dart-harriethalep-victorie
  • dart-harriet
  • halep-victorie
- +

Vedeta tenisului românesc a început prost meciul cu americanca Jennifer Brady de la Australian Open şi l-a încheiat en fanfare.Monica Niculescu şi Irina Begu au fost eliminate

Simona Halep (3 WTA) s-a calificat în turul al doilea al Australian Open, după ce a învins-o, marţi, cu scorul de 7-6, 6-1, pe americanca Jennifer Brady (49 WTA). Simona Halep a fost pusă la grea încercare încă de la primul set disputat la Melbourne Park. A fost un set pe muchie de cuţit, câştigat în „stil Halep”, cu mult efort, cu lovituri incredibile şi cu inteligenţă. Odată eliberată de tensiune, jucătoarea română a defilat. Simona a început slab meciul de pe Margaret Court Arena. Cu un joc perpendicular pe adversară, cu lovituri scurte, românca a fost dominată de Brady. Americanca de 1,78 metri înălţime a fost agresivă, a jucat cu lovituri în diagonală şi a servit destul de bine. Jucătoarea română şi-a corectat uşor, urşor evoluţia, a început să depună un efort din ce în ce mai intens, a deschis unghiurile şi astfel Brady a fost pusă la muncă. În plus, românca a servit foarte bine, cel mai bine din ultima perioadă. Obligată să alerge mai mult, jucătoarea din SUA nu a mai fost aşa precisă şi meciul s-a echilibrat. Simona Halep a scos din bagajul tehnic loviturile ei spectaculoase, diagonale, lovituri în lungul liniei, dar şi cea mai puţin folosită de ea, scurta şi partida a intrat pe drumul dorit de favorită. Jennifer Brady a reuşit break-ul chiar în primul game. Americanca şi-a consolidat avantajul cu serviciul şi l-a păstrat până la 4-2. Halep a câştigat apoi trei game-uri consecutive, între care un break la prima minge avută, în game-ul al optulea, preluând pentru prima dată conducerea, cu 5-4. Americanca a egalat la 5 şi primul moment important al setului a fost în game-ul următor, al XI-lea. Brady a avut 30-0 pe serviciul Simonei Halep, dar românca a revenit şi a condus ea cu 40-30. La acest scor, Halep s-a împiedicat şi a căzut pe mâna dreaptă. Ea a acuzat dureri la mâna cu care ţine racheta şi şi-a pierdut serviciul. În pauza care a urmat, fostul lider WTA a cerut time-out medical şi a primit un bandaj la încheietura mânii drepte.Partida s-a reluat şi a urmat ghemul cel mai disputat al meciului. Trei mingi de set a salvat Halep, înainte de a penaliza un atac neispirat la fileu al americancei şi egala la 6. Jucătoarea din Constanţa a dominat tie-break, pe care l-a câştigat cu 7-5, iar setul i-a revenit cu 7-6, după 69 de minute de joc. Brady a acuzat şocul pierderii unui set pe care l-a controlat la început şi s-a prăbuşit în setul secund. Halep a reuşit break-uri în jocurile 1, 3 şi 5 şi s-a impus cu 6-1, după o oră şi 36 de minute. Simona Halep a declarat, după victoria obţinută în faţa americancei Jennifer Brady, în turul I al AusOpen, că o cam doare încheietura mâinii drepte: „A fost un meci greu. Am mai jucat un a împotriva celeilalte cu câteva luni în urmă şi am câştigat în trei seturi. Eram astfel pregătită să joc cât mai mult posibil. Sunt foarte fericită că am trecut în turul al doilea. În setul al doilea mi-am găsit ritmul puţin mai bine, am încercat să o mişca cât mai mult pe adversară pentru că în primul set am stat într-un singur colţ. Cred că am fost mai puternică şi am servit destul de bine în setul al doilea. Mă doare un pic încheietura mâinii, dar nu mă gândesc la ea acum, vreau să mă recuperez şi să mă răcoresc pentru a fi aptă în vederea meciului din turul al doiela. Aşa a fost şi în 2018, m-am accidentat tot în primul tur. Este un sentiment foarte frumos să-l am din nou în echipă pe Darren. Am o echipă bună şi le mulţumesc pentru că că susţin tot timpul, şti că nu le e uşor”, a spsu Halep, la interviul de pe teren.În turul următor, Simona Halep o va întâlni pe jucătoarea britanică de 23 de ani, Harriet Day(173 WTA), care a dispus cu scorul de 2-6, 6-4, 7-6 de japoneza Misaki Doi (82).Harriet, care nu a mai jucat împotriva Simonei, s-a impus după un meci care a durat două ore şi 49 de minute. În setul decisiv, la scorul de 6-5, Dart a condus cu 40-15, dar Doi a salvat ambele mingi de set şi a egalat la 6. În super-tiebreak, japoneza a condus cu 5-1, însă avantajul nu i-a fost suficient, pentru că Dart a întors scorul şi s-a impus cu 10-6. Harrie, caret nu a ocupat o poziţie mai sus de locul 121 WTA, a realizat cel mai bun rezultat de Grand Slam anul trecut, la Wimbleon (turul III). Nu a câştigat niciun turneu WTA, are patru succese în ITF, dintre care trei pe hard .

Celelalte două jucătoare române prezente ieri în primul tur au fost eliminate; Monica Niculescu (129 WTA), după trei victorii în calificări, a pierdut cu scorul de 5-7, 1-6, 0-6 în faţa jucătoarei franceze Alizé Cornet (61). Monica a condus cu 4-0 şi 5-1 în primul set, a fost egalată (5-5), dar a reuşit să se impună cu 7-5. Niculescu, venită din calificări, nu a mai putut menţine ritmul în actul secund, şi a cedat total în decisiv, pierzând nu mai puţin de 11 jocuri la rând. Cornet a servit mai bine în acest meci, a avut de aproape două ori mai multe mingi direct câştigătoare (38-20), iar Monica a încheiat cu mai multe erori neforţate (27-20). Irina Begu (105) a fost învinsă cu 1-6, 4-6, în 75 de minute, de către redutabila olandeză Kiki Bertens (10 WTA). Begu, care trecuse de primul tur la Melbourne în ultimii trei ani (de fiecare dată s-a oprit în turul al doilea), a făcut cinci duble greşeli în acest meci, iar olandeza a avut trei aşi şi trei duble greşeli.

© Drepturi de Autor (Copyright) - Acest articol este proprietatea Ziarul de Iasi (www.ziaruldeiasi.ro) si este protejat de Legea dreptului de autor si drepturilor conexe (8/1996). Preluarea acestui articol se poate face, potrivit reglementarilor in vigoare, doar în limita a maximum 500 de caractere, urmate obligatoriu de un link directionat catre acest articol! Orice incalcare a acestor prevederi va fi supusa procedurilor pentru intrarea in legalitate si recuperarea daunelor.

Ultima ora

editorial

Cine profită de madam Şoşoacă

Pavel LUCESCU

Campania care urmează la Iaşi nu trebuie să devină un circ de tip Şoşoacă, decât dacă vrem să ne batem joc de viitorul acestui oraş. Nu vreau să spun că madam SOS România ar trebui ignorată, ci că n-ar fi rău dacă am încerca să înţelegem mai mult ce are în cap când vine vorba de viitorul oraşului şi mai puţin ce vrea ea să ne vândă, adică scandal.

opinii

Distrugerea statuilor

Alexandru CĂLINESCU

Frenezia negatoare woke e urmarea obscurantismului, a fanatismului şi a inculturii. Ideologii woke au cale liberă în mass-media, au pătruns în universităţi şi în şcoli. Acţiunile lor n-au nimic comun cu adevărul istoric. Ei pretind că fac dreptate celor ai căror strămoşi au fost umiliţi şi exploataţi, în realitate manipulează istoria şi adâncesc fracturile sociale.

De ce este atât de aspru Postul Mare?

pr. Constantin STURZU

Faţă de celelalte posturi de peste an, Postul Mare (care precede Sfintele Paşti) este considerat unul aspru, atât din punct de vedere alimentar, cât şi din alte puncte de vedere. De ce este – sau ni se pare a fi – Postul Mare atât de aspru? De ce, în genere, ne este atât de greu să postim? Din mulţimea de posibile răspunsuri, să reflectăm azi la trei dintre ele.

Roboţi

Codrin Liviu CUȚITARU

Roboţi

Robotul a trecut, treptat, de la „plimbarea” convulsivă pe coridoarele Universităţii, la alergarea „profesionistă”. Se arăta capabil să sară şi peste obstacole, plăcerea sa supremă fiind „să evite” deliberat, în viteză, femeile de serviciu îngenuncheate pe ciment şi prinse în efortul răzuirii gumelor de mestecat aruncate iresponsabil. Îngrijitoarele se speriau îngrozitor şi ţipau injurios după Robogică (foarte des îl numeau „pocitania dracului”!).

pulspulspuls

Un mare mister la liberalii ieşeni: cine va primi de la Bucale pâinea şi cuţitul listelor din toamnă?

Un mare mister tace şi face pe piaţa politichiei locale în această perioadă, stimaţi electori: cine va face listele de candidaturi de la parlamentarele din toamnă la liberalii ieşeni?