duminica, 25.07.2021

####cristea-grigore-poli-dinamo
  • ####cristea-grigore-poli-dinamo
- +

Politehnica Iaşi – Dinamo Bucureşti 1-0 (0-0), în etapa a II-a a play-out-ului Ligii I de fotbal * circa 5 500 de oameni au asistat la un meci modest, în care gazdele s-au temut excesiv de una dintre cele mai slabe echipe din istoria dinamoviştilor. Partida a fost salvată de Andrei Cristea, care a creat două ocazii înainte de a concretiza, cu cinci minute înainte de final, singurul şut pe poartă ieşean din actul doi

Poli: Rusu – Cabral (’66 - Passaglia), Frăsinescu, Klimavicius, Şerban – Platini (’53 - Habibou), De Iriondo, Breeveld, Longher (’22 - Grădinaru) – Omoh – A. Cristea. Antrenor: Mircea Rednic.

Dinamo: Straton – Kostrna, M. Popescu, R. Grigore, Skovajsa – I. Filip, Răuţă (’86 - D. Popa) – Kilyen (’46 - Perovic), Fabbrini, Sorescu – V. Lazăr (’83 - Mihaiu). Antrenor: Dusan Uhrin.

Cartonaşe galbene: Breeveld (’19), Grădinaru (’65) – Sorescu (‘45^2), Răuţă (’59).

Arbitri: Sebastian Colţescu; Alexandru Cerei, Adrian Popescu.

1-0, min. 85: Şerban a pasat de pe stânga în careu, Cristea, aflat aproape de colţul careului mic, la prima bară, a preluat, cu spatele la poartă, s-a întors, s-a debarasat uşor de Popescu şi a trimis plasat, la colţul lung.

Dacă luăm în calcul calitatea fotbalului oferit sâmbătă de Poli şi Dinamo, cei aproximativ 5 500 de oameni care au urcat în Copou ar fi trebuit să primească bani pentru că au venit la stadion, nu să plătească bilet de intrare la meci. Ambele echipe au jucat modest, erorile elementare, de preluare, transmitere a balonului, etc. generând un spectacol sumbru, în tonalitate cu un gazon care, deşi e abia montat, suferă. Cenuşiul care a guvernat partida a fost “stricat” doar de ceva orgolii şi, mai ales, de sclipirile lui Andrei Cristea. Golgeterul ieşenilor a semnat singura ocazie clară a Iaşului din primul act (şut respins de Straton, de sub bară, în minutul 44) şi a trimis singurele şuturi din actul doi ale moldovenilor: în minutul 76 a reluat pe lângă poartă, iar cu cinci minute înainte de final a concretizat unica încercare cadrată din repriza a doua. Golul, care s-a dovedit a fi decisiv, a căzut la capătul unei faze în care atacantul crescut la Bacău le-a închis gura celor care propovăduiau că instinctele de killer ale jucătorului emblematic al Politehnicii din ultimele decenii s-au stins.

În afară de ieşirile la rampă ale lui Cristea, în rest a fost tăcere... Una dintre cele mai slabe echipe din istoria lui Dinamo, bulversată de inovaţiile depăşitului Uhrin (Puljic a fost ţinut rezervă, locul lui fiind luat de gafeurul Popescu, atacanţii de meserie Perovic şi Popa au stat şi ei în start pe bancă, “aripa” Lazăr fiind folosită vârf împins), nu a fost în stare să-şi creeze vreo ocazie cu adevărat notabilă. Acţiunea lui Filip blocată de Rusu (’20) a fost cel mai important moment al “câinilor” într-un prim act în care oaspeţii au mai avut un şut, iar Iaşi, în afara ocaziei lui Cristea, a bifat o singură încercare, de fapt o pasă la portar trimisă de Grădinaru, apărută abia în minutul 27!

În actul doi, chiar dacă bucureştenii au dominat şi au fost mai prezenţi în careul lui Rusu, acesta a stat liniştit, o centrare prin faţa porţii, trimisă de Sorescu (’52) şi nereluată, fiind mai periculoasă decât încercările lui Sorescu (’60, ’84) şi Perovic (’62, ’69).

Lipsa spectacolului şi erorile multiple au trecut însă pe planul doi la final, când victoria a stârnit o euforie pe care Copoul o aştepta de mult. În plus, primul succes bifat în 2020 în campionat a scos Politehnica de pe un loc retrogradabil, Iaşi având astfel speranţe că va sta şi din vară la masa bogaţilor din săracul fotbal românesc.

“Cristea poate juca până la 40 de ani!”

^ Fost preşedinte la Politehnica Iaşi cinci ani şi jumătate, Florin Prunea, care conduce acum Dinamo, a fost primit cu simpatie în Copou. Prunea s-a întreţinut cu multe persoane, între care primarul Iaşului, Mihai Chirica, care a plecat de la stadion după startul actului secund, fiind implicat apoi într-un accident de maşină, deputatul Petre Movilă ori avocatul Marius Striblea, dar şi cu mulţi suporteri ieşeni. ^ Imediat după meci, în presă s-a anunţat că Dusan Uhrin şi-a dat demisia, deşi cehul nu a anunţat nimic la declaraţiile oficiale. ^ La partidă a asistat şi Luana Rednic, fiica antrenorului Politehnicii. Luana este agent de jucători. ^ Andrei Cristea nu s-a bucurat excesiv după ce a marcat în poarta echipei la care juca atunci când a fost golgeterul României. Despre ieşeanul care împlineşte 36 de ani în mai, Vali Lazăr a spus la final că “poate juca şi până la 40 de ani”. ^ La fel ca la meciul cu Sepsi, din etapa trecută, Rednic a pus pe masă, în vestiar, din buzunarul lui, 10 000 de euro ca bonus pentru victorie. Dacă la Sfântu Gheorghe prima a fost ratată, tehnicianul a fost bun de plată sâmbătă. Rednic a decis ca o parte din bani să se ducă şi către membrii staff-ului şi alţi angajaţi ai clubului. La iniţiativa lui Cristea, suma rămasă pentru jucători a fost împărţită între toţi componenţii lotului, nu numai între cei pe care s-a contat sâmbătă. ^ În minutul 23, Lazăr a scăpat singur cu Rusu, însă asistentul a semnalizat ofsaid, senzaţia fiind că decizia a fost greşită. De la venirea în fruntea Politehnicii a lui Ciprian Paraschiv, Poli a început să fie arbitrată cu indulgenţă (decizia reclamată de Rednic cu Viitorul, în sezonul regulat, a fost corectă), acelaşi lucru simţindu-se şi la disputa de la Sfântu Gheorghe, când Sepsi nu a primit două penaltiuri. ^ În condiţiile în care Horşia nu a forţat după ce a suferit o uşoară întindere, jucătorul care aparţine de FCSB stând în tribună, Rednic l-a titularizat în premieră pe Longher. Acesta a acoperit unul din posturile under 21, fiind schimbat în prima repriză. Longher a aparţinut în trecut de Dinamo. ^ Rezerve neutilizate la Poli au fost Axinte, Onea, Fomba şi Luckassen. ^ Oaspeţii au fost încurajaţi de un grup consistent de fani. ^ În lotul oaspeţilor au fost doi jucători care au evoluat în trecut la Poli: Răuţă şi Sin, ultimul fiind doar rezervă.

