mihai-constantin-gala excelentei sportului iesean 0134
  • mihai-constantin-gala excelentei sportului iesean 0134
- +

Şase medalii pentru micii scorpioni

Afirmat în kick-boxing, Clubul Sportiv Scorpions Iaşi a început să obţină în ultima perioadă rezultate notabile şi în box, disciplină adăugată recent în “obiectul de activitate” a grupării conduse de Mihai Constantin. Ultimele performanţe ale “scorpionilor” au fost bifate la Campionatul Naţional rezervat cadeţilor. În competiţia derulată la Brezoi (judeţul Vâlcea), elevii lui Mihai Constantin şi Narcis Mînzat au obţinut trei medalii de argint, prin Emil Chiriac (categoria 40 de kilograme), Sebastian Roşu (59 kg), Dragoş Guzgă (^76 kg) şi trei medalii de bronz, prin Victor Dimitriu (38,5 kg), Bogdan Bita (44,5 kg), Adrian Luca (50 kg). Performanţele micilor boxeri sunt cu atât mai importante cu cât aceştia nu au putut fi însoţiţi de antrenorii lor, care au fost plecaţi cu luptătorul Cătălin Moroşanu la gala Superkombat de la Madrid, delegatul CS Scorpions la Brezoi fiind Petrică Nichitel.

Sârbii ne-au mai bătut odată
Echipa masculină de handbal a României a fost învinsă, aseară, la Kragujevac, cu scorul de 27-22 (13-16) de către naţionala Serbiei, în preliminariile CE 2018, după ce în partida tur disputată la Baia Mare sârbii câştigaseră cu 23-22 printr-un gol marcat în ultima secundă. Într-un alt meci din această grupă, Polonia a remizat cu Belarus, scor 27-27. În clasamentul grupei a II-a, conduce Serbia cu 6 puncte, urmată de Belarus (5 p), iar elevii antrenorului Xavier Pascual  ocupă poziţia a treia cu patru puncte, înaintea Poloniei (1 p). În etapa următoare, se dispută pe 14 iunie meciurile Serbia – Polonia şi România – Belarus. Reamintim că primele două echipe din cele şapte grupe şi una clasată pe locul III cu cel mai bun punctaj se califică la Europenele din Croaţia.

Moroşanu, învingător la Madrid
Luptătorul român Cătălin Moroşanu l-a învins pe Lukasz Krupadziorow, la puncte, sâmbătă seara, la categoria grea, în gala Superkombat desfăşurată la Palacio Vistalegre din Madrid.  Moroşanu a dominat primele două reprize iar adversarul său a fost numărat în fiecare dintre acestea, în runda a doua fiind trimis la podea. Colosul polonez a rezistat însă şi a dat o replică bună în ultima repriză, dar Moroşanu a obţinut victoria la puncte. Ceilalţi doi români care au urcat în ring în această gală au pierdut, Eduard Chelariu fiind învins la puncte de congolezul Nenes Nayanesh, în timp ce Cristian Ristea a pierdut prin KO tehnic în repriza a doua în faţa polonezului Dawid Zoltaszek. O victorie spectaculoasă a obţinut portughezul Bruno Susano, KO în prima repriză, în faţa surinamezului Clyde Brunswijk, după o lovitură înaltă cu călcâiul din întoarcere. Jucătoarea de tenis Sorana Cîrstea, prezentă la gală alături de iubitul său, jucătorul columbian Santiago Giraldo, a fost cea care i-a înmânat premiul elveţianului Patrick Schmid, victorios în faţa spaniolului Daniel Oso.

Cojanu a ratat centura WBO
Pugilistul Răzvan Cojanu a fost învins, sâmbătă, la Auckland, de neozeelandezul Joseph Parker, într-un meci pentru centura WBO la categoria grea. "Am dat tot ce am avut. Nu ştiu dacă am meritat să fiu penalizat cu un punct. Din punctul meu de vedere meciul a fost mult, mult mai strâns decât rezultatul anunţat", a declarat Răzvan Cojanu. Parker (25de ani) s-a impus la puncte în 12 runde în faţa lui Cojanu (119-108, 117-110, 117-110) şi şi-a apărat cu succes centura câştigată în decembrie 2016, când l-a învins pe mexicanul Andy Ruiz. Neozeelandezul rămâne neînvins la profesionişti (23-0), iar Cojanu (30 de ani) are acum în palmares 16 victorii şi trei înfrângeri.

