Ştiri din sport, multe şi mărunte
anunturi
Eurotrip
grandchef
anunturi
Bolta rece
anunturi
metalco
agri.shop

Ştiri din sport, multe şi mărunte

GALERIE
rusescu-raul
  • rusescu-raul
- +

 
Rusescu s-a întors la Steaua
Atacantul Raul Rusescu a fost împrumutat un sezon de FC Sevilla formaţiei de la care l-a achziţionat FC Steaua, a anunţat, ieri, site-ul oficial al grupării bucureştene. "Clubul nostru îi doreşte golgeterului Ligii 1 din sezonul 2012-2013, care a contribuit decisiv la cucerirea titlului cu numarul 24 al Stelei să aibă parte de cel puţin acelaşi succes în tricoul roş-albastru şi în acest an", se arată pe site-ul Stelei. Raul Rusescu, 26 ani, s-a transferat la Steaua în vara anului 2011, de la Unirea Urziceni. După doi ani, el a fost achiziţionat de FC Sevilla, care l-a împrumutat în iarnă la Sporting Braga. Rusescu este al doilea jucător readus la echipă de FC Steaua, după mijlocaşul Alexandru Bourceanu, împrumutat de la Trabzonspor.
 
Cupa “Iulius Group” la tenis
Timp de şase zile (între 6 şi 12 septembrie) se va disputa pe terenurile de la Ştrandul Municipal un interesant concurs de tenis, rezervat copiilor între 10-16 ani. Concursul, organizat de CSŞ Unirea Iaşi şi sponsorizat de “Iulius Group” este o competiţie de nivel naţional care figurează în calendarul Federaţiei Române de Tenis la care şi-au anunţat participarea şi tenismeni din Republica Moldova. “Cupa Iulius Group” se dispută la simplu şi dublu, băieţi şi fete, în perioada amintită, între orele 8:00 şi 19:30, ultima zi fiind rezervată festivităţilor de premiere.
 
Meciul cu grecii se joacă şi la Arena Naţională
Federaţia Română de Fotbal (FRF) a anunţat, ieri, pe site-ul oficial, că meciul pe care reprezentativa României îl va disputa la sfârşitul acestei săptămâni, în deplasare, cu Grecia, în preliminariile Campionatului European din 2016, va fi transmis pe un ecran uriaş, la Arena Naţională. Echipa naţională a României va debuta, duminică, 7 septembrie, de la ora 21.45, în preliminariile Campionatului European din 2016, urmând să întâlnească selecţionata Greciei, pe stadionul Karaiskakis.
 
 
Falcao se apropie de “Old Trafford”
Manchester United a acceptat condiţiile grupării AS Monaco pentru a-l împrumuta pe Radamel Falcao, sub rezerva vizitei medicale şi a unui acord direct cu atacantul columbian, anunţă presa britanică. Echipa de pe “Old Trafford” ar urma să ofere 15 milioane de euro pentru împrumutul pe un sezon al atacantului de 28 de ani. Informaţia nu a fost confirmată de cele două cluburi. Falcao a fost achiziţionat de AS Monaco în 2013, de la Atletico Madrid pentru 47 de milioane de euro şi are contract până în 2018.
 
Atletico Madrid l-a luat pe Cerci
Clubul Atletico Madrid a anunţat, pe site-ul oficial, că a ajuns la un acord cu Torino pentru transferul fotbalistului Alessio Cerci la gruparea spaniolă, internaţionalul italian urmând să semneze un contract pe trei sezoane. "Acordul cu Totino pentru transferul lui Cerci este o bucurie pentru toţi. Era obiectivul nostru să ne întărim echipa pentru a face faţă provocărilor care ne aşteaptă în acest sezon. A trebuit să facem eforturi semnificative după toate operaţiunile din vară, dar suntem convinşi că a meritat, pentru că îl considerăm pe Cerci un jucător-cheie pentru echipa noastră. Va aduce incisivitate, viteză, goluri... Ne va permite să avem mai multe alternative în jocul nostru ofensiv", a declarat managerul sportiv al clubului Atletico. Fotbalistul în vârstă de 27 de ani, format la AS Roma, juca la Torino din 2012.
 
Messi se odihneşte
Jucătorul argentinian Lionel Messi, accidentat la coapsa dreaptă, nu va evolua, miercuri, la Düsseldorf, în meciul amical Germania - Argentina, revanşa finalei Cupei Mondiale, a anunţat, ieri, FC Barcelona. "Leo Messi va rămâne la Barcelona ca măsură de precauţie din cauza unei dureri la nivelul aductorului drept. El va lipsi la meciul pentru pace de la Roma, din această seară, şi nu va participa nici la partida Argentinei cu Germania", a anunţat FC Barcelona. Lionel Messi a suferit o contractură la coapsa dreaptă la meciul cu Villarreal, câştigat, duminică, scor 1-0, în etapa a doua a campionatului Spaniei.
 
Nu-i prea grav cu Bilinski
Atacantul polonez al echipei Dinamo Bucureşti, Kamil Bilinski, s-a accidentat la tendonul lui Ahile şi va lipsi de pe teren între şapte şi zece zile, a declarat, ieri , medicul grupării dinamoviste Liviu Bătineanu. Într-adevăr, Bilinski a fost la un pas de o accidentare urâtă, fiind foarte aproape de a-i fi secţionat tendonul ahilian. Din fericire, rana este doar una de suprafaţă. Are o plagă tăiată, care se va vindeca în scurt timp. Fanii îl vor putea vedea în teren mai repede decât s-ar fi aşteptat. Are nevoie între şapte şi zece zile de recuperare pentru ca rana să se cicatrizeze şi să poată încălţa ghetele de fotbal. Pauza prilejuită de meciul naţionalei este bine-venită pentru jucătorul nostru şi sperăm că va fi apt pentru următorul meci din campionat", a spus medicul Liviu Bătineanu. Kamil Bilinski s-a accidentat în meciul cu FC Braşov, scor 2-1, din etapa a VI-a a Ligii I şi a fost înlocuit la pauză de antrenorul Flavius Stoican. Iniţial s-a crezut că accidentarea polonezului este mult mai gravă.
 

© Drepturi de Autor (Copyright) - Acest articol este proprietatea Ziarul de Iasi (www.ziaruldeiasi.ro) si este protejat de Legea dreptului de autor si drepturilor conexe (8/1996). Preluarea acestui articol se poate face, potrivit reglementarilor in vigoare, doar în limita a maximum 500 de caractere, urmate obligatoriu de un link directionat catre acest articol! Orice incalcare a acestor prevederi va fi supusa procedurilor pentru intrarea in legalitate si recuperarea daunelor.

Ultima ora

editorial

„Câtă populaţie din oraş poate să vorbească cu un robot?”

Cosmin PAȘCA

„Câtă populaţie din oraş poate să vorbească cu un robot?”

De la o vreme, nu există discurs public (de obicei, agramat) în care Chirica să nu folosească în sens peiorativ „progresul” şi „progresiştii”. Iar mesajul său prinde, pentru că cei mai mulţi ieşeni, care au înlocuit relativ de curând căruţa cu maşina, se simt inconfortabili cu traiul într-un oraş la început de secol 21.

Filmuletul zilei

opinii

Experimentalism

Codrin Liviu CUȚITARU

Experimentalism

„Am compulsia irepresibilă a ordinii perfecte, a alinierii simetrice a lucrurilor. Câtă vreme ea, obsesia, mă tulbura strict în zona domestică - pantaloni puşi la dungă, haine încadrate morbid de simetric în şifonier, tablouri aşezate perfect pe pereţi, mobilier rânduit milimetric-infinitezimal, precum soldaţii la paradele militare din Piaţa Roşie moscovită, şi alimente puse în frigider pe categorii şi sub-categorii draconic delimitate -, viaţa mea mai era cum mai era, dar, brusc, nebunia mi-a infectat şi munca de cercetare şi, mai ales, de scris academic.”

Farfuria care nu e niciodată fierbinte - Capcana Facebook (II)

Bogdan ILIESCU

Farfuria care nu e niciodată fierbinte - Capcana Facebook (II)

„The single biggest problem in communication is the illusion that it has taken place./ Cea mai mare problemă în comunicare este iluzia că a avut loc.” George Bernard Shaw

Reţeaua urbană a Moldovei între 1774 şi 1859 (ultima parte)

George ŢURCĂNAŞU

Reţeaua urbană a Moldovei între 1774 şi 1859 (ultima parte)

Repertoriul creării inegalităţilor e unul vast, atât timp cât fiecare structură teritorială se găseşte într-o situaţie particulară, dar dincolo de fiecare acţiune luată separat a ingineriei teritoriale la care a fost supusă Moldova, acumularea şi cronicizarea acestora a creat spaţiul marginal de astăzi, arhetipul teritoriilor interstiţiale.

pulspulspuls

Pod de lemne politice între Iaşi, Suceava şi Neamţ: iaca filiera!

Pod de lemne politice între Iaşi, Suceava şi Neamţ: iaca filiera!

Că tot încă mai avem salate beof prin frigidere unii dintre noi, iacătă ca să vedeţi cum se mai leagă câteodată maioneza asta nu numai în bucătăriile gospodinelor din Iaşi, dar şi prin laboratoarele politichiei de Bahlui sau din judeţele vecine, conectate la Iaşi! 

Caricatura zilei

Două măști

Editia PDF

Bancul zilei

Parintele Vasile a strâns 5 ani bani pentru clopotnita, dar nu i-au ajuns decât pentru un BMW.  

Parteneri

Alte publicatii

    Intrebarea zilei

    Sute de persoane au ieșit în stradă pentru a protesta împotriva resticțiilor legate de COVID. Care ar trebui să fie pasul următor?

    vezi raspunsuri

    Copyright 2006-2020 © Ziaruldeiasi.ro Toate drepturile rezervate.