Tânăr ucrainean prorus, arestat la Roissy, suspectat de faptul că voia să comită un atentat

miercuri, 05 iunie 2024, 21:42
1 MIN
 Tânăr ucrainean prorus, arestat la Roissy, suspectat de faptul că voia să comită un atentat

Un ucrainean prorus în vârstă de 26 de ani a fost arestat miercuri după ce a fost rănit de un dispozitiv exploziv improvizat (IED) în camera de hotel, relatează Le Figaro.

El a fost reţinut marţi seara în timpul spitalizării. Tânărul s-a rănit în timp ce manipula un IED pe bază de TATP – un exploziv artizanal extrem de instabil.

Jandarmii care l-au reţinut au găsit în camera de hotel în care era cazat elemente în vederea confecţionării unui dispozitiv exploziv improvixat. Tânărul este audiat de către DGSI, iar Parchetul Naţional antiterorist (PNAT) urmezzxă să se exprime.

Una dintre ipoteze este că acest tânăr ucrainean prorus a vrut să atace mărfuri destinate Ucrainei, care urmau să fie trimise de pe Aeroportul Roissy-Charles-de-Gaulle.

Citiți și: Kievul anunţă că ucrainenii de 17 ani trebuie să se întoarcă din străinătate şi să se înscrie la biroul de înregistrare şi înrolare militară

Citiți și: Zelenski a sosit în prima sa vizită în Spania, fiind întâmpinat pe aeroport de însuşi regele Felipe

Etichete: atentat, hotel, Roissy, suspect

Publicitate și alte recomandări video

Comentarii