Argint la marş
Peste 50 de atleţi veterani au luat startul la Piteşti, la Campionatele Naţionale de alergare pe şosea şi marş. Printre aceştia s-a numărat şi un ieşean, Marian Mîrza, care s-a clasat pe locul II în proba de 10 km marş, la categoria 50-54 ani.

Năstase, alungat şi de la Roland Garros
Căpitanul nejucător al echipei de Fed Cup a României, Ilie Năstase, nu va primi acreditare la turneul de Grand Slam de la Roland Garros, au anunţat, sâmbătă, organizatorii competiţiei de la Paris, la trei zile după ce românul a fost interzis şi la Wimbledon. Oficialii de la Roland Garros au anunţat că nu-i vor acorda acreditare câştigătorului din 1973, în urma suspendării primite din partea Federaţiei Internaţionale de Tenis. Federaţia Internaţională de Tenis l-a suspendat provizoriu pe Năstase ca urmare a comportamentului pe care l-a avut la întâlnirea de Fed Cup România - Marea Britanie, astfel că nu va avea acces la competiţiile ITF şi nu va primi acreditare. ITF i-a ridicat, la 22 aprilie, acreditarea lui Ilie Năstase, după ce a avut un conflict cu arbitrii, cu Johanna Konta şi cu căpitanul-nejucător Anne Keothavong. El nu a mai fost căpitanul echipei României la meciurile de duminică.

Lucescu a pierdut titlul
Formaţia Zenit Sankt Petersburg, antrenată de Mircea Lucescu, a fost învinsă, ieri pe teren propriu, cu scorul de 0-1, de echipa lui Gheorghe Grozav şi Gabriel Torje, Terek Groznîi, într-un meci din etapa a XXVII-a a campionatului Rusiei. Ca urmare a acestui rezultat, liderul Spartak Moscova a câştigat titlul. Golul a fost marcat de Mbengue, în minutul 65. În minutul 90^6, de la Zenit a fost eliminat Şatov. La Terek, Torje a intrat pe teren în minutul 66, iar Grozav în minutul 81. Cu trei etape înainte de finalul sezonului, Spartak Moscova are 63 de puncte, astfel că nu mai poate fi depăşită de ŢSKA Moscova, care are 53 de puncte, şi de Zenit - 52 de puncte

Maxim înscrie din nou
Fotbalistul echipei VfB Stuttgart, Alexandru Maxim, a înscris un gol în meciul câştigat, duminică, pe teren propriu, cu scorul de 3-0, în faţa formaţiei Erzgebirge Aue, în etapa a XXXII-a a ligii secunde din Germania. Maxim, integralist la gazde, a marcat în minutul 75. Celelalte două goluri au fost înscrise de Terodde, în minutele 14 şi 69, primul din penalty. VfB Stuttgart este lider în clasament, cu 66 de puncte, cu trei mai multe decât a doua clasată, Hannover 96.

Continuă duelul clasicilor
Echipa FC Barcelona a învins, sâmbătă, pe teren propriu, cu scorul de 4-1 (2-1), formaţia Villarreal, într-un meci din etapa a XXXVI-a. Golurile învingătorilor au fost marcate de Neymar ('21), Messi ('45, '82 din penalty)  şi L. Suarez  ('69), în timp ce pentru oaspeţi a înscris Bakambu, în minutul 32. La rândul ei, Real a câştigat în deplasare cu 4-0, prin golurile marcate în prima repriză de James Rodriguez (‘3, ’11) şi Morata (’30, ‘35). Cu două etape înainte de final, cele două echipe mari ale Spaniei se află la egalitate. Barcelona are un golaveraj superior, însă Real mai are de jucat o restanţă, cu Celta Vigo în deplasare.

Final la mustaţă şi în Olanda
Campionatul Olandei are parte de un final pasionant, după ce Feyenoord Rotterdam şi Ajax Amsterdam îşi vor disputa titlul în ultima etapă. Feyenoord are 79 de puncte, iar Ajax 78, cu o etapă înainte de final. Deşi Feyenoord ar fi putut câştiga titlul duminică, echipa a pierdut, scor 0-3, cu Excelsior, Nigel  asselbaink, nepotul lui Jimmy Floyd Hasselbaink marcând primul gol. În acelaşi timp, Ajax a trecut de Go Ahead Eagles, scor 4-0, iar tot o rudă a unui celebru fotbalist, de această dată fiul lui Patrick Kluivert, Justin, fiind cel care a deschis scorul. Titul se va juca, duminica viitoare, de la ora 15.30, când Feyenoord joacă pe teren propriu cu Heracles Almelo, iar Ajax în deplasare cu Willem II.

S-a anulat suspendarea lui Muntari
Curtea de Apel a Federaţiei Italiene de Fotbal a anulat suspendarea primită de fotbalistul echipei Pescara, Sulley Muntari, pentru că părăsit terenul la meciul cu Cagliari după ce a fost victima insultelor rasiste.  Muntari, fratele mijlocaşului stelist Sulley Muniru, a părăsit terenul în minutul 90+4 al meciului cu formaţia Cagliari, din etapa a XXXIV-a din Serie A, după ce, conform antrenorului său, a fost victima insultelor rasiste. Ulterior, el a fost suspendat o etapă. în schimb, clubul Cagliari nu a primit nicio sancţiune pentru insultele rasiste proferate de suporteri. Conform imaginilor difuzate de canalele sportive din Italia, Muntari a discutat cu arbitrul şi s-a plâns de atitudinea fanilor de la Cagliari. Arbitrul a părut să asculte, dar apoi i-a acordat cartonaşul galben. Muntari a părăsit terenul spunând de mai mult ori «stop» sau «basta» (este destul!). Apoi, arbitrul i-a acordat al doilea cartonaş galben şi implicit pe cel roşu. La ieşirea de pe teren, ghanezul le-a arătat fanilor braţele spunând: "Asta e culoarea mea, culoarea mea".

Campioni şi fără Lucescu
Echipa Şahtar Doneţk a câştigat titlul de campioană în Ucraina, al zecelea în ultimii 15 ani, după ce a învins, sâmbătă, pe teren propriu, cu scorul de 3-2 (1-0), formaţia Zoria Luhansk, în etapa a şasea a play-off-ului, informează L'Equipe. Golurile învingătorilor au fost marcate de Ferreyra ('38), Ismaily ('52) şi Ordeţ ('55), în timp ce pentru oaspeţi au înscris Haratin ('80) şi Dennis ('88).Cu patru etape înainte de finalul sezonului, Şahtar Doneţk are un avans de 17 puncte faţă de următoarea clasată Dinamo Kiev.

Maraton la Monza
Eliud Kipchoge a reuşit, sâmbătă, să parcurgă distanţa unui maraton în două ore şi 25 de secunde, cel mai bun timp înregistrat vreodată, pe circuitul de Formula 1 de la Monza, însă performanţa kenyanului nu va fi înregistrată ca record mondial. Kipchoge a încercat la Monza să alerge un maraton în mai puţin de două ore. Sportivul în vârstă de 32 de ani a înregistrat un timp mai bun decât deţinătorul recordului mondial, tot un kenyan, Dennis Kimetto (Berlin, 2014 - două ore, două minute şi 57 de secunde). însă performanţa lui Kipchoge nu va fi înregistrată ca record mondial, din cauza sistemului neconform de menţinere a ritmului. Cursa, desfăşurată cu doar trei competitori, a fost sponsorizată de Nike prin proiectul Breaking2. Ceilalţi doi alergători au fost Zersenay Tadese (Eritreea, 2:06:51) şi Lelisa Desisa (Etiopia, 2:14:10).

Hulk se dă boxer prin China
Oficialul echipei Guizhou Zhicheng, Li Bing, l-a acuzat pe atacantul brazilian al formaţiei Shanghai SIPG, Hulk, că l-a lovit pe unul dintre secunzi la meciul de sâmbătă. "În pauză, pe culoarul de la vestiare, Hulk l-a insultat pe antrenorul secund Yu Ming în limba engleză. Ne-am certat, iar el l-a lovit cu pumnul pe Yu Ming, care a căzut la pământ. Jucătorii străini vin aici pentru a ajuta la dezvoltarea fotbalului chinez, dar indiferent de nivelul lor nu pot dispreţui poporul chinez şi mai ales pe antrenorii de aici", a declarat Li Bing. Oficialii clubului Shanghai SIPG au negat acuzaţiile. Hulk a marcat un gol şi a dat o pasă decisivă în partida pe care Shanghai SIPG a câştigat-o, sâmbătă, pe teren propriu, cu scorul de 3-0 (1-0), în faţa formaţiei Guizhou Zhicheng, în etapa a opta a campionatului Chinei.

© Drepturi de Autor (Copyright) - Acest articol este proprietatea Ziarul de Iasi (www.ziaruldeiasi.ro) si este protejat de Legea dreptului de autor si drepturilor conexe (8/1996). Preluarea acestui articol se poate face, potrivit reglementarilor in vigoare, doar în limita a maximum 500 de caractere, urmate obligatoriu de un link directionat catre acest articol! Orice incalcare a acestor prevederi va fi supusa procedurilor pentru intrarea in legalitate si recuperarea daunelor.

Ultima ora

editorial

Moştenirea toxică ce o vor lăsa rectorii ajunşi la al treilea sau al patrulea mandat

Dan CONSTANTIN

Dacă distinsul profesor „X” sau remarcabilul „Z” au putut să treacă peste lege, eu de ce nu aş putea?

opinii

Roboţi

Codrin Liviu CUȚITARU

Roboţi

Robotul a trecut, treptat, de la „plimbarea” convulsivă pe coridoarele Universităţii, la alergarea „profesionistă”. Se arăta capabil să sară şi peste obstacole, plăcerea sa supremă fiind „să evite” deliberat, în viteză, femeile de serviciu îngenuncheate pe ciment şi prinse în efortul răzuirii gumelor de mestecat aruncate iresponsabil. Îngrijitoarele se speriau îngrozitor şi ţipau injurios după Robogică (foarte des îl numeau „pocitania dracului”!).

Despre discursul regionalist din Moldova (II)

George ŢURCĂNAŞU

Delestaţi de centru şi captivi între statalismul teritoriului post-sovietic de la est de Prut şi desconsiderarea de la nivelul Bucureştiului, moldovenii din România aleg soluţia cea mai simplă: ştergerea sau renunţarea la identitate. Exemplele sunt multiple şi deseori invocate în scrieri mai vechi, de la divergenţele teritoriale bucovineană (în plin nucleu statal al Moldovei), vrânceană şi gălăţeană, la tendinţele actuale ale tinerilor de a migra pentru studii spre centrele universitare externe Moldovei, deseori mai prost cotate decât Iaşul în sistemul universitar. În aceste condiţii, să nu înţelegi necesitatea unor mişcări care militează pentru scoaterea Moldovei din izolarea impusă de către centru e cam prea mult!

Spărgătoarea de coduri

Bogdan ILIESCU

Viaţa unui copil de acum 40 de ani (şi aproape sigur şi înainte) era absolut fascinantă pentru că era înmuiată din plin în toată istoria omenirii şi în tot ce avea mai valoros, adunat până atunci, în cărţi. Da, lucrurile alea cu un aer prozaic, mărturia perpetuă a unei invenţii seculare, care, prin natura lor de a păstra scris orice gând pe care i-l încredinţai, obligau la multă atenţie, şi mare responsabilitate şi scriitorul, şi cititorul.

pulspulspuls

Calcule matematice: am putea avea o premieră la locale la Iaşi de ne va durea mintea

Dacă tot v-am servit ieri aicea niscai aritmetică electorală de Bahlui, haideţi să continuăm şi azi cu olecuţă de analiză matematică plus geometrie diferenţială tot pe tema asta incitantă! Nu de alta, dar acuşi încep iar simulările de alegeri, şi măcar să fim pregătiţi.