miercuri, 27.01.2021

calcan
  • calcan
- +

CFR Cluj – Poli Iaşi 0-1 (0-0), în şaisprezecimile de finală ale Cupei României la fotbal.Iaşul merge în optimi şi a închis gura celor care susţineau că se va preda la Cluj

CFR: Sandomierski – Cr. Manea (’46 - Susic), Ciobotariu, Zunic, Latovlevici – Chipciu (’67 - Rondon), Soares, L. Aurelio (’73 - Debeljuh) – Costache (’67-Păun), Vojtus (’86 - Haiduc), Carnat. Antrenor: Dan Petrescu.

Poli: Bősz – Onea, Angiulli, Baxevanos, Buşu – Fr. Cristea (’46 - Popadiuc), De Iriondo, Passaglia – Platini (’61 - Zajmovic), Vanzo (’61 - Chacana), Calcan (‘90^4 - Cabral). Antrenor: Daniel Pancu.

Cartonaşe galbene: Chipciu (‘3), Soares (’41), Susic (’82) – Angiulli (’59), Onea (’67), Bosz (‘90^3).

Arbitri: Iulian Dima; Ciprian Danşa, Ferencz Tunyogi.

0-1, min. 64: Calcan, cu un şut puternic, pe sus, în apropierea vinclului, de la circa 25 metri, uşor lateral dreapta, la colţul lung.

Cu gândul mai mult la cupele europene, campioana României, CFR, a început meciul de aseară, din Cupa României, cu jucători care au statut de rang doi în trupa lui Dan Petrescu. Cum aceştia sunt însă fotbalişti precum Chipciu, Luis Aurelio, Vojtus ori Costache, care ar prinde lejer tricouri de titular la Poli, gazdele au controlat primul act. Controlul a însemnat doar iniţiativă şi posesie, nu şi ocazii de gol. Nici măcar una! Asta pentru că încercarea aproape paralelă cu linia porţii a lui Carnat (’32), din lateral stânga, poate fi încadrată doar la capitolul faze de poartă, în timp ce singurul şut cadrat al primei reprize, apărut abia în minutul 39 (!), semnat de Costache, nu a fost periculos. De cealaltă parte, Poli a încercat să elimine erorile defensive cu care a obişnuit în acest sezon şi a reuşit în mare parte, ieşenii făcând faţă şi la ploaia de faze fixe avute de ardeleni. În schimb, pe fază ofensivă Iaşi a fost nul, mijlocul necreând mai nimic pentru ştearsa tripletă de atac.

Pancu a avut reacţie şi a schimbat intens pentru a dinamiza ofensiva. La pauză Popadiuc a intrat în flancul drept, Vanzo a coborât la mijloc, iar Platini a fost trecut vârf împins, iar în minutul 61 au mai intrat în atac Zajmovic şi Chacana. Modificările au trezit atacul moldovenilor. Platini a trimis primul şut pe poartă imediat după odihnă, Calcan a deschis scorul în minutul 64, cu o super-execuţie, iar peste un minut Popadiuc a fost la un pas de 2-0. CFR, care avusese până la 0-0 un şut-centrare prin Carnat (’49) şi o lovitură liberă care a generat ştergerea barei la şutul lui Chipciu (’60), a mizat apoi pe o mulţime de atacanţi, însă reduta lui Bősz a rezistat. Asta şi pentru că Susic (’68), cu capul, de la 6 metri, nu a găsit ţinta, bara s-a opus la şutul lui Păun (’76), dar şi pentru că Poli a găsit soluţii să reducă la tăcere ofensiva gazdelor în ultimul sfert de oră. Mai mult, Calcan a trecut pe lângă dublă în minutele 78 şi 85.

Politehnica a pus astfel punct seriei negre din ultimele meciuri oficiale, a închis gura celor care, ţinând cont de ceea ce s-a întâmplat înaintea meciului în legătură cu locul de disputare a partidei, susţineau că se va preda la Cluj şi s-a calificat în optimile de finală ale Cupei.

