
În perioada 31 martie – 4 aprilie 2025, Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iași (UAIC) găzduiește „EC2U LIFELINE Master Week – Healthy Caring of Older Adults”, un eveniment dedicat îngrijirii sănătoase a vârstnicilor. Organizată în cadrul proiectului EC2U și în parteneriat cu Universitatea din Angers, Franța (membră a EU Green Alliance), această săptămână academică reunește experți, profesori, studenți și cercetători din domeniu.
Studenții de la științe sociale, atât de la nivel licență, cât și masterat, sunt invitați să participe la sesiunile deschise ale evenimentului, care se vor desfășura în limba engleză.
Sesiuni disponibile pentru înscriere:
- Positive Psychology – curs LIFELINE, 2 aprilie, ora 18:00 – 20:00, sala E I.4, Corp E;
- Workshop: Healthy Caring of Older Adults – 3 aprilie, ora 14:00 – 16:00, sala D1, Corp D;
- Preventive Strategies in Road Traffic – curs LIFELINE, 4 aprilie, ora 10:00 – 12:00, sala D1, Corp D.
Urmăriți canalul „Ziarul de Iași” pe WhatsApp. Cele mai importante știri ale zilei sunt disponibile aici
Participanții trebuie să completeze formularul de înregistrare până la data de 27 martie 2025. Locurile sunt limitate, iar confirmarea participării va fi transmisă prin e-mail cu o zi înainte de eveniment, alături de detalii organizatorice.
Acest eveniment face parte din Institutul Virtual pentru Sănătate Bună și Stare de Bine (GLADE) al EC2U și este gestionat de UAIC, care coordonează și programul de masterat LIFELINE – Lifelong Well-being and Healthy Ageing.
Publicitate și alte recomandări video