O controversă: se urează sau nu „La mulţi ani!” astăzi, de Sărbătoarea Adormirii Maicii Domnului?
Faptul ca aceasta sarbatoarea poarta numele „Adormirea Maicii Domnului”, multi dintre cr (...)
citeste totmarti, 16.08.2022
Proprietarii autovehiculelor mai vechi de zece ani vor putea să primească prima de casare de 6.500 de lei în Programul "Rabla 2013" după ce vor fi validaţi colectorii şi dealerii auto şi vor trebui să urmeze mai mulţi paşi şi să respectate o serie de termene pentru a beneficia de vouchere.
Programul "Rabla" se adresează persoanelor fizice cu domiciliul sau reşedinţa în România, care deţin în proprietate, indiferent de data dobândirii acestui drept, un autovehicul uzat mai vechi de 10 ani. O persoană fizică poate să obţină prima de casare a autovehiculului uzat sub forma unui tichet valoric de 6.500 de lei de la un colector validat şi să îl folosească pentru a achiziţiona cu reducere o maşină nouă de la un producător validat sau să îl cedeze unei alte persoane fizice care are domiciliul sau reşedinţa în România şi vrea să achiziţioneze un autovehicul nou. După publicarea pe pagina de internet a AFM a listei colectorilor validaţi care au încheiat protocol cu instituţia, proprietarul unui autovehicul uzat se poate prezenta la oricare colector validat în vederea predării autovehiculului în custodia acestuia. Apoi, proprietarul trebuie să se înscrie la un producător validat pentru achiziţionarea unui autovehicul nou în termen de cel mult 45 de zile lucrătoare de la eliberarea tichetului de către colectorul validat. La rândul său, producătorul are la dispoziţie, de la eliberarea notei de înscriere către proprietar, cel mult 90 de zile lucrătoare pentru a-i furniza acestuia maşina aleasă, fără a se depăşi însă data de 20 noiembrie 2013, până la care se desfăşoară Programul "Rabla" anul acesta. Nerespectarea termenului de către proprietar atrage decăderea acestuia din dreptul de a beneficia de prima de casare. Odată ce s-a înscris la un producător validat, proprietarul trebuie să achiziţioneze noul autovehicul de la acesta, neputându-i fi returnat tichetul. Pentru înscriere, proprietarul depune la producător următoarele documente: actul care îi atestă identitatea şi domiciliul sau reşedinţa în România, în original şi în copie, tichetul, în original, documentele aferente tichetului - certificatul de înmatriculare a autovehiculului uzat, în copie legalizată, cartea de identitate a autovehiculului uzat, în copie legalizată, certificatul de distrugere a autovehiculului uzat, în copie legalizată, certificatul de radiere a autovehiculului uzat, în original, procesul-verbal de custodie, în copie legalizată, documentul emis de către colectorul validat şi care atestă plata contravalorii deşeurilor feroase şi neferoase conţinute de autovehiculul uzat, în copie. În situaţia în care tichetul nu a fost eliberat pe numele persoanei care se înscrie, aceasta trebuie să depună şi certificatul de atestare fiscală privind impozitele şi taxele locale. După constatarea îndeplinirii condiţiilor de înscriere, producătorul eliberează proprietarului nota de înscriere ce este valabilă 90 de zile. În termenul de valabilitate a notei de înscriere, producătorul validat şi proprietarul înscris trebuie să efectueze formalităţile de vânzare-cumpărare şi predare-primire a autovehiculului nou, producătorul scăzând din preţul de comercializare a acestuia cuantumul primei de casare.
© Drepturi de Autor (Copyright) - Acest articol este proprietatea Ziarul de Iasi (www.ziaruldeiasi.ro) si este protejat de Legea dreptului de autor si drepturilor conexe (8/1996). Preluarea acestui articol se poate face, potrivit reglementarilor in vigoare, doar în limita a maximum 500 de caractere, urmate obligatoriu de un link directionat catre acest articol! Orice incalcare a acestor prevederi va fi supusa procedurilor pentru intrarea in legalitate si recuperarea daunelor.
Finlanda susţine o interdicţie asupra intrării turiştilor ruşi în UE, dar Germania se opune ideii
Un bărbat care s-a aruncat în Dunăre de pe un bac a fost găsit decedat
Trei surori, cu vârste cuprinse între 15 şi 22 de ani, implicate într-un accident rutier
Forţele Navale, clarificări despre întreruperea slujbei oficiate de IPS Teodosie
Bernadette Szocs si Ovidiu Ionescu, medaliaţi cu argint la dublu mixt, la CE de tenis de masă
Putin reafirmă că obiectivul Rusiei este capturarea completă a regiunii ucrainene Donbas (VIDEO)
Mihai Stoica anunţă că ambele peluze vor fi închise la meciul FCSB - Viking
L'Equipe: Popovici este singur pe planeta sa. A realizat o adevărată demonstraţie la 200 metri liber
Dragoş Vîlcu, patronul Multi Media Est, negociază pentru cumpărarea site-ului de ştiri Hotnews
Federaţia Europeană de Nataţie: David Popovici a "comis-o" din nou
Un şofer român de TIR a fost dat ca exemplu negativ de autorităţile maghiare
Un prinţ saudit a pariat jumătate de miliard de dolari pe Rusia la începutul războiului din Ucraina
Un pod rutier de lemn se surpă, în Norvegia în timp ce pe el se aflau mai multe maşini (FOTO)
Străzi inundate în municipiul Constanţa în urma ploii torenţiale
O vilă romană a fost îngropată în Anglia pentru „generaţiile viitoare”
Boris Johnson, din nou într-o săptămână de concediu, în Grecia, în doar două săptămâni
Bărbat de 35 de ani, reţinut după ce a lovit mortal cu maşina o fată de 12 ani
Lotul de canotaj al României, multiplu medaliat la CE de la Munchen, a revenit în țară (VIDEO)
Verdictul procesului doborârii zborului MH17 în Donbas urmează să fie prezentat la 17 noiembrie
Déwé Gorodey, figură a literaturii şi a luptei pentru independenţa Noii-Caledonii, a murit
Simona Halep: Victoria de la Toronto înseamnă enorm pentru mine. Mulţumesc fanilor români
Fostul soţ al lui Britney Spears, condamnat după ce a apărut neinvitat la nunta starului pop
FOTO Cum și-a transformat un șofer camioneta în camion printr-o improvizație
FOTO Un pod rutier s-a prăbuşit şi două maşini au căzut în apă. De această dată, în Norvegia
Hoț căutat de autoritățile franceze, prins de polițiștii ieșeni
Zi obișnuită în Păcurari: vaci printre blocuri, mașini tamponate și abandonate
FOTO Piscină de tip infinity în Maramureș. Situată deasupra dealurilor, suspendată pe piloni
Grindeanu cumpără trenuri de 200 km/h, dar nu are unde să le folosească în România
Microbuz cu muncitori români, grav accident în Germania. Nouă răniți, dintre care doi în stare gravă
VIDEO Tanc rusesc, „promovat” la submarin pe ritmuri de Benny Hill
O controversă: se urează sau nu „La mulţi ani!” astăzi, de Sărbătoarea Adormirii Maicii Domnului?
Cu cât va crește salariul mediu net în acest an. Cifrele anunțate de Comisia Naţională de Prognoză
Sfâşietor - jurnalul unui artist care ştia că moare. S-au împlinit 20 de ani
Valorificarea potențialului tehnologic spațial al Indiei (P)
Simona Halep, campioană la Toronto. “Sunt epuizată, a fost o luptă dură azi”
Nicolae GRECUPohtiţi la fotbal! |
Eugen MUNTEANUMitocanul de la volan (I) |
Aurelian-Petruș PLOPEANUDobânda, de la păcat (medieval), la virtute (modernă) |
Alexandru CĂLINESCUO limbă din prefabricate |
Copyright 2006-2020 © Ziaruldeiasi.ro Toate drepturile rezervate.