Trei cereri de penalty refuzate

* Conform tragerii la sorţi, partida trebuia să se dispute la Iaşi. CFR, care are un program european încărcat, i-a rugat pe ieşeni să accepte să joace la Cluj. Poli a fost de acord, ardelenii achitând, pe lângă banii necesari organizării partidei, cheltuielile făcute de moldoveni cu deplasarea. *Dan Petrescu a ţinut rezerve jucători de bază precum Susic, Burcă, Păun, Rondon ori Debeljuh, deşi nu a putut conta pe Hoban, Deac (ambii, bolnavi de COVID-19), Cestor, Vincius şi Omrani (accidentaţi). Şi Pancu a menajat jucători de bază. Poli, care nu a putut miza pe Mihalache şi Frăsinescu, suspendaţi, nu i-a avut la Cluj pe A. Cristea şi Breeveld. Cristea a efectuat un tratament special la genunchi, iar Breeveld nu a vrut să forţeze. *Ultimul jucător venit la Politehnica în acest sezon, stoperul belgian Manuel Angiulli, a bifat primul meci în tricoul Iaşului. * Căpitan de echipă la oaspeţi a fost Passaglia. * Gazdele au cerut trei penaltiuri în prima repriză. În minutul 3, Angiulli l-a tras scurt de tricou pe Chipciu, care a căzut după ce i s-a dat drumul. Căpitanul gazdelor a văzut “galben” pentru simulare, decizia arbitrului fiind greşită. Apoi, în minutul 10, tot belgianul l-a călcat pe picior pe Chipciu în careu, din imprudenţă. În minutul 23, acelaşi Angiulli a lovit mingea cu cotul după o centrare de pe dreapta, iar Iulian Dima a lăsat jocul să continue ^ Delegaţia ieşeană a rămas peste noapte la Cluj şi va reveni azi acasă, cu autocarul. Poli şi CFR se vor întâlni şi duminică, în Copou, în campionat. * Rezerve neutilizate la Politehnica au fost Axinte, Mensah, Tălmaciu, A. Stan şi Acka.

Declaraţiile tehnicienilor

Dan Petrescu: “N-a fost un meci dezamăgitor, doar rezultatul a fostl. În prima repriză am jucat foarte bine, am avut două penaltiuri foarte clare, care nu ni s-au dat. Presiunea celor de la Craiova are însă succes, arbitrii ne fluieră de parcă adversarii noştri sunt campioni. Azi a fost un arbitraj execrabil. Apoi, noi am avut două bare, iar ei au trimis în vinclu la primul şut, după ce nu au ajuns la poarta noastră în prima repriză. Chiar dacă Cupa nu e o prioritate pentru noi, ne doream să ne calificăm. Pentru moralul nostru e foarte rău să suferim o nouă înfrângere. Lucrurile vor sta rău şi în continuare, pentru că suntem descoperiţi în lot. Am prevestit acest lucru de câteva săptămâni”.

Daniel Pancu: “E o victorie meritată, care prinde foarte bine la moralul unor jucători care suferă, care sunt neplătiţi. Succesul e important, chiar dacă CFR a început cu multe rezerve. Poziţia Iaşului în campionatul acesta nu este corectă. Meritam să fim în prima jumătate a clasamentului, doar cu Voluntari am jucat slab. Calcan e un jucător foarte bun, un jucător de echipă, care face ambele faze. El are masă musculară mare şi are nevoie de două jocuri pentru a-şi reveni după fiecare accidentare, iar el a avut două accidentări. Am trecut la jocul cu doi atacanţi, Zajmovic şi Chacana, pentru că ceea ce pregătisem, să avem superioritate, control la mijloc, nu se putea realiza deoarece ei au jucat cu mingi lungi. Zajmovic a intrat bine, a câştigat dueluri, Chacana are viteză, ne-a ieşit. Acum, urmează meciul de campionat cu CFR, sper să fie obosiţi după meciul din cupele europene şi să obţinem un nou rezultat bun cu echipa campioană”.