România - campioană europeană la fotbal! (P)
anunturi
Eurotrip
grandchef
anunturi
Bolta rece
anunturi
metalco

vineri, 24.09.2021

Advertorial

România - campioană europeană la fotbal! (P)

GALERIE
Campionii Europei
  • Campionii Europei
- +

În timp ce fotbalul profesionist din țara noastră agonizează și smulge cu greu rezultate cu echipe modeste, iată că o echipă deosebită de fotbal reușește o performanță notabilă: Campioni europeni la fotbal!

La sfârșitul acestei săptămâni a avut loc la București turneul final de fotbal pentru echipele parlamentelor naționale din Europa. Camera Deputaților din România a aliniat o echipă foarte puternică din care a făcut parte și ieșeanul Silviu Macovei.

În urma unor meciuri dificile, echipa noastră a ajuns în finala competiției pe care a și câștigat-o devenind, astfel, Campioană Europeană!

Deputatul ieșean Silviu Macovei a povestit traseul frumos care a dus la câștigarea titlului european: „Meciurile din turneul final au fost din ce în ce mai dificile, dar echipa noastră s-a mobilizat și a găsit resurse pentru a câștiga fiecare meci! Echipa Italiei am învins-o cu 3 la 0, apoi puternica echipă a Ucrainei a pierdut cu 4 – 0 în fața noastră, astfel ajungând în finală cu Polonia. Am câștigat titlul cu 5 – 0, deși polonezii au fost adversari redutabili!”.

Echipa Camerei Deputaților a obținut titlul cu parlamentari-fotbaliști din toate partidele, fapt apreciat și de Silviu Macovei vicelider al grupului PSD: „Pe terenul de fotbal am dovedit că putem fi o echipă puternică deasupra diferendelor politice. Până la urmă, un obiectiv mai înalt, cel de a reprezenta cu demnitate România în fața altor parlamente naționale, a contat mai mult ca disensiunile pe care le avem în Parlament. Sunt mândru de această echipă și foarte onorat că am putut să-mi aduc și eu contribuția la această performanță!

© Drepturi de Autor (Copyright) - Acest articol este proprietatea Ziarul de Iasi (www.ziaruldeiasi.ro) si este protejat de Legea dreptului de autor si drepturilor conexe (8/1996). Preluarea acestui articol se poate face, potrivit reglementarilor in vigoare, doar în limita a maximum 500 de caractere, urmate obligatoriu de un link directionat catre acest articol! Orice incalcare a acestor prevederi va fi supusa procedurilor pentru intrarea in legalitate si recuperarea daunelor.

Ultima ora

editorial

Cine, ce, cum în 2024

Pavel LUCESCU

Cine, ce, cum în 2024

Cu ochii pe 2024 când au loc toate alegerile posibile, locale, europarlamentare, parlamentare şi prezidenţiale, toate partidele îşi fac calcule. Dar nu toate au şanse să le nimerească pe alea de succes.

Filmuletul zilei

opinii

Drum fără pulbere (V)

Neculai SEGHEDIN

Drum fără pulbere (V)

Canalul Dunărea-Marea Neagră, inaugurat la 26 mai 1984, este cea mai mare lucrare inginerească din România și una dintre cele mai mari din lume. Este un motiv de mândrie pentru noi, dar este și un simbol al durerii, nedreptății și suferinței!

Atenţie, cade tencuiala!

Radu POPESCU

Atenţie, cade tencuiala!

Chişinăul, la fel ca Iaşul, este un oraş frumos şi cu un enorm potenţial neexploatat. „Născut talent, murit speranţă”, cum se mai zice la noi, şi asta în principal din cauza ghinionului chişinăuienilor de a se fi pricopsit de ani şi ani de zile cu o administraţie locală depăşită de situaţie. 

Între şoşocism şi cîţism

Nicolae CREŢU

Între şoşocism şi cîţism

Sunt oare şi oameni inteligenţi, cei care cu adevărat gândesc cu propriile capete şi nu se lasă prostiţi de fabricanţii de „Imagine”, dispuşi să vadă în ubicuu prezenţa şi mai ales „combativa” Şoşoacă un „fenomen” demn de atenţie? 

pulspulspuls

Iaca ce face dom’ Costel în Casa cu Pătrate când îi are pe procurorii DNA la uşă

Iaca ce face dom’ Costel în Casa cu Pătrate când îi are pe procurorii DNA la uşă

Bun, hai că dosarul ca dosarul, iar percheziţiile de ieri aşijderea, dar oare cum se face, dragi comeseni ai rubricuţei noastre, că la mai puţin de o oră după descinderea mascaţilor şi procurorilor DNA de la Bucureşti în biroul lui din Casa cu Pătrate, deci atenţie: după nu înainte, dom’ Costel de la Cejău aruncă pe pagina lui de Facebook această postare haioasă? 

Caricatura zilei

Submarin francez

Editia PDF

Bancul zilei

- Ioane, ce tot strâmbi din nas la sarmalele mele? Nu sunt bune? - Ba da, Marie, sunt bune, dar toti ceilalti din sala de (...)

Parteneri

Alte publicatii

    Intrebarea zilei

    Sute de persoane au ieșit în stradă pentru a protesta împotriva resticțiilor legate de COVID. Care ar trebui să fie pasul următor?

    vezi raspunsuri

    Copyright 2006-2020 © Ziaruldeiasi.ro Toate drepturile rezervate.