duminica, 06.12.2020

petre-adrian-romania
  • petre-adrian-romania
- +

După ce echipa U21 a României a învins Ucraina cu 3-0, astăzi, naţionala de seniori, merge la pescuit puncte din Atlantic. Feroe – România, de la ora 19:00, în preliminariile Euiro 2020 în direct la ProTV

Naţionala U21 a României a obţinut o victorie frumoasă, scor 3-0, în partida cu selecţionata Ucrainei, campioană mondială U19, victorie conturată în partea finală a întâlnirii de pe stadionul „Ilie Oană” din Ploieşti. Meciul a contat pentru grupa a VIII-a a preliminariilor Euro 2020. Selecţionerul Mirel Rădoi a trimis pe teren o echipă ofensivă, într-un sistem 4-3-3. Naţionala noastră a început bine, dar nu a reuşit să marcheze, deşi George Ganea şi Denis Drăguş au avut câteva ocazii importante. România a arătat însă mult mai bine după pauză, când a punctat de trei ori. Prima reuşită a venit în minutul 75, când Olimpiu Moruţan a marcat în urma unei centrări a lui Robert Boboc din flancul drept. Reuşita a doua a venit tot după o centrare din partea dreaptă, a lui Valentin Mihăilă, pentru Adrian Petre (minutul 80); acesta din urmă fusese introdus pe teren cu patru minute mai devreme. Acelaşi Petre a stabilit şi scorul final, în minutul 90+4, după o gafă în apărarea Ucrainei. În minutul 85, a fost eliminat Marius Marin, la foarte scurt timp după ce intrase pe teren. Mirel Rădoi a folosit următorii jucători: Vlad – Boboc, Paşcanu, Chindriş, Velisar – Moruţan (’76 – Olaru), Băluţă. Oaidă â Man (’84 – Marin), Ganea (’76 – Petre), Drăguş (’63 – Mihăilă). “Aveam mari emoţii înainte de acest meci. Nu avem ce să le transmitem băieţilor decât felicitări. În a doua repriză au ieşit cu încredere mai mare şi au arătat ceea ce ştiu, să formeze un grup unit. Petre ne-a arătat în seara asta că noi am greşit şi că trebuie să fim mai atenţi. Lupta pentru primele două locuri se dă între România, Ucraina şi Danemarca”, a spus selecţionerul Mirel Rădoi ,după meci. În primul meci disputat în grupă, naţionala under 21 a fost învinsă de Danemarca, în deplasare, scor 1-2.

Celelalte rezultate înregistrate în grupa României: Finlanda – Malta 4-0; Danemarca – Irlanda de Nord 2-1. Clasamentul grupei a VIII-a:1. Finlanda – 7 p (3 j); 2. Danemarca – 6 p (2); 3. România – 3 p (2); 4. Ucraina – 3 p (2); 6. Malta – 1 p (3). Tricolorii vor întâlni în partida următoare Irlanda de Nord, luni, de la ora 20.30, pe stadionul „Anghel Iordănescu” din Voluntari. La Euro-2021, turneu final cu 16 participante găzduit de Ungaria şi Slovenia, se califică direct cele nouă câştigătoare de grupe şi cel mai bun loc doi. Celelalte opt selecţionate de pe poziţiile secunde vor disputa un baraj în dublă manşă pentru a completa cele patru locuri rămase.

Trei puncte obligatorii din Atlantic

Astăzi, intră în pâine şi naţionala mare, care va întâlni, de la ora 19:00, pe stadionul din Torshavn, reprezentativa Insulelor Feroe, în grupa F a preliminariilor Euro 2020. Este cea de-a opta întâlnire dintre cele două naţionale, toate cele şapte partide anterioare încheindu-se cu victorii ale tricolorilor (golaveraj, 23-2). Primul meci s-a disputat în 1992, la Bucureşti, câştigat de tricolorii antrenaţi pe atunci de Cornel Dinu, scor 7-0. Ultima partidă s-a jucat în actualele preliminarii, la Cluj, astă-toamnă. România a câştigat cu 4-1, prin reuşitele lui Keşeru 2, Puşcaş şi Deac. Vestea îmbucurătoare din tabăra tricolorilor, este aceea că Romario Benzar a fost declarat apt pentru cele două partide, după accidentarea suferită, Vestea proastă este accidentarea lui Dragoş Grigore, care resimte dureri la gamba stângă. Se pare că selecţionerul Cosmin Contra îl va convoca de urgenţă pe Ovidiu Burcă, de la CFR Cluj. Contra are probleme în a-şi doza jucătorii, pentru că marţi seara urmează un meci mult mai important, cu Norvegia, pe Arena Naţională. Una dintre formaţiile posibile ar fi: Tătăruşanu – Mogoş, Chiricheş, Nedelcearu, Bancu – Cicâldău, Marin – Deac, Hagi,Stanciu – Puşcaş. Partida va arbitrată de azerul Aliar Aghaev. Astăzi, de la ora 21:45 au loc meciurile, Malta – Norvegia şi Suedia – Spania. Clasamentul grupei F (după şase etape): 1. Spania – 18 p; 2. Suedia – 11 p; 3. România – 10 p; 4. Norvegia – 9 p; 5, Malta – 3 p; 6. Feroe- 0 p.

Invazie cu puşti

FRF a anunţat, ieri, că 30.038 de copii sub 14 ani şi însoţitori vor să fie pe Arena Naţională pe 15 octombrie, de la 21:45, la meciul cu Norvegia, din preliminariile Euro-2020.Recordul UEFA all-time la o astfel de partidă, cu spectatori exclusiv copii, este de 22.000 de fani (Partizan-Alkmaar, septembrie 2019, grupele Europa League).Selecţionerul Cosmin Contra a transmis un mesaj în care a mulţumit tuturor copiilor pentru că s-au înscris la acest meci. „Mulţumesc tuturor copiilor care s-au înscris. Suntem impresionaţi de numărul imens şi ne face şi mai responsabili pentru a vă face fericiţi după acest meci. Hai România!”, a precizat selecţionerul.

© Drepturi de Autor (Copyright) - Acest articol este proprietatea Ziarul de Iasi (www.ziaruldeiasi.ro) si este protejat de Legea dreptului de autor si drepturilor conexe (8/1996). Preluarea acestui articol se poate face, potrivit reglementarilor in vigoare, doar în limita a maximum 500 de caractere, urmate obligatoriu de un link directionat catre acest articol! Orice incalcare a acestor prevederi va fi supusa procedurilor pentru intrarea in legalitate si recuperarea daunelor.