Se cunosc semifinalele Australian Open

tsitsi
  • tsitsi
- +

Astăzi se dispută meciurile feminine, Ashleigh Barty –Madison Keys şi Danielle Collins – Iga Swiatek, mâine, cele masculine, Matteo Berrettini - Rafael Nadal şi Stefanos Tsitsipas – Daniil Medvedev

Alizé Cornet (61 WTA), jucătoarea franceză de 32 de ani care a eliminat-o în optimile de finală ale Australian Open pe Simona Halep, a resimţit şocul acelui meci şi a pierdut net, scor 5-7, 1-6 în faţa americancei Danielle Collins (5-7,1-6), în 68 de minute de joc. Ea a recunoscut că s-a demotivat după performanţa record a carierei sale (prezenţa în sferturile Australian Open) şi s-a relaxat răspunzând personal tuturor mesajelor de felicitare primite.Cel de-al doilea meci feminin disputat ieri, între poloneza de 20 de ani, Iga Swiatek (9 WTA) şi veterana estonă de 36 de ani, Kaia Kanepi (115) a fost o înfruntare dură. Estona a câştigat primul set, dar Iga a revenit ca în meciul cu Sorana Cîrstea, şi s-a impus în final cu 4-6,7-6, 6-3. Acesta a fost cel mai lung meci din cariera polonezei, care a avut nevoie de trei ore şi un minut pentru a trece de Kaia Kanepi. Jucătoarea din Estonia a produs mai multe surprize în acest an, eliminându-le între altele pe germana Angelique Kerber (20 WTA) în primul tur la Australian Open, iar apoi pe Arîna Sabalenka (Belarus), numărul 2 mondial, în optimile de finală. Iga Swiatek se va lupta pentru un loc în finala de la Melbourne cu americanca Danielle Collins (28 ani), care a mai atins semifinalele la Australian Open în urmă cu trei ani.

Deosebit de interesante au fost semifinalele masculine. Grecul Stefanos Tsitsipas (4 ATP) s-a calificat pentru al doilea al consecutiv în semifinalele turneului Australian Open, graţie victoriei cu, 6-3, 6-4, 6-2, înregistrată în faţa italianului Jannik Sinner (10 ATP). Considerat un duel al generaţiei următoare, meciul Tsitsipas – Sinner a dezamăgit doar prin modul categoric în care s-a impus elenul de 23 de ani, semifinalist şi în ediţia precedentă. Tsitsipas nu i-a dat nicio şansă adversarului său, care a disputat primul său sfert de finală la Melbourne. Tsitsipas venea după meciuri mai complicate în tururile precedente, având nevoie de cinci seturi pentru a trece de americanul Tyler Fritz în optimile de finală. El a atins forma maximă a turneului în acest meci, creându-şi şi un avantaj important faţă de adversarul său din semifinale.

Ori acest adversar, marele favorit Daniil Medvedev (2 ATP) a disputat cel mai dramatic meci din actuala ediţie, în „sfertul” care a urmat împotriva tânărului canadian, Felix Auger-Aliassime (9 ATP). Medvedev s-a calficat greu, după ce adversarul său a condus cu 2-0 la seturi şi a avut o minge de meci în setul al patrulea. Meciul a durat patru ore şi 42 de minute şi s-a încheiat cu scorul de 6-7,3-6, 7-6, 7-5, 6-4 în favoarea finalistului ediţiei precedente.

Semifinalele feminine au loc astăzi şi cele masculine mâine.

© Drepturi de Autor (Copyright) - Acest articol este proprietatea Ziarul de Iasi (www.ziaruldeiasi.ro) si este protejat de Legea dreptului de autor si drepturilor conexe (8/1996). Preluarea acestui articol se poate face, potrivit reglementarilor in vigoare, doar în limita a maximum 500 de caractere, urmate obligatoriu de un link directionat catre acest articol! Orice incalcare a acestor prevederi va fi supusa procedurilor pentru intrarea in legalitate si recuperarea daunelor.

Ultima ora

editorial

Generaţia de AUR şi sporturile

Nicolae GRECU

Stimaţi iubitori de fotbal şi sporturi din spaţiul carpato-danubian-pontic, realizăm acum că noi, condeierii, pixarii şi tastatorii în domeniu am greşit în masă în aprecierile noastre.

opinii

Creşterea oraşului

arh. Ionel OANCEA

După reculul din anii postcomunişti, când falimentul industriei ieşene a distrus zeci de mii de locuri de muncă, dezvoltarea Iaşului a fost previzibilă. În fapt este marele pol de atracţie al regiunii Nord-Est şi unul dintre cele mai mari din ţară.

Lumina de la capătul Luminiţei

pr. Constantin STURZU

Aşa cum ni se relatează în pericopa evanghelică ce se citeşte mâine în bisericile ortodoxe (de la Ioan 4, 5-42), Iisus are un dialog deloc comod cu o femeie ce venise să scoată apă de la o fântână din Samaria, de lângă cetatea Sihar, acolo unde Domnul, ostenit de călătorie, se aşezase în aşteptarea ucenicilor plecaţi să cumpere de mâncare.