Chirica: 4 dosare / Alexe: 3 dosare. De ce totuşi cei doi nu au motive de îngrijorare până în ziua alegerilor?
Daca cei doi vor câstiga la viitoarele alegeri locale înca o tura în fruntea insti (...)
citeste totjoi, 28.03.2024
Timea Sara este prima reprezentată a României care va concura la Jocurile Olimpice de iarnă de la Soci, schioarea urmând să ia startul, sâmbătă, la ora 12.00 (ora României), în finala probei de schiatlon 7,5/7,5 km, informează site-ul oficial al Comitetului Olimpic şi Sportiv Român.
Programul complet al celor 24 de sportivi români precum şi probele în care vor participa la Jocurile Olimpice este următorul:
Sâmbătă, 8 februarie
12.00 - Timea Sara - schi fond - 7,5/7,5 km schiatlon, finala (Centrul Laura)
16:30 - Cornel Dumitru Puchianu - biatlon - 10 km sprint masculin, finala (Centrul Laura)
16.30 - Valentin Creţu - sanie - simplu masculin, manşa 1 şi 2 (Complexul Sanki)
18.30 - Sorin Iulian Pîtea - sărituri cu schiurile - trambulina normală, calificări (Arena Russki Gorki)
Duminică, 9 februarie
09.00 - Ioan Valeriu Achiriloaie - schi alpin - coborâre masculin, finala (Centrul Alpin Rosa Hutor)
12.00 - Florin Daniel Pripici, Paul Constantin Pepene - schi fond - 15/15 km schiatlon, finala (Centrul Laura)
16.30 - Eva Tofalvi - biatlon - 7,5 km sprint feminin, finala (Centrul Laura)
16.30 - Valentin Creţu - sanie - simplu masculin, finala (Complexul Sanki)
19.30 - Sorin Iulian Pîtea (dacă se califică) - sărituri cu schiurile - trambulina normala, finala (Arena Russki Gorki)
Luni, 10 februarie
09.00 - Ania Monica Germaine Caill - schi alpin - super-combinata, calificări (Centrul Alpin Rosa Hutor)
13.00 - Ania Monica Germaine Caill (dacă se califică) - schi alpin - super-combinata, finala (Centrul Alpin Rosa Hutor)
16.30 - Cornel Dumitru Puchianu - biatlon - 12,5 km urmărire masculin, finala (Centrul Laura)
16.45 - Raluca Nicoleta Strămăturaru - sanie - simplu feminin, manşa 1 şi 2 (Complexul Sanki)
Marţi, 11 februarie
12.00 - Florin Daniel Pripici, Paul Constantin Pepene - schi fond - sprint individual, finala (Centrul Laura)
14.00 - Timea Sara - schi fond - sprint individual feminin, finala (Centrul Laura)
16.30 - Eva Tofalvi - biatlon - 10 km urmărire feminin, finala (Centrul Laura)
16.30 - Raluca Nicoleta Strămăturaru - sanie - simplu feminin, finala (Complexul Sanki)
Miercuri, 12 februarie
09.00 - Ania Monica Germaine Caill - schi alpin - coborare feminin, finala (Centrul Alpin Rosa Hutor)
16.15 - Alexandru Andrei Teodorescu, Nicolae Radu Şovăială - sanie - dublu masculin, finala (Complexul Sanki)
Joi, 13 februarie
09.30 - Maria Marinela Mazilu - skeleton - simplu feminin, calificări (Complexul Sanki)
12.00 - Timea Sara - schi fond - 10 km clasic, finala (Centrul Laura)
16.00 - Cornel Dumitru Puchianu - biatlon - 20 km individual masculin, finala (Centrul Laura)
16.00 - Eva Tofalvi - biatlon - 15 km individual feminin, finala (Centrul Laura)
17.00 - Zoltan Kelemen - patinaj artistic - individual masculin, programul scurt (Patinoarul Iceberg)
18.15 - Raluca Nicoleta Strămăturaru, Valentin Creţu, Alexandru Andrei Teodorescu, Nicolae Radu Şovăială - sanie - ştafeta echipe, finala (Complexul Sanki)
