Un șofer băut a fost prins de polițiști din cauză că s-a trezit să facă scandal în fața unui magazin sătesc

luni, 23 decembrie 2024, 03:43
2 MIN
 Un șofer băut a fost prins de polițiști din cauză că s-a trezit să facă scandal în fața unui magazin sătesc

Un șofer băut nu a găsit ceva mai bun de făcut decât să facă scandal într-un magazin sătesc, provocând astfel chemarea polițiștilor la fața locului. Aceștia l-au găsit cu ușurință, iar șoferul a ajuns în fața judecătorilor.

În seara zilei de 9 august 2020, Eugen P. se afla într-un magazin din satul Potângeni, comuna Movileni. În jurul orei 21.30, în fața magazinului a oprit un Opel din care a coborât Mugurel Munteanu, aflat într-o vădită stare de ebrietate. Acesta i-a adresat lui Eugen P. injurii, făcând și gesturi obscene, fără vreun motiv aparent. Fusese dat un telefon la Serviciul 112, dar până să vină polițiștii, Munteanu plecase de la fața locului. Patrula Poliției Rurale Lețcani a văzut însă Opelul, circulând pe o stradă lăturalnică, cu farurile stinse. La vederea polițiștilor, Munteanu a virat pe altă stradă, încercând să se îndepărteze. Polițiștii l-au urmărit, ajungându-l după câteva sute de metri. Șoferul a fost testat cu aparatul Dräger, rezultând o concentrație a alcoolului în aerul expirat de 0,55‰. Probele biologice recoltate ulterior au indicat o alcoolemie de 1,28‰ în sânge, ceea ce a făcut ca Munteanu să fie trimis în judecată pentru conducerea unui autovehicul sub influența alcoolului.

Magistrații Judecătoriei au criticat în termeni duri comportamentul lui Munteanu, care îi pusese în pericol pe eventualii participanți la trafic urcându-se băut la volan, dar au ținut cont și de faptul că procurorii îl trimiseseră în judecată abia la trei ani după incident, timp în care șoferul nu avusese dreptul de a conduce. Munteanu fusese deci deja pedepsit într-o oarecare măsură, iar judecătorii au apreciat că aplicarea unei amenzi penale este suficientă. El a fost obligat la plata a 5.100 lei, sumă echivalentă cu 170 de zile-amendă. Dacă amenda nu va fi achitată în decurs de trei luni, ea se va transforma în închisoare efectivă. Sentința Judecătoriei nu este definitivă, ea fiind contestată de Munteanu în fața Curții de Apel. Instanța superioară va reanaliza dosarul la sfârșitul lunii ianuarie a anului viitor.

Etichete: alcoolemie, bar

Publicitate și alte recomandări video

Comentarii