anunturi
grandchef
Bolta rece
Iasi Tv Life
TeleM

vineri, 20.05.2022

Viorel Blăjuţ: “În loc să-i facem vânt primarului Chirica îl spălăm din cap până în picioare?”

GALERIE
viorel_blajutViorel Blajut
 • viorel_blajut
 • Viorel Blajut
- +

Viorel Blăjuţ, preşedintele executiv al organizaţiei municipale a PSD, scrie pe pagina sa de Facebook că reprezentanţii PSD în consiliul local ar trebui să sprijine înfiinţarea comisiei care să investigheze cum a fost înstrăinat patrimoniul public al Iaşului în mandatul actualului primar, Mihai Chirica. Iniţiativa aparţine grupului de consilieri ai USR şi, după cum reiese din postarea menţionată, liderul consilierilor locali ai PSD nu o susţine, ba chiar “îşi schimbă opinia când îl sună primarul”. Redăm mai jos postarea lui Viorel Blăjuţ.

“Ieșenii trebuie să știe cum a fost gestionat patrimoniul municipiului nostru. Scandalurile despre afacerile imobiliare în care a fost implicat primarul Mihai Chirica, anchetele începute de instituțiile statului (DNA sau DIICOT) privind modