Săptămâna examenelor de Bacalaureat s-a încheiat. Fără tentative de fraudă și cu prezență de peste 98% la toate probele

sâmbătă, 14 iunie 2025, 02:35
3 MIN
 Săptămâna examenelor de Bacalaureat s-a încheiat. Fără tentative de fraudă și cu prezență de peste 98% la toate probele

Proba la alegere din cadrul examenului de Bacalaureat 2025 a avut loc vineri, 13 iunie. În județul Iași, prezența a fost de 98,17%, întrucât au fost prezenți 4.334 de candidați din totalul de 4.415 candidați înscriși pentru această probă.

Absolvenții claselor a XII-a și a XIII-a seral și frecvență redusă au ales disciplina de examen în funcție de profilul și specializarea urmate, după cum urmează:

  • Fizică, Chimie, Biologie sau Informatică – pentru profilul real din filiera teoretică; pentru profilul tehnic şi profilul resurse natural şi protecţia mediului din filiera tehnologică; pentru profilul militar din filiera vocaţională;
  • Geografie, Filosofie, Logică şi argumentare, Economie, Psihologie sau Sociologie – pentru profilul umanist din filiera teoretică; pentru profilul servicii din filiera tehnologică; pentru toate profilurile şi specializările din filiera vocaţională, cu excepţia celui militar.

Urmăriți canalul „Ziarul de Iași” pe WhatsApp. Cele mai importante știri ale zilei sunt disponibile aici

Cum a fost Bacalaureatul în județul Iași

Prima probă scrisă din cadrul examenului național de Bacalaureat din sesiunea iunie 2025 a avut loc marți, 10 iunie. La prima probă au fost prezenți 4.255 candidați din totalul de 4.286 candidați înscriși, prezența fiind de 99,28%. Proba a doua a fost organizată miercuri, 11 iunie, iar candidații au susținut examenul la Matematică sau la Istorie, în funcție de profilul urmat. Au fost prezenți 4.251 de candidați din totalul de 4.317 candidați înscriși pentru această probă (98,47%). Nu au participat 66 de candidați. La niciuna dintre cele trei probe nu au fost candidați eliminați pentru tentativă de fraudă.

Reamintim că la această sesiune a examenului de Bacalaureat, Comisia Județeană de Bacalaureat a stabilit adaptarea procedurilor de susținere a examenului pentru 49 de absolvenți din 21 de școli din județ.

Luni, 16 iunie, 42 de elevi din județul Iași vor susține proba scrisă la disciplina non-lingvistică (DNL), în limba franceză, din cadrul examenului de Bacalaureat pentru secțiile bilingve francofone. Este vorba despre 39 de elevi de la Colegiul Național „Mihai Eminescu” din Iași și trei elevi de la Colegiul Național „Vasile Alecsandri” din Iași. Proba va fi organizată în centrele de examen stabilite la Colegiul Național „Mihai Eminescu” și la Liceul Teoretic „Dimitrie Cantemir” (pentru elevii Colegiului Național „Vasile Alecsandri”).

Când vor fi afișate rezultatele

Rezultatele inițiale vor fi afișate vineri, 20 iunie, până la ora 12.00. În conformitate cu prevederile art. 5 și ale art. 6 din Regulamentul UE 2016/679 privind protecția persoanelor fizice în ceea ce privește prelucrarea datelor cu caracter personal și privind libera circulație a acestor date de abrogare a Directivei 95/46/CE (Regulamentul general privind protecția datelor – RGPD), afișarea rezultatelor se va face prin anonimizarea numelui și a prenumelui candidatului.

Vizualizarea lucrărilor și depunerea contestațiilor sunt programate pentru ziua de 20 iunie, în intervalul 14.00-18.00, și în perioada 23-24 iunie.

Candidații pot solicita vizualizarea lucrării/lucrărilor proprii după afișarea rezultatelor inițiale. La vizualizarea lucrării/lucrărilor, candidatul minor trebuie să fie însoțit obligatoriu de un părinte/reprezentant legal. Depunerea contestațiilor nu este condiționată de vizualizarea lucrărilor. În aceeași măsură, vizualizarea lucrărilor nu obligă candidatul la depunerea contestației.

Candidații care contestă rezultatul inițial al evaluării trebuie să completeze, să semneze și să depună/transmită prin mijloace electronice și o declarație-tip în care se menționează faptul că au înțeles că nota acordată ca urmare a soluționării contestației poate modifica, după caz, nota inițială, prin creștere sau descreștere.

Rezultatele finale vor fi publicate pe 30 iunie.

 Condiții pentru promovarea examenului de Bacalaureat

Pentru a fi declarat admis, un candidat trebuie să îndeplinească, simultan, următoarele criterii:

  • Să aibă recunoscute, echivalate sau susținute toate probele de competențe lingvistice și digitale;
  • Să susțină toate probele scrise și să obțină cel puțin nota 5 la fiecare dintre acestea;
  • Să obțină o medie generală de cel puțin 6 la probele scrise.

Publicitate și alte recomandări video

Comentarii