Declaraţiile tehnicienilor

Mircea Rednic: “E important că am legat un nou succes, după cel de Cupă, cu Craiova. Avem nevoie de continuitate. Am venit de două luni la Iaşi, începe să se vadă munca. Mai sunt două meciuri, vrem să luăm şase puncte. Urmează perioada de pauză, atunci sper să ajungem la maximum, pentru că mai sunt jucători care nu au ritm. Mai avem mult de muncă. Victoria cu Dinamo a fost muncită, cu puţină şansă. Prima repriză a fost echilibrată, a fost 1-1 la ocazii. În repriza a doua am stat bine în teren şi am încercat să-i surprindem pe contre. Satisfacţia e mai mare pentru că, până să vin, echipa juca bine şi pierdea pe final. Acum s-a schimbat. Mă bucur că nu l-am schimbat pe Cristea, deşi am fost tentat. Am avut ceva dispute cu el în ultimele săptămâni. I-am spus că am nevoie de el ca jucător, nu ca antrenor-jucător. A înţeles mesajul meu. Are calităţi să facă diferenţa, se pregăteşte bine, e foarte periculos. Simte poarta, simte portarul. Va urma al optulea meci din acest an contra unor echipe cu pretenţii de play-off, vedem apoi cum ne vom descurca cu echipe de play-out. Sper să nu fie meciurile acelea mai grele”.

Dusan Uhrin: “Sunt foarte supărat pentru că am primit gol în minutul 85, la 0-0. Nici azi jocul de atac nu a fost bun. Nu am fost periculoşi. În plus, n-a fost ofsaid la Lazăr, care a scăpat singur. Trebuie să fim mai puternici în deplasare. Am pierdut iarăşi cu 0-1, aşa cum s-a mai întâmplat, pentru că nu avem ocazii mai multe, facem o greşeală şi primim gol. Trebuie să schimbăm totul, să fim mai concentraţi. Sunt supărat şi pentru că în 30 de minute de la stabilirea tacticii, apare totul în presă”.

© Drepturi de Autor (Copyright) - Acest articol este proprietatea Ziarul de Iasi (www.ziaruldeiasi.ro) si este protejat de Legea dreptului de autor si drepturilor conexe (8/1996). Preluarea acestui articol se poate face, potrivit reglementarilor in vigoare, doar în limita a maximum 500 de caractere, urmate obligatoriu de un link directionat catre acest articol! Orice incalcare a acestor prevederi va fi supusa procedurilor pentru intrarea in legalitate si recuperarea daunelor.

Ultima ora

editorial

Ce mai rămâne din idealurile olimpice

Nicolae GRECU

O mega-competiţie internaţională cu sportivi aleşi pe sprânceană, pe baza unor calificări la sânge şi în urma căreia cel mai bun trebuie să câştige cel mai mult.

Filmuletul zilei

opinii

Seimeni (XIII). Ucenicia în meşteşugul pescuitului cu undiţa (4)

Eugen MUNTEANU

Autorul continuă evocarea unor ani din anotimpul paradisiac al copilăriei şi adolescenţei petrecute pe malurile Dunării.

A fi creştin ieri şi azi

pr. Constantin STURZU

În viaţă experimentăm mult şi, cel mai adesea, ne alegem cu un gust amar, cu un gol în suflet. Chiar şi când suntem curioşi să aflăm cât mai multe dintr-un domeniu sau altul, ajungem la concluzia că toată ştiinţa noastră nu valorează, în faţa morţii, nici cât o ceapă degerată. Ba chiar şi când avem curiozitatea de a interacţiona cu anumite persoane, riscăm uneori prin a sfârşi dezamăgiţi.

Libertatea, statul şi politica prudenţei: o pledoarie modestă

Ioan STANOMIR

Ceea ce criza sanitară a impus, în mod dramatic şi poate ireversibil, este politica fricii. Creşterea fără precedent a controlului statal, invadarea unor teritorii care păreau până atunci de neatins, vocaţia domesticirii cetăţenilor, toate acestea sunt simptomele răului pe care administrarea pandemiei l-a născut în societăţile noastre. Liberul-arbitru şi drepturile constituţionale au fost constant şi agresiv erodate. Frica, iar nu prudenţa, a dominat.

pulspulspuls

Noi tabere la liberali: bam-bam! Iaşul pare acum chiar pe lângă

PULS

Când credeau şi liberalii noştri de la Iaşi că măcar pe jumate tot or să fie în tabăra câştigătoare, căci oricum jumatea lui Muraru merge cu Cîţu, iar jumatea lui Alexe se duce cu Orban, hop că dinspre Bucureşti vin veşti care răstoarnă toată calimera de la Iaşi.