anunturi
Bolta rece
anunturi

sambata, 29.01.2022

Şapte mingi de meci salvate de Barbora Krejicikova, patru de Anett Kontaveit, dar în finală s-a calificat jucătoarea cehă după un tie-break încheiat 12-10

Barbora_Krejcikova_(46175105634)
  • Barbora_Krejcikova_(46175105634)
- +

* Jucătoarea cehă Barbora Krejcikova (4 WTA) s-a calificat în finala turneului de categorie WTA 500 de la Sydney, după ce a învins-o, ieri, cu scorul de 0-6, 6-4, 7-6. pe Anett Kontaveit (7 WTA). În setul decisiv, la 5-6, pe propriul serviciu, Krejcikova a salvat trei mingi de meci, apoi în tie-break-ul încheiat cu 12-10, alte patru. Şi Kontaveit anulat patru mingi de meci ale adversarei. În cele din urmă, sportiva cehă s-a impus după un meci de două ore şi 30 de minute. Învingătoarea va da piept azi în finală cu jucătoarea spaniolă Paula Badosa (9WTA) care a trecut, în penultimul act, cu scorul de 6-2, 6-2, de rusoaica Daria Kasakina (26 WTA). după o partidă de o oră şi 15 minute. Finala va avea loc astăzi.

* Irina Bara (136 WTA), nu a reuşit, ieri, să se califice pe tabloul principal la turneul de Grand Slam Australian Open, ea fiind învinsă de sportiva bulgară Viktoria Tomova (119 WTA).Aceasta s-a impus în ultimul tur al calificărilor cu scorul de 6-2, 6-1, într-o oră şi 17 minute.

Americanca Madison Keys (87 WTA) s-a calificat în finala turneului WTA 250 Adelaide International 2, după ce a învins-o, vineri, cu scorul de 3-6, 6-2, 7-5, pe compatrioata ei Cori Gauff (19 WTA). Keys s-a impus după un meci care a durat două ore şi opt minute şi va întâlni în ultimul act o altă jucătoare americană, Alison Riske (57), care a beneficiat în semifinale de retragerea sportivei slovene Tamara Zidansek (31 WTA).

* Tenismenul britanic Andy Murray (135 ATP), s-a calificat în finala turneului de categorie ATP 250 de la Sydney, după ce l-a învins, vineri, cu scorul de 6-7, 6-4, 6-4, pe Reilly Opelka (25 ATP)în două ore şi 24 de minute. În ultimul act, fostul lider ATP va evolua cu rusul Aslan Karaţev (20 ATP, prim favorit, care l-a întrecut, tot ieri, cu scorul de 6-3, 6-7, 6-3, pe un alt britanic, Daniel Evans (26 ATP) într-un meci de trei ore şi şase minute. Murray este în clasamentul live pe locul 112 ATP şi poate urca în Top 100 dacă va ridica trofeul la Sydney.

* Tenismenul australian Thanasi Kokkinakis (145 ATP) s-a calificat în finala turneului de 250 de puncte de la Adelaide. El l-a învins, ieri, cu scorul de 6-2, 3-6, 7-6, pe croatul Marin Cilic (29 ATP), după un meci care a durat două ore şi 39 de minute. Adversarul său din finală va fi francezul Arthur Rinderknech (58), care l-a întrecut cu scorul de 6-1, 6-3, pe compatriotul lui, Corentin Moutet (115). Rinderknech, 26 de ani, este la prima finală din carieră, în timp ce Kokkinakis, 25 de ani, este la a doua.

© Drepturi de Autor (Copyright) - Acest articol este proprietatea Ziarul de Iasi (www.ziaruldeiasi.ro) si este protejat de Legea dreptului de autor si drepturilor conexe (8/1996). Preluarea acestui articol se poate face, potrivit reglementarilor in vigoare, doar în limita a maximum 500 de caractere, urmate obligatoriu de un link directionat catre acest articol! Orice incalcare a acestor prevederi va fi supusa procedurilor pentru intrarea in legalitate si recuperarea daunelor.

Ultima ora

editorial

De ce angajarea în Guvern a unui fiu de politician ne face să pierdem de două ori

Dan CONSTANTIN

De aceea mulţi dintre tineri aleg din start să-şi caute ceva în afară. Nu vor să se milogească pe aici şi oricum e mai cool să lucrezi în Berlin sau Londra decât să-ţi faci veacul prin Vaslui.