Vineri, 14 februarie
09.00 - Ioan Valeriu Achiriloaie - schi alpin - super-combinata, calificări (Centrul Alpin Rosa Hutor)
12.00 - Florin Daniel Pripici, Paul Constantin Pepene - schi fond - 15 km clasic, finala (Centrul Laura)
13.30 - Ioan Valeriu Achiriloaie (dacă se califică) - schi alpin - super-combinata, finala (Centrul Alpin Rosa Hutor)
14.30 - Dorin Dumitru Velicu - skeleton - simplu, calificări (Complexul Sanki)
17.00 - Zoltan Kelemen - patinaj artistic - individual masculin, programul liber (Patinoarul Iceberg)
17.40 - Maria Marinela Mazilu (dacă se califică) - skeleton - simplu feminin, finala (Complexul Sanki)
19.30 - Sorin Iulian Pîtea - sărituri cu schiurile - trambulina mare, calificări (Arena Russki Gorki)
Sâmbătă, 15 februarie
09.00 - Ania Monica Germaine Caill - schi alpin - super-uriaş, finala (Centrul Alpin Rosa Hutor)
16.45 - Dorin Dumitru Velicu (dacă se califică) - skeleton - simplu, finala (Complexul Sanki)
19.30 - Sorin Iulian Pîtea (dacă se califică) - sărituri cu schiurile - trambulina mare, finala (Arena Russki Gorki)
Duminică, 16 februarie
17.00 - Cornel Dumitru Puchianu - biatlon - 15 km mass-start, finala (Centrul Laura)
18.15 - Florin Cezar Crăciun, Nicolae Istrate - bob - bob doi, manşa 1 (Complexul Sanki)
Luni, 17 februarie
16.30 - Florin Cezar Crăciun, Nicolae Istrate - bob - bob doi, finala (Complexul Sanki)
17.00 - Eva Tofalvi - biatlon - 12,5 km mass-start, finala (Centrul Laura)
Marţi, 18 februarie
09.00 - Ania Monica Germaine Caill - schi alpin - slalom-uriaş, calificări (Centrul Alpin Rosa Hutor)
12.30 - Ania Monica Germaine Caill (dacă se califică) - schi alpin - slalom-uriaş, finala (Centrul Alpin Rosa Hutor)
17.15 - Maria Adela Constantin, Andreea Grecu - bob - bob doi feminin, manşa 1 (Complexul Sanki)
Miercuri, 19 februarie
09.00 - Alexandru George Barbu - schi alpin - slalom-uriaş, calificări (Centrul Alpin Rosa Hutor)
12.30 - Alexandru George Barbu (dacă se califică) - schi alpin - slalom-uriaş, finala (Centrul Alpin Rosa Hutor)
13.45 - Florin Daniel Pripici, Paul Constantin Pepene - schi fond - sprint clasic echipe, finala (Centrul Laura)
16.15 - Maria Adela Constantin, Andreea Grecu - bob - bob doi, finala (Complexul Sanki)
Sâmbătă, 22 februarie
11.30 - Timea Sara - schi fond - 30 km mass-start liber, finala (Centrul Laura)
14.45 - Alexandru George Barbu - schi alpin - slalom masculin, calificări (Centrul Alpin Rosa Hutor)
18.15 - Alexandru George Barbu (dacă se califică) - schi alpin - slalom masculin, finala (Centrul Alpin Rosa Hutor)
18.30 - Andreas Paul Neagu, Paul Septimiu Muntean, Bogdan Laurenţiu Otavă, Dănuţ Ion Moldovan - bob - bob patru, manşa 1 (Complexul Sanki)
Duminică, 23 februarie
09.00 - Florin Daniel Pripici, Paul Constantin Pepene - schi fond - 50 km mass-start liber, finala (Centrul Laura)
11.30 - Andreas Paul Neagu, Paul Septimiu Muntean, Bogdan Laurenţiu Otavă, Dănuţ Ion Moldovan - bob - bob patru, finala (Complexul Sanki).
Festivitatea de deschidere a celei de-a XXII-a ediţii a Jocurilor Olimpice de iarnă va avea loc, vineri, la ora 18.00, pe Stadionul Olimpic Fişt din Soci. Ceremonia de închidere este programată pe aceeaşi arenă, în 23 februarie, de la ora 18.00.
Cuvinte cheie: + Timea Sara
© Drepturi de Autor (Copyright) - Acest articol este proprietatea Ziarul de Iasi (www.ziaruldeiasi.ro) si este protejat de Legea dreptului de autor si drepturilor conexe (8/1996). Preluarea acestui articol se poate face, potrivit reglementarilor in vigoare, doar în limita a maximum 500 de caractere, urmate obligatoriu de un link directionat catre acest articol! Orice incalcare a acestor prevederi va fi supusa procedurilor pentru intrarea in legalitate si recuperarea daunelor.
Rusia a primit un avertisment scris de la SUA înainte de atacul terorist de la Moscova
Cazul fetiţelor încurcate la externarea din maternitatea Ploieşti: ce sancțiune a primit asistenta
Ploieşti: Ce a păţit asistenta care a încurcat doi bebeluşi la externare
În pofida războiului, economia ucraineană a crescut cu 5,3% în 2023
Economia SUA a înregistrat o creştere peste estimări în trimestrul patru din 2023
Boloş: Cel care stă în concediu medical primeşte mai mulţi bani decât atunci când este la serviciu
Manchester City a transferat un fotbalist american de 14 ani
Grindeanu: Contractul pentru încă un lot din secţiunea montana a A8 intră în licitaţie
Modificări: Tramvaiul 6 (Dacia – Târgu Cucu) va circula până în Tătăraşi Nord
Orașul din România de două ori mai mare decât Bucureștiul în care mulţi ieşeni îşi petrec vacanţa
Philipp Plein şi-a părăsit logodnica pentru o ieşeancă. Tânăra din Paşcani e însărcinată
Ministrul Finanţelor, întrebat cât i-a venit factura la curent: 199 lei
Prahova: Bărbat ucis cu un singur pumn după o ceartă pe modul în care a parcat maşina
Dan Şucu anunţă că merge cu galeria Rapidului la meciul cu U. Craiova
Preţul aurului a urcat joi la 327,8351 lei/gram, o nouă valoare record
Nou scandal: Postări cu soldaţi israelieni care se joacă cu lenjeria intimă a femeilor din Gaza
Prefectul Cojocaru acuză conducerea Aeroportului Iaşi de "politizare cu penali"
Conferința ,,BRICS și ordinea economică mondială”, la sediul Academiei Române din Iași
Premierul anunţă că “nu este oportun ca magazinele să fie închise în weekend”
Ministrul Energiei explică modul cum va fi aplicată schema de plafonare la gaze şi energie
Noi măsuri în privinţa sistemului electronic RO e-Factura. Ce măsură anunţă Guvernul
Integritatea hibridă a lui Herman von Hebel, preşedintele Comisiei Pre-Vetting din Republica Moldova
STUDIU - Gheaţa polară se topeşte şi modifică rotaţia Pământului: Timpul însuşi este afectat
Grav accident rutier în Dolj, unde două maşini s-au ciocnit, iar una a luat foc
Luis Enrique şi Hansi Flick, pe lista scurtă pentru a-i succede lui Xavi la FC Barcelona
O capsulă cu senzori ar putea fi o alternativă la endoscopie
Putin spune că Rusia nu va ataca NATO, dar că avioanele F-16 date Ucrainei vor fi doborâte
Ucraina afirmă că a doborât peste noapte 26 de drone de atac ruseşti
Beyoncé, vedeta pop de culoare din Texas, îşi lansează primul album country
Grecia: Cele mai ridicate temperaturi pentru luna martie din ultimii douăzeci de ani
Nissan va investi în unitatea de vehicule electrice Ampere a grupului Renault
Prima Doamnă Jill Biden a scris o carte pentru copii despre pisica de la Casa Albă
Sonda japoneză SLIM a supravieţuit celei de-a doua nopţi pe Lună
Medicamentele hormonale ar putea creşte riscul de tumori cerebrale
Dan CONSTANTINMoştenirea toxică ce o vor lăsa rectorii ajunşi la al treilea sau al patrulea mandat |
Codrin Liviu CUȚITARURoboţi |
George ŢURCĂNAŞUDespre discursul regionalist din Moldova (II) |
Bogdan ILIESCUSpărgătoarea de coduri |