anunturi
grandchef
Bolta rece
Iasi Tv Life
TeleM
Impact FM regional

Advertorial

Școala Primară Lorelay din Iași, manifestare cu succes la nivel internațional

GALERIE
marco.dirij20190227_095427_Moment20190227_11542920190227_115323d159b1aa-8642-4558-8068-95346cf613343fc068dc-5c1d-47cf-95d3-be0b8afb76943930ede4-1eb8-4b12-bb8d-5c6d60164f594dfb2089-82cd-403b-811f-cfd29fe7e42c20190227_182104_Moment20190227_182103_Moment
 • marco.dirij
 • 20190227_095427_Moment
 • 20190227_115429
 • 20190227_115323
 • d159b1aa-8642-4558-8068-95346cf61334
 • 3fc068dc-5c1d-47cf-95d3-be0b8afb7694
 • 3930ede4-1eb8-4b12-bb8d-5c6d60164f59
 • 4dfb2089-82cd-403b-811f-cfd29fe7e42c
 • 20190227_182104_Moment
 • 20190227_182103_Moment
- +

Mărțișorul a adus în dar elevilor și cadrelor didactice din Lorelay surprize, satisfacții, experiențe și schimb cultural.

Timp de o săptămână, profesori și muzicieni  din Germania, Italia și Grecia au desfășurat activități împreună cu elevii Școlii Primare Lorelay din Iași.

Cum școala noastră este axată foarte mult pe dezvoltarea capacității de comunicare în limbi străine, dezvoltare personală și dezvoltarea abilităților practice, prezența unor profesori străini i-a făcut pe copii să conștientizeze importanța eforturilor pe care ei le-au făcut până în prezent în școală, examenele Cambridge susținute, limba engleză și limba germană, exprimarea prin artă, etc.

Chiar dacă majoritatea elevilor noștri au avut ocazia de a merge cu părinții în străinătate și poate și-au folosit mai mult sau mai puțin abilitățile de comunicare, interacțiunea directă cu străini, chiar în școală, a contat in mod deosebit. Lecțiile, activitățile și jocurile au fost organizate în așa fel încât toți copiii au interacționat cu profesorii în limba engleză. Emoțiile asociate reușitei au adăugat multă energie și satisfacție elevilor școlii noastre ajutându-i să înțeleagă mai bine finalitatea pregătirii lor la nivelul limbilor străine” ne spune directorul școlii.

S-a constatat o puternică implicare a copiilor, un nivel ridicat de energie și motivație din partea celor mici dar și a cadrelor didactice. Elevii din Lorelay, în special cei de la clasele mari, se exprimă fluent și fără inhibiție în limba engleză, aspecte sesizate deja de partenerii școlii.

Un important moment a fost cel artistic, care a avut loc la Palatul Copiilor din Iași. Conform obiectivelor și sarcinilor stabilite în cadrul programului, elevii împreună cu toți profesorii implicați în proiect au oferit părinților și vizitatorilor un spectacol de muzică și dans inspirat din folclorul statelor partenere.

În premieră, elevii au fost acompaniați de un cvintet format din studenți ai Conservatorului din Iași, dirijor Marco Rubino, din Italia. De asemenea, corul de copii a fost dirijat pe rând de reprezentanți ai țărilor partenere. Spectacolul a fost o reușită ceea ce-i motivează pe copii să facă eforturi în continuare și să se pregătească pentru următorul moment din Italia.

În luna mai 2019, 12 elevi din Lorelay, însoțiți de cadre didactice, vor merge în Italia la școala din Cumiana, în apropiere de Torino. Toate costurile necesare sunt sprijinite de Comisia Europeană prin programul de schimb interșcolar Erasmus+ KA229, 2018-2020.

Se vor întâlni cu elevi ai școlilor partenere și pe lângă activitățile desfășurate în comun, cu ceilalți elevi și profesori, pe lângă surprizele, provocările și satisfacțiile de care vor avea parte, vor participa la un spectacol multicultural, la care vor asista părinți, invitați și oficialități. Corul va fi acompaniat de o orchestră. Vor fi  aproximativ 60 de elevi din Germania, Italia, Grecia și România. Le dorim succes și să urmărim  deocamdată manifestarea artistică de la Palatul Copiilor.

