anunturi
grandchef
Bolta rece
Iasi Tv Life
TeleM
Impact FM regional

vineri, 30.09.2022

Advertorial

România - campioană europeană la fotbal! (P)

GALERIE
Campionii Europei
 • Campionii Europei
- +

În timp ce fotbalul profesionist din țara noastră agonizează și smulge cu greu rezultate cu echipe modeste, iată că o echipă deosebită de fotbal reușește o performanță notabilă: Campioni europeni la fotbal!

La sfârșitul acestei săptămâni a avut loc la București turneul final de fotbal pentru echipele parlamentelor naționale din Europa. Camera Deputaților din România a aliniat o echipă foarte puternică din care a făcut parte și ieșeanul Silviu Macovei.

În urma unor meciuri dificile, echipa noastră a ajuns în finala competiției pe care a și câștigat-o devenind, astfel, Campioană Europeană!

Deputatul ieșean Silviu Macovei a povestit traseul frumos care a dus la câștigarea titlului european: „Meciurile din turneul final au fost din ce în ce mai dificile, dar echipa noastră s-a mobilizat și a găsit resurse pentru a câștiga fiecare meci! Echipa Italiei am învins-o cu 3 la 0, apoi puternica echipă a Ucrainei a pierdut cu 4 – 0 în fața noastră, astfel ajungând în finală cu Polonia. Am câștigat titlul cu 5 – 0, deși polonezii au fost adversari redutabili!”.

Echipa Camerei Deputaților a obținut titlul cu parlamentari-fotbaliști din toate partidele, fapt apreciat și de Silviu Macovei vicelider al grupului PSD: „Pe terenul de fotbal am dovedit că putem fi o echipă puternică deasupra diferendelor politice. Până la urmă, un obiectiv mai înalt, cel de a reprezenta cu demnitate România în fața altor parlamente naționale, a contat mai mult ca disensiunile pe care le avem în Parlament. Sunt mândru de această echipă și foarte onorat că am putut să-mi aduc și eu contribuția la această performanță!

© Drepturi de Autor (Copyright) - Acest articol este proprietatea Ziarul de Iasi (www.ziaruldeiasi.ro) si este protejat de Legea dreptului de autor si drepturilor conexe (8/1996). Preluarea acestui articol se poate face, potrivit reglementarilor in vigoare, doar în limita a maximum 500 de caractere, urmate obligatoriu de un link directionat catre acest articol! Orice incalcare a acestor prevederi va fi supusa procedurilor pentru intrarea in legalitate si recuperarea daunelor.

Ultima ora

editorial

De ce câştigă extrema dreaptă

Pavel LUCESCU

De ce câştigă extrema dreaptă

Tot mai mulţi din aşa-zisa lume civilizată strigă tot mai strident că vor o schimbare. Deocamdată nici ei nu ştiu cum şi către ce. Dar, ca de atâtea ori în istorie, se vor găsi mereu politicieni care vor ştii să călărească valul şi să ne vândă cu succes o nouă rundă de iluzii.

opinii

Cu ochii larg închişi

Alexandru CĂLINESCU

Cu ochii larg închişi

Unele evenimente din ultima vreme, mai ales aşa-zisele „referendumuri” organizate de ruşi în terioriile ocupate, m-au făcut să-mi reamintesc de un text pe care l-am publicat în urmă cu nouăsprezece ani. Îl reiau aici, în ideea că el va arăta, o dată în plus, că liderul de la Kremlin este, în tot ce face, de o nesmintită şi sinistră consecvenţă.

De la oraşul creativ, la cel al creatorilor (I)

George PLEȘU

De la oraşul creativ, la cel al creatorilor (I)

Săptămâna trecută a fost lansată, fără prea mare tam-tam mediatic, dar cu reacţii bune în online, platforma orasulcreatorilor.com. În spatele ei sunt oameni din echipa care a realizat logo-ul Iaşului, care de data aceasta au invitat pentru consultări mai largi o serie de tineri implicaţi în industriile creative locale, în timp ce site-ul era încă în perioada de teste.

Ego-grafii. Emil Brumaru (I)

Codrin Liviu CUȚITARU

Ego-grafii. Emil Brumaru (I)

Emil Brumaru era, în subsidiar, aidoma tuturor scriitorilor adevăraţi, fiinţa cea mai delicată cu putinţă - aproape fragilă, aş îndrăzni să observ - care-şi disimula, în identitatea (construită) de rebel al culturii, propriile temeri şi inhibiţii în faţa „infernului” din celălalt.

pulspulspuls

Aripa fără scrupule a partidoiului local tocmai dă atacul la un proiect de milioane de iepuroi!!

Aripa fără scrupule a partidoiului local tocmai dă atacul la un proiect de milioane de iepuroi!!

Iată, dacă mai era nevoie, stimaţi telespectatori, dovada că şi în politichie este valabilă vorba aia că aşchia nu sare departe de trunchi şi unde altundeva puteam vedea mai bine o asemenea confirmare decât în familia fostului deputat Rachetă Patriot, hahalera universitară care a făcut de râs oraşul în ţară şi nu numai cu iniţiativa legii privind pensiile speciale, dar mai ales prin nenumăratele declaraţii şovine, patriotarde şi pompoase de tip vadimist. 

Caricatura zilei

Zbor anulat

Editia PDF

Bancul zilei

Un sofer de TIR opreste la un popas, comanda un sandwich, o cafea si o placinta. Intra trei motociclisti rai, unul îi man&ac (...)

Linkuri sponsorizate

Parteneri

Alte publicatii

  Fotografia zilei

  Intrebarea zilei

  Implementarea benzii unice pentru mijloacele de transport în comun pe toată lungimea șoselei Nicolina, o apreciați ca fiind benefică fluidizării traficului din zonă?

  vezi raspunsuri

  Copyright 2006-2020 © Ziaruldeiasi.ro Toate drepturile rezervate.