Toate cele 17 sirene din Iași vor fi verificate și reparate de o firmă din București. Vor mai fi cumpărate 10 sirene

miercuri, 30 aprilie 2025, 04:46
2 MIN
 Toate cele 17 sirene din Iași vor fi verificate și reparate de o firmă din București. Vor mai fi cumpărate 10 sirene

O firmă din București va verifica și va pune la punct sistemul de alarmare a populației din Iași. Axatel Service este una dintre cele mai cunoscute companii din țară, având numeroase contracte de acest tip în diverse orașe.

Contractul semnat recent cu municipalitatea ieșeană are o valoare de peste 110.000 lei, fără TVA. Sistemul de alarmare al Iașului are în dotare o centrală de înștiințare și 17 sirene electronice.

„Mentenanța tehnică se concretizează prin servicii de verificare lunară și trimestrială a tuturor echipamentelor sistemului (mentenanță preventivă și predictivă) și intervenții, la cerere, în scopul remedierii defecțiunilor apărute (mentenanță corectivă și reactivă)”, se arată în caietul de sarcini al achiziției.

Urmăriți canalul „Ziarul de Iași” pe WhatsApp. Cele mai importante știri ale zilei sunt disponibile aici

Scopul Primăriei este, în mod evident, de a menține sistemul funcțional și operațional. Societatea contractată va verifica toate componentele acestuia și va interveni cu reparații, dacă situația o impune.

În medie, o sirenă costă 100.000 de lei

Sirenele de pe raza municipiului Iași sunt amplasate în 17 locuri, care acoperă toate zonele orașului, și sunt amplasate pe blocuri, hoteluri, universități, unități de învățământ sau unități spitalicești. Acționarea sistemului se face prin unitatea de comandă a Comitetului local pentru situații de urgență.

Conform contractului, Axatel Service va asigura servicii de mentenanță inclusiv pentru componente precum: echipamente IT de la centrala de înștiințare, verificare și actualizare software, dispozitive de rețea, liniile de comunicație GSM, rețeaua electrică (zonele de alimentare) și cofrete.

În bugetul pe acest an, Primăria Iași a prevăzut investiții de 1,55 milioane lei pentru achiziția a încă 10 sirene și realizarea de lucrări la adăposturi pentru protecție civilă. În medie, o sirenă va costa aproape 100.000 lei, sumă în care este inclus și montajul. În cazul adăposturilor pentru protecție civilă, Primăria a inclus în buget două sume: 150.000 lei pentru proiectare și 426.000 lei pentru execuția lucrărilor la primele adăposturi care vor fi selectate.

La începutul acestui an, Primăria a publicat o listă cu 122 de adăposturi civile care se află în zone precum Păcurari, Centru, Tătărași, Gară, Grădinari, Zona Industrială, Nicolina, Bularga, Bucium, Mircea cel Bătrân, Galata, Alexandru cel Bun și Dacia.

Publicitate și alte recomandări video

Comentarii