miercuri, 14.04.2021

malele-arges
  • malele-arges
- +

FC Argeş - Politehnica Iaşi 2-1 (1-0), în etapa a XXVI-a a Ligii I de fotbal * haosul de la club s-a propagat în jocul Politehnicii, care a bifat o nouă prestaţie modestă

FC Argeş: Greab – Tofan, Maric, Turda, Muşat – Meza Colli, I. Şerban – S. Drăghici (’58 - Grecu), Palic, Cr. Dumitru – Malele (’74 - Mediop). Antrenor: Andrei Prepeliţă.

Poli: Brănescu – Onea, Frăsinescu (’46 - De Iriondo), Baxevanos (’78 - Fr. Cristea), Buşu – R. Popa, Gaitan (’46 - Vega) - A. Stan (’10 - Vanzo), Flores (’46- Acosta), Calcan – Djuranovic. Antrenor: Andrei Cristea.

Cartonaşe galbene: Malele (’25), Drăghici (’42) - Flores (’13), Calcan (‘45^2), Acosta (’53), De Iriondo (’62). Djuranovic (’77), Fr. Cristea (’86).

Arbitri: Lucian Rusandu; Laszlo Bucsi, Stelian Slabu.

1-0, min. 7: Frăsinescu l-a faultat aiurea în careu pe Meza Colli, după o pasă moale a lui Gaitan, Malele a transformat penaltiul acordat;

2-0, min. 47: Baxevanos a greşit o pasă simplă, mingea a ajuns la Malele, care a scăpat singur şi a înscris;

2-1, min. 88: Vega a centrat de pe dreapta la bara a doua, Calcan a retrimis spre prima bară cu capul, Djuranovic a reluat din careul mic.

Aruncată în haos săptămâna trecută după episoadele halucinante derulate la Palatul Roznovanu şi în Copou, episoade iniţiate de minţile luminate ale clubului, Politehnica a arătat în primul act al meciului de ieri, de la Piteşti, ca o echipă modestă din ligile inferioare. Tonul evoluţiei a fost dat chiar de căpitanul echipei, Frăsinescu. El a provocat un penalty încă din startul partidei, în minutul 6, în urma căruia Malele a deschis scorul. Mai mult, stoperul în jurul căruia a fost gândită construcţia apărării vara trecută a fost la un pas de a mai genera încă o lovitură de la 11 metri după contactul cu Malele din minutul 21. Lui Rusandu i-a fost însă milă şi nu a mai pus o dată mingea pe punctul cu var… Nu numai neputinţa ieşenilor a ieşit în evidenţă în prima repriză, ci şi prestaţia modestă a gazdelor, care au trimis un singur şut periculos până la pauză, în minutul 45, când Brănescu a parat încercarea lui Şerban.

La doar două minute după odihnă, Poli, care a “trăit” în primul act doar în minutul 24, când Vanzo a trimis singurul şut, trecut pe lângă poartă, a confirmat încă o dată ceea ce „Ziarul de Iaşi” a scris în mod repetat. Şi anume că politica legată de alcătuirea defensivei acestui sezon a fost falimentară. După Frăsinescu în primul act, celălalt stoper, Baxevanos, a comis o altă eroare capitală, iar Malele a dus scorul la 2-0. Reuşita a tăiat şi încercarea de trezire a Politehnicii de la pauză, când au fost făcute nu mai puţin de trei schimbări. Neprezentarea practică a Politehnicii în Trivale putea fi “oficializată” şi pe tabelă, însă Maric a trimis cu capul “peste” (’61), Brăneţ a parat la şutul lui Dumitru (’65), iar Malele a trimis în bară (’66).

Când nimeni nu se mai aştepta, Iaşi s-a trezit, pe finalul meciului, când Djuranovic a marcat (’88), Calcan a bătut în zid, în prelungiri, o lovitură liberă, iar centrările la care a încercat să reia până şi Brănescu nu au avut efect.

O eventuală egalare ar fi fost însă nedreaptă, deoarece Poli a jucat lamentabil aproape tot meciul.

“Fiecare joacă pentru el”

^ Cum Andrei Prepeliţă nu are licenţă PRO, antrenor principal la gazde figurează Mihai Ianovschi. La oaspeţi, Andrei Cristea a condus echipa din tribună, fiind suspendat. Pe bancă a stat Marian Rada, care figurează “principal” deoarece deţine licenţa PRO. Cristea a anunţat dinaintea partidei că nu va mai fi tehnician după joc. După ce miercuri l-a demis pe Cristea, iar joi l-a reinstalat, Consiliul Director al Politehnicii a căutat în ultima perioadă un antrenor nou, fiind refuzat de toate numele importante. În atare condiţii, pe listă au rămas tehnicieni precum Ionuţ Badea, demis în acest an de FC Argeş, Nicolo Napoli, care, după plecarea de la Iaşi, din 2016, nu a mai lucrat decât în eşaloane inferioare, ori Gigi Mulţescu, despre care în presă s-a spus că la ultimul mandat la Dinamo punea 13 jucători pe tablă la şedinţele tehnice. ^ Rezerve neutilizate la oaspeţi au fost: Brînză, Platini, Al. Zaharia, Cabral. ^ Acosta a bifat primele minute la Poli. ^ După înlocuirea lui Frăsinescu de la pauză, banderola de căpitan la oaspeţi a fost preluată de Djuranovic. ^ Marian Rada a spus la final că “nu meritam egalul, chiar dacă, cu puţină şansă, îl puteam obţine. La antrenamente iese totul bine, la jocuri – e altfel. Avem o echipă neomogenă, cu foarte mulţi străini, neînchegaţi, fiecare pare că joacă pentru el. Apoi, e un blocaj psihic. Avem nevoie de un declic”. *Ultimul meci al etapei:FC Voluntari-Dinamo București 1-1 (0-1). Betancor ('52) /. Filip ('19),

Declaraţiile tehnicienilor

Andrei Prepeliţă: “Au fost două lucruri de care mă temeam. În primul rând, modul în care va reacţiona echipa după eşecul sever de la Cluj. Apoi, să nu-i ia uşor pe cei de la Poli, pentru că erau pe ultimul loc. De aceea, am pus accent pe mobilizarea echipei. Puteam câştiga la o diferenţă mai mare. Am avut ocazii mari, un 11 metri neacordat. Pe final, am avut emoţii, lucru inacceptabil după cum a fost meciul. Până la urmă, e bine că am câştigat”.

Andrei Cristea: “Greşelile cred că s-au făcut un pic mai devreme. Acum, ne costă la toate capitolele. Imagine, loc în clasament, tot răul de acum. M-am sacrificat pentru echipă, am renunţat să joc când eram al treilea golgeter al României, îmi asum responsabilitatea pentru ceea ce am făcut ca antrenor. De acum, am anunţat conducerea să aducă un alt antrenor. Încă nu e târziu, lucrurile se pot rezolva, distanţa nu e mare. Eu voi analiza ce voi face pe viitor după ce am stat două luni”.

Clasament

1.FCSB           26        18        3          5          52-21  57 (^18)

2. CFR           26        17        6          3          37-12 57 (^18)

3.Craiova        26        14        8          4          29-14  50 (^11)

4. Sepsi          26        9          13        4          39-26  40 (^1)

5. Botoşani      26        10        7          9          35-32   37 (-2)

6. Clinceni       26        8          13        5          24-22  37 (-2)

7.Chindia        26        9          8          9          22-22  35 (-4)

8.FC Argeş     26        8          9          9          26-34 33(-6)

9.UTA             26        8          9          9          24-33  33 (-6)

10..Astra         26        8          8          10        36-38  32 (-7)

11.Viitorul        25        6          11        8          35-32 29 (-7)

12.Mediaş       26        8          4          14        30-38  28 (-11)

13.Dinamo      26        7          6          13        24-34  27 (-12)

14.Voluntari    26        6          7          13        29-38  25 (-14)

15.FCH           26        4          10        12        24-37 22 (-20)

16..Poli Iaşi     25        4          4          17        24-57  16 (-23)

Golgeteri: Tănase (FCSB) – 17; Man (FCSB) – 14; Keyta (FC Botoşani) – 13

© Drepturi de Autor (Copyright) - Acest articol este proprietatea Ziarul de Iasi (www.ziaruldeiasi.ro) si este protejat de Legea dreptului de autor si drepturilor conexe (8/1996). Preluarea acestui articol se poate face, potrivit reglementarilor in vigoare, doar în limita a maximum 500 de caractere, urmate obligatoriu de un link directionat catre acest articol! Orice incalcare a acestor prevederi va fi supusa procedurilor pentru intrarea in legalitate si recuperarea daunelor.

Ultima ora

editorial

Eurocanapeaua

Lucian DÎRDALA

Ar trebui să ne aşteptăm, cât de curând, la o exprimare publică a coeziunii (regăsite) între doamna von der Leyen şi domnul Michel. Uniunea Europeană nu îşi poate permite să ofere adversarilor ei o satisfacţie precum demisia celui din urmă şi cu atât mai puţin să apară divizată în faţa interlocutorilor externi, fie ei prieteni sau rivali.

Filmuletul zilei

opinii

Un dosar sensibil: Mircea Eliade - Radu Gyr (V)

Florin CÎNTIC

Cum luna martie este legată de naşterea lui Mircea Eliade (13 martie 1907) vă propun un serial care pune câteva accente pe relaţia dintre acesta şi Radu Gyr, un scriitor controversat din cauza activităţii sale politice legionare, plecând de la corespondenţa lor din 1968-1969, aşa cum este ea păstrată la Colecţiile speciale ale bibliotecii Universităţii din Chicago.

De-a joaca

Radu PĂRPĂUȚĂ

De-a joaca

Mă trezisem brusc. Visasem ceva, ce?

În amintirea lui Constantin Munteanu

Alex VASILIU

Aparent, despre cei buni la suflet, speciali, este uşor să scrii. Dar cuvintele se aşază încet, pe măsura discreţiei celui evocat acum, la despărţire.

pulspulspuls

Tanti Veorica lansează partid. Pe cine s-ar baza de la Iaşi?

Atenţiune, atenţiune, stimaţi telespectatori şi simpatice telespectatoriţe: prin anumite redacţii din ţară tropăie de câteva zile un zvonuleţ tare mălăieţ, care zice că madam Veorica, fosta şefă de partidoi, ar urma să lanseze în perioada următoare o nouă construcţie politică cu care să rupă gura târgului.