Scandaluri non-stop în curtea Primăriei: penalizări de zeci de mii de euro, amenzi, amenințări și promisiuni de procese și plângeri penale

luni, 12 mai 2025, 03:52
4 MIN
 Scandaluri non-stop în curtea Primăriei: penalizări de zeci de mii de euro, amenzi, amenințări și promisiuni de procese și plângeri penale

Un nou scandal a apărut în curtea Primăriei Iași. Clubul sportiv al municipalității locale, care a cheltuit aproape 11 milioane de euro din buzunarul ieșenilor în ultimii doi ani și are un buget de 2,2 milioane euro pentru 2025, pătimește des, după cum v-am informat, din cauza echipei de handbal feminin.

După ce că nu a fost în stare să obțină vreun punct în primele 24 de etape, trupa amintită e și în război cu Federația Română de Handbal, care dictează penalizări pe bandă rulantă contra CSM 2020. Despre ce este vorba, aflați în cele ce urmează.

Despăgubiri de peste 35 000 de euro către Borges Lima

Pe 15 februarie, în articolul «A bruscat-o, a împins-o, i-a adresat injurii». Scandal mare în curtea Primăriei, cu acuze grave: litigii pierdute, despăgubiri, depresii, procese” „Ziarul de Iași” v-a informat despre o decizie a Comisiei Centrale de Apel a Federației Române de Handbal (FRH) care a hotărât ca trupa ieșeană să-i plătească jucătoarei Juliana Borges Lima suma de 162 000 lei net drept compensație pentru perioada 1.10.2024-30.06.2025 și suma de 5 500 de lei reprezentând taxe de judecată. Totodată, CSM 2020 era obligată de FRH să achite impozite și taxe la bugetul de stat pentru cei 162 000 lei amintiți, astfel că paguba depășea bine 35 000 de euro.

Decizia a fost luată ca urmare a rezilierii unilaterale a contractului sportivei amintite de către club, pe 7 noiembrie 2024.

În articol au fost prezentate mai multe acuze. Clubul a fost arătat cu degetul pentru că a exercitat presiuni care au contribuit la apariția unui episod depresiv moderat suferit de Borges Lima (foto), despre antrenorul ieșencelor din startul sezonului, Daniel Gheorghe, s-a spus că a bruscat sportiva, a împins-o și i-a adresat injurii. Totodată, conducerea trupei locale a fost pusă la zid de impresara jucătoarei, Cristina Niculaev, care a vorbit de „misoginism”, „sportive terorizate, apostrofate și certate”.

CSM Iași 2020, prin vocea directorului Iustin Jalaboi, și Gheorghe au negat toate acuzațiile, clubul spunând că va ataca în instanțele civile hotărârea FRH.

Încă 5 000 de lei amendă pentru CSM Iași 2020!

Pe 6 mai, Federația Română de Handbal a mai taxat încă o dată pe CSM Iași 2020, cu o amendă de 5.000 de lei, după ce partea ieșeană nu a plătit despăgubirile către Borges Lima. Iată ce se precizează pe site-ul Federației.

„În legătură cu Sesizarea sportivei Juliana BORGES LIMA referitoare la nerespectarea Deciziei nr. 177/12.02.2025 a Comisiei de Apel a FRH – îndreptată prin Încheierea nr. 177/27.03.2025, de către clubul C.S.M. IAȘI 2020, Comisia, analizând documentele prezentate, stabilește:

─ sancționarea clubului C.S.M. IAȘI 2020 cu penalitate pecuniară în cuantum de 5.000 (cinci mii) lei, data limită de achitare 05.06.2025, pentru neexecutarea totală sau parțială a obligației de plată a drepturilor financiare restante, în termen de 15 zile, de la data comunicării hotărârii Deciziei nr. 177/12.02.2025 a Comisiei de Apel a FRH – îndreptată prin Încheierea nr. 177/27.03.2025, conform Art. 51.1 litera a) din Regulamentul Disciplinar, coroborat cu Art. 21.11 și 21.12 din Regulamentul privind statutul jucătorului de handbal, aplicabil pentru sezonul competițional 2024 – 2025. Totodată, pune în vedere clubului, ca în termen de 10 zile, să plătească drepturile financiare sportivei, conform hotărârii rămase definitive.”

Pocese, plângeri penale, amenințări

Jalaboi, care a spus sâmbătă că FRH nu a transmis clubului informarea despre noua amendă, a contraatacat, spunând din nou că se va adresa instanțelor civile pe marginea cazului amintit.

„Nu s-a achitat nici măcar un leu și nici nu se va achita cu semnătura mea, fiind o plată absolut ilegală. Acțiunea în instanță nu a început, primul pas fiind cel al recalculării sumei de către Comisia de Soluționare a Litigiilor, conform regulamentelor FRH și a discuțiilor purtate cu juridicul de la FRH. Acțiunea este deja depusă, așteptăm comisia să se pronunțe” a spus directorul CSM Iași 2020, care a adăugat: „Am anunțat Comisia de Disciplină că nu se poate pronunța până nu se soluționează recalcularea, însă dacă au decis să fie parte a unei ilegalități, este fix problema lor. Vom ataca în instanță și în acest punct sunt dispus să facem orice plângere penală la adresa celor care au decis să fie parte a unor ilegalități orchestrate de Borges. Iar amenințările transmise de către tabăra lor nu mă vor face să fac niciun pas înapoi când este vorba de ilegalități”.

Borges Lima joacă în Brazilia

Jalaboi a explicat de ce consideră că decizia de acordare a unor despăgubiri uriașe către Borges Lima este nelegală: „În cuprinsul hotărârii Comisiei de Apel se enunță faptul că părțile aveau obligația de a respecta contractul până Comisia de Apel s-ar fi pronunțat, ceea ce a fost în martie. Borges a plecat din Iași anul trecut fără să ne transmită și nu și-a îndeplinit nicio obligație, practic a încălcat însăși hotărârea și regulamentul care îi permitea să aibă parte de orice despăgubiri. Până s-a pronunțat Comisia de Apel, în martie, Borges deja juca meciuri pentru Esports Clube Pinheiros. Contractul dintre noi îi interzicea să facă acest lucru. Practic, nici după data pronunțării hotărârii, în martie, nu putea primi despăgubiri”. Șeful CSM Iași 2020 a mai precizat că „⁠imediat după ce comisia se va pronunța pe recalculare, ne vom adresa IHF pentru suspendarea sportivei”.

Publicitate și alte recomandări video

Comentarii