut loc între 1998 şi 1999 cu forţele Belgradului, în care ţările NATO au bombardat ex-Iugoslavia, formată pe atunci din Serbia şi Muntenegru, pentru a proteja provincia cu majoritate albaneză.

“Am recunoscut Kosovo împotriva voinţei unui stat (Serbia) căruia îi aparţinea Kosovo”, a spus Milanovic, avertizând că nu pune la îndoială independenţa Kosovo, ci conceptul de standarde duble occidentale.

Milanovic, care a fost premier al Croaţiei din partea Partidului Social-Democrat, a îmbrăţişat o poziţie antieuropeană de când a preluat funcţia de preşedinte, în mare parte ceremonială, aliniindu-şi politicile cu cele ale premierului ungar Viktor Orban şi ale liderului secesionist sârb bosniac Milorad Dodik, scrie Reuters.

© Drepturi de Autor (Copyright) - Acest articol este proprietatea Ziarul de Iasi (www.ziaruldeiasi.ro) si este protejat de Legea dreptului de autor si drepturilor conexe (8/1996). Preluarea acestui articol se poate face, potrivit reglementarilor in vigoare, doar în limita a maximum 500 de caractere, urmate obligatoriu de un link directionat catre acest articol! Orice incalcare a acestor prevederi va fi supusa procedurilor pentru intrarea in legalitate si recuperarea daunelor.

Ultima ora

editorial

Penultimul obstacol pentru Finlanda

Lucian DÎRDALA

Penultimul obstacol pentru Finlanda

Graniţa terestră între Rusia şi NATO va deveni, curând, una considerabilă... Vom putea vorbi de un veritabil flanc estic, de la Marea Neagră, la Oceanul Îngheţat. Invazia rusă în Ucraina a deschis o cutie a Pandorei din care au ieşit rele pe care lideri precum domnii Erdoğan sau Orbán le pot ignora, dar nu le pot readuce sub capac.

opinii

De ce scriu?

Florin CÎNTIC

De ce scriu?

Cum, dintr-un scrupul arhivistic, mi-am numerotat textele trimise săptămânal Ziarului de Iaşi, am descoperit că acesta este cu numărul 500. Astfel încât aş face o scurtă pauză de respiraţie faţă de tematica obişnuită a rubricii mele.

Meditaţie despre europubelă

Radu PĂRPĂUȚĂ

Meditaţie despre europubelă

Despre un tomberon, zis şi europubelă, cum îi spune mai simandicos lăzii de gunoi, am putea spune că este pântecele răsturnat al unui cetăţean european. Asemănările sunt frapante. 

Spectacolele excelenţei muzicale la Iaşi (I)

Alex VASILIU

Spectacolele excelenţei muzicale la Iaşi (I)

Nu mai trebuie demonstrat că forţa de comunicare, convingere şi impresionare a imaginii plasează sunetul pe locul al doilea, mai ales acum, în epoca civilizaţiei ecranelor omniprezente. Apariţia televiziunii, cu multe decenii în urmă, a însemnat pentru unii ignorarea relevanţei radioului, însă timpul a demonstrat că „arma clasică”, aparent simplă, numită microfon, poate învinge deseori în lupta pentru captarea interesului public. Dacă este folosită inteligent, inspirat, cu grijă pentru cultivarea valorii, cu harul comunicării. Şi în cazul radioului, „reclama este sufletul comerţului”. 

pulspulspuls

Doamne Maica Domnului: iaca, citiţi şi vă cruciţi şi azi, dragi alegători, cu cine negociază politic dom Costel!

Doamne Maica Domnului: iaca, citiţi şi vă cruciţi şi azi, dragi alegători, cu cine negociază politic dom Costel!

Apăi, dragilor, om fi având noi nişte anişori adunaţi pe creştet, dar când vezi asemenea năzdrăvănii zău că îţi vine, ca-n tinereţe, să-ţi faci bocceluţa şi s-o tai unde-i vedea cu ochii: Canada, Anglitera, chiar şi Congo, zău aşa, numai Iaşi şi Românica nu.

Caricatura zilei

România - Belarus

Editia PDF

Bancul zilei

Doi prieteni se întâlnesc dupa multa vreme: - Ei, prietene, cum e viata de barbat însurat? - Excelenta! Am reu (...)

Linkuri sponsorizate

Parteneri

Alte publicatii

    Fotografia zilei

    Intrebarea zilei

    Credeti ca blocurile ridicate dupa anii 2000 in Iasi si in tara sunt sigure in cazul unui cutremur major?

    vezi raspunsuri

    Copyright 2006-2020 © Ziaruldeiasi.ro Toate drepturile rezervate.