anunturi
grandchef
anunturi
Bolta rece
anunturi

ADVERTORIAL

Prioritățile primarului Mihai Chirica pentru viitorii patru ani

GALERIE
afis chirica
 • afis chirica
- +

Primarul interimar Mihai Chirica, candidatul PSD la Primăria Municipiului Iași, a prezentat public oferta electorală adresată ieșenilor. Structurat pe 36 de pagini, materialul tipărit care rezumă programul politic al lui Mihai Chirica și al echipei sale pentru Consiliul Local Iași reprezintă cea mai bună ofertă pentru continuarea schimbării Iașului în bine.

„Schimbarea în bine a orașului nostru se petrece chiar acum! De un an de zile, Primăria Municipiului Iași trăiește un nou început, bazat pe transparență, deschidere și eficiență. Ieșenii participă cu adevărat la luarea deciziilor care influențează viața comunității și se implică în proiectele mari ale Iașului. Alături de ieșeni, am structurat programul politic pe 36 de pagini, rezultând cea mai complexă ofertă politică a momentului”, a declarat Mihai Chirica.

Programul politic, care poate fi consultat și pe website-ul www.mihaichirica.ro, identifică priorități și oferă soluții pe mai multe domenii: transparență, educație, siguranță publică, asistență socială, sport, locuri de parcare, infrastructură, transport public, mediu, spații verzi și de agrement, turism, cultură și culte, dezvoltare economică.

„Proiectele rezumate în platforma program nu sunt simple soluții punctuale, ci fac parte dintr-o viziune de dezvoltare a orașului nostru pe termen mediu și lung. Vom folosi toate fondurile locale, guvernamentale și europene pentru a continua să schimbăm Iașul în bine. În același timp, cred că, pentru a ne atinge adevăratul potențial, noi toți trebuie să reînvățăm să discutăm și să colaborăm, onest și responsabil, pentru viitorul Iașului. De aceea, atât în această campanie electorală, cât și în perioada următoare, voi lăsa în primul rând să vorbească faptele pentru mine!”, a mai spus Mihai Chirica.

Biroul de Presă al Organizației Municipale Iași a PSD

Publicat la Comanda Partidului Social Democrat - Organizatia Judeteana Iasi, CUI AEP 21160002

© Drepturi de Autor (Copyright) - Acest articol este proprietatea Ziarul de Iasi (www.ziaruldeiasi.ro) si este protejat de Legea dreptului de autor si drepturilor conexe (8/1996). Preluarea acestui articol se poate face, potrivit reglementarilor in vigoare, doar în limita a maximum 500 de caractere, urmate obligatoriu de un link directionat catre acest articol! Orice incalcare a acestor prevederi va fi supusa procedurilor pentru intrarea in legalitate si recuperarea daunelor.

Ultima ora

editorial

Spaima Constituţiei

Cătălin ONOFREI

Spaima Constituţiei

Asta-i pohta ce-au pohtit?

opinii

Omnia Vincit Amor

Florin CÎNTIC

Omnia Vincit Amor

Ca cercetător care a lucrat pe arhiva Mircea Eliade existentă la Colecţiile Speciale ale bibliotecii Regenstein a Universităţii din Chicago, mă întreb în fiecare an, pe 22 aprilie, ce mai rămâne din amintirea marelui istoric al religiilor azi, când discursul demolator este atât de hotărât cu predecesorii „incorecţi politic”. Însă, oricât de înverşunaţi ar fi detractorii lui, un singur lucru nu i-l pot lua: iubirea pe care i-a purtat-o Christinel.

Dorul şi amintirea de-a pururi

Grigore ILISEI

Dorul şi amintirea de-a pururi

În acest Floral 2022, în ziua de 18, cu 80 de ani în urmă, a venit pe lume în Bălăbăneşti, judeţul Covurlui, Ecaterina Şerbu, din 22 noiembrie 1965 Ecaterina Ilisei. S-a petrecut acea naştere de prunc în locul cu pricina, pentru că aici, în aşezarea dintre dealuri şi văi ameţitoare, îi duseseră soarta şi misia pe Constantin Şerbu, subofiţer de jandarmi şi şef de post, şi pe soţia lui Aneta, născută Moldoveanu, din părţile Constanţei, părinţii Ecaterinei. 

Enescu în presa română (I)

Alex VASILIU

Enescu în presa română (I)

Selecţii din interviurile acordate în România de George Enescu au fost publicate sporadic de-a lungul timpului, însă muzicologul şi compozitorul Laura Manolache a avut iniţiativa ordonării cronologice în două volume a unui număr impresionant de răspunsuri la întrebările jurnaliştilor. 

pulspulspuls

Iacătă-l la interval pe conţilierul premarelui Mihai Chirica, cu o postare de zile mari

Iacătă-l la interval pe conţilierul premarelui Mihai Chirica, cu o postare de zile mari

La sfârşitul săptămânii trecute, mai precis vineri, spre seară, consilierul de taină al primarului Chirica, inegalabilul Radu Botez, a produs o cugetare care a zguduit gândirea geoeconomică actuală în contextul războiului din Ucraina. 

Caricatura zilei

Grătar la bloc, în balcon

Editia PDF

Bancul zilei

Doi rechini : - Ce faci, ma? - Am fost bolnav... - Pai, ce-ai avut?  - Am mâncat un general rus si o saptamân (...)

Parteneri

Alte publicatii

  Fotografia zilei

  Intrebarea zilei

  Implementarea benzii unice pentru mijloacele de transport în comun pe toată lungimea șoselei Nicolina, o apreciați ca fiind benefică fluidizării traficului din zonă?

  vezi raspunsuri

  Copyright 2006-2020 © Ziaruldeiasi.ro Toate drepturile rezervate.

  X