Seară de colinde pentru copiii de la Centrul „Don Bosco”, la Catedrala „Sfânta Fecioară Maria, Regină”

marți, 09 decembrie 2025, 22:22
1 MIN
 Seară de colinde pentru copiii de la Centrul „Don Bosco”, la Catedrala „Sfânta Fecioară Maria, Regină”

Catedrala „Sfânta Fecioară Maria, Regină” din Iași va găzdui pe 17 decembrie, de la ora 19.00, concertul coral caritabil „Glasuri pentru inimi – Colinde pentru Copii”, un eveniment care îmbină emoția colindelor cu generozitatea în prag de sărbători.

Organizatorii și-au propus ca proiectul să fie un sprijin real pentru cei vulnerabili și aduce împreună coruri de copii care își dăruiesc talentul altor copii aflați în dificultate.

Deschiderea concertului va fi realizată de Corul de Copii al Municipiului Iași, condus de dirijorul Cosmin Morariu și acompaniat de pianistul Sebastian Ifrim. Programul va continua cu Corul MIROSTAR al parohiei „Soborul Sfinților Apostoli” din Miroslava, coordonat de dirijorul Nicolae Nora Ciobotariu.

Inițiativa aparține dirijorului Cosmin Morariu, care a propus organizarea unei seri de colinde cu scop caritabil, pentru a oferi sprijin copiilor vulnerabili de la Centrul „Don Bosco” din Iași. Evenimentul își propune nu doar să strângă fonduri, ci și să reamintească publicului puterea muzicii de a uni, de a inspira și de a vindeca.

Centrul de Resurse pentru Copii și Tineri „Don Bosco”, înființat în septembrie 2000 de Asociația Centrul Diecezan Caritas Iași, este un centru de zi dedicat copiilor proveniți din familii defavorizate.

Intrarea la concert este liberă. Evenimentul este organizat de Ateneul Național din Iași, alături de Episcopia Romano-Catolică de Iași.

 

Publicitate și alte recomandări video

Comentarii