Un meci ca  un ceai englezesc. Grupa C, Frankfurt: Danemarca-Anglia 1-1 (1-1)

Un meci ca  un ceai englezesc.  Grupa C, Frankfurt: Danemarca-Anglia 1-1 (1-1)

Danemarca: Schmeichel-Andersen, Christensen, Vestergaard-Maehle,Hjulmand (’82-Norgaatd, Hojbjerg,Kristiansen (’57-Bah)- Eriksen (’82-Skov Olsen)-Hojlund (’67-Poulsen), Wind (’57-Damsgaard). Selecționer: Kasper Hjulmand

Anglia: Pickford-Walker, Stones,Guehi,Trippier-Alexander-Arnold (’54- Gallagher), Rice – Saka (’69-Eze), Bellingham,Foden (’69-Bowen)-Kane (’69-Watkins) Selecționer: Gareth Southgate.

Au marcat: Hjulmand (’34) / Kane (’18)

Arbitru: Artur Dias (Portugalia)

Cartonașe galbene: Vestergaard, Maehle, Norgaard / Gallagher

Știind bine cum joacă Anglia în versiunea Southgate, danezii au încercat să dea cu bomba în primul minut, dar Pickford n-a fost surprins de șutul  de la 16 m al lui Hojbjerg. Apoi, jocul a curs după voia englezilor, cu labirintul lor pe pase delurat cu încetinitorul. Foden a fost primul care a încercat ceva prin min. 13 fără succes și a fost nevoie de o greșeală colectivă a apărării daneze pentru a se deschide scorul. Walker i-a suflat mingea visătorului Christensen în careu pe partea dreaptă, a centrat pentru Saka, dar mingea s-a ciocnit de câțiva danezi și a ajuns taman la Harry Kane, care, lăsat singur, a împins balonul în plasă. Nu prevestea nimic bun golul englez pentru spectacol, Southgate a sunat retragerea și minute întregi danezii s-au canonit să desfacă apărarea britanică prin centrări de tot felul sau la faze fixe.Doar Wind a fost mai aproape de gol, dar golul a venit în altă manieră. Supărat pe munca sisifică dirijată de Eriksen, Morten Hjulmand și-a luat inima-n dinți și a trăsnit pe jos de la 25 m, la colțul lung al lui Pickford, care nu se aștepta la așa ceva de la tizul selecționerului danez. Constrânși să atace, englezii au dominat finalul de repriză, iar Schmeichel s-a întins ca lumea pentru a respinge ghiuleaua lui Foden din min. 41.

Repriza a doua a început cu miros de compoziție șahistă. O bară a lui Foden trezește leul din amorțire, iar terenul se înclină ușor spre careul lui Schmeichel. O gafă a lui Stones l-a pus în poziție de șut de la 16 m pe căpitanul Eriksen, dar acesta a tras peste bară. Cu 20 de minute înainte de final, cumpătatul Southgate a luat o decizie neașteptată, schimbând in corpore compartimentul ofensiv.Finalul a fost urât ambele echipe jucând la păstrarea remizei deși asta cel puțin pe danezi nu-i avantajează.

Clasamentul grupei C: 1. Anglia-4 p; 2-3. Slovenia, Danemarca-2 p: 3. Serbia – 1 p.Ultimele partide (25 iunie): Anglia-Slovenia-Danemarca

Ziarul de Iași vă va ține la curent cu toate meciurile care se dispută în Germania. In sectiunea speciala EURO 2024  poti afla totul despre Campionatul European