Doi bărbați au ajuns în stare gravă la spital după ce au căzut într-un canal colector de dejecții al blocurilor din cartierul Alexandru cel Bun.
UPDATE: Bărbații au fost detubați vineri dimineață. Starea lor este stabilă.
UPDATE: Un bărbat de 49 de ani, angajat al asociatiei de proprietari din zonă și un tânăr de 32 de ani, au fost gasiti in canalul colector de dejecții al blocurilor din zonă. Ei su fost gasiti de catre o femeie care trecea pe langa canal si a auzit gemete și care a sunat la 112 dupa ajutor. Barbatul de 49 trebuia sa repare canalizarea blocurilor din zona si trebuia sa faca lucrari si in canal.
”Cei doi barbati scosi din canal cu varste de aproximativ 30 si 50 ani au fost scosi in coma profunda, nu in stop. Au fost intubati si ventilati mecanic, adusi in UPU, cu suspiciunea unei intoxicatii cu substanta necunoscuta”, a declarat dr. Diana Cimpoesu, coordonatorul SMURD. Pgognosticul ramane rezervat.
UPDATE: Cele două persoane au fost preluate de echipajele Serviciului de Ambulanţă Judeţean și TIM (Terapie Intenesivă Mobilă), intubate şi transportate la spital.
TEXT INITIAL:Două persoane din Iaşi au căzut într-un canal situate pe Aleea Muşatini (Alexandru). La faţa locului intervin mai multe echipaje de salvatori de la diverse servicii de intervenţie, printre care se află şi o ambulanţă.