© Drepturi de Autor (Copyright) - Acest articol este proprietatea Ziarul de Iasi (www.ziaruldeiasi.ro) si este protejat de Legea dreptului de autor si drepturilor conexe (8/1996). Preluarea acestui articol se poate face, potrivit reglementarilor in vigoare, doar în limita a maximum 500 de caractere, urmate obligatoriu de un link directionat catre acest articol! Orice incalcare a acestor prevederi va fi supusa procedurilor pentru intrarea in legalitate si recuperarea daunelor.

Ultima ora

editorial

Pohtiţi la fotbal!

Nicolae GRECU

Pohtiţi la fotbal!

N-a fost nevoie de îndemnuri bombastice precum cele din titluri; românii reîncep să vină la fotbal pentru că au pentru cine.

opinii

Mitocanul de la volan (I)

Eugen MUNTEANU

Mitocanul de la volan (I)

Suntem asaltați zilnic cu știri și imagini despre accidente de circulație atroce. Statisticile spun că România este țara europeană cu cei mai mulți morți în accidente de circulație. Dincolo de precaritatea șoselelor, cred că o cauză a acestei situații îngrijorătoare este și existența în libertate a fiarei sălbatice pe care am ales să o numesc mitocanul de la volan.

Dobânda, de la păcat (medieval), la virtute (modernă)

Aurelian-Petruș PLOPEANU

Dobânda, de la păcat (medieval), la virtute (modernă)

Știința economică modernă s-a desprins din ceea ce era cunoscut în mediul academic timpuriu drept filosofie morală. Acțiunile și comportamentele din sfera economică (de exemplu, comerțul, formarea prețurilor, rolul dobânzii în tranzacțiile comerciale, etc.) erau reglementate de Biserică vreme de secole întregi. 

O limbă din prefabricate

Alexandru CĂLINESCU

O limbă din prefabricate

Un fenomen frapant care se petrece astăzi este ceea ce aş numi proliferarea prefabricatelor. Nu e ceva nou, dar devine tot mai accentuat şi, pentru cine ţine la expresivitatea limbii, tot mai supărător. Spun „prefabricate” pentru că e vorba de cuvinte şi formule luate de-a gata şi puse uneori în cele mai neaşteptate contexte. Au făcut de pe acum o glorioasă carieră la televiziune, politicienii şi jurnaliştii le rostesc cu o voluptate solemnă, convinşi că impresionează publicul printr-un limbaj elevat.

pulspulspuls

O cabală preoţească ţesută pe îndelete de multă vreme

O cabală preoţească ţesută pe îndelete de multă vreme

Ehehei, iubiţi dreptcredincioşi, iată că încurcate mai sunt căile Domnului de când treburile lumeşti şi dorinţele de parvenire şi câştig şi-au băgat coada tot mai adânc în sânul şi buzunarele largi de popă ale unor înalţi prelaţi din mitropolia noastră de la Iaşi, atât de greu încercată în ultima vreme. Iacătă aşadar, dragilor, ce au mai putut zămisli minţile întunecate de aceste lucrături diavoleşti: citiţi şi vă cruciţi, nu alta! 

Caricatura zilei

Ambulanța

Editia PDF

Bancul zilei

Un sofer de TIR opreste la un popas, comanda un sandwich, o cafea si o placinta. Intra trei motociclisti rai, unul îi man&ac (...)

Linkuri sponsorizate

Parteneri

Alte publicatii

  Fotografia zilei

  Intrebarea zilei

  Implementarea benzii unice pentru mijloacele de transport în comun pe toată lungimea șoselei Nicolina, o apreciați ca fiind benefică fluidizării traficului din zonă?

  vezi raspunsuri

  Copyright 2006-2020 © Ziaruldeiasi.ro Toate drepturile rezervate.