Vântul continuă să bată tare în Moldova. Iașul, vizat de cod galben

luni, 29 decembrie 2025, 10:41
1 MIN
 Vântul continuă să bată tare în Moldova. Iașul, vizat de cod galben

Administraţia Naţională de Meteorologie a emis o nouă atenţionare cod galben de intensificări ale vântului, valabilă luni, 29 decembrie, între orele 10.00 şi 23.00.

Potrivit meteorologilor, în Moldova, Dobrogea, sudul şi vestul Olteniei, precum şi în sud-estul Transilvaniei, vântul va avea intensificări cu viteze de 50–70 km/h.

De asemenea, în Carpaţii Meridionali şi Carpaţii de Curbură sunt prognozate rafale de 60–85 km/h, iar la altitudini de peste 1.700 de metri vântul poate atinge 90–120 km/h, viscolind zăpada depusă şi menţinând vizibilitatea scăzută.

Meteorologii mai precizează că intensificări ale vântului, cu viteze în general de 40–45 km/h, se vor semnala izolat şi în restul teritoriului.

Publicitate și alte recomandări video

Comentarii