
SPORT Succes în deplasare, la Timișoara, pentru handbaliștii lui Spiridon. Ieșenii s-au impus cu 32-28

Echipa de handbal masculin a CS Politehnica Iași, grupare care aparține de Universitatea Tehnică „Gheorghe Asachi” din Iași, a disputat duminică un nou meci în play-outul ultimului eșalon intern.
În etapa a doua a fazei a doua a campionatului, formația antrenată de Florin Spiridon s-a confruntat, la Timișoara, cu echipa locală Politehnica. Oaspeții s-au impus cu 32-28 (20-9).
Urmăriți canalul „Ziarul de Iași” pe WhatsApp. Cele mai importante știri ale zilei sunt disponibile aici
Cele două echipe pierduseră în prima rundă. Iașul cedase la Târgu Jiu, 27-28 cu echipa locală CS Universitar, iar timișorenii au fost surclasați la Sânnicolau Mare, 30-41, de Unirea. În următoarea rundă, Politehnica va juca acasă, cu Unirea, pe 6 aprilie.
Două echipe nu mai cheltuie bani de pomană
Reamintim, celelalte două formații care trebuiau să joace în play-outul Ligii I de handbal masculin, CSU Galați și CSU Pitești, au anunțat că refuză participarea într-un turneu fără miză, din care nu retrogradează nimeni.
În ediția 2024-2025 a Ligii I de handbal masculin au plecat la drum 14 cluburi, același număr ca în Liga Națională. Trupele care s-au clasat pe primele patru poziții în cele două serii ale ultimului eșalon intern joacă acum în play-off. Primele două clasate în play-off promovează direct în elită, iar următoarele două vor juca meciuri de baraj, pentru promovare, cu trupele care vor ocupa pozițiile XI și XII în prima divizie.
Publicitate și alte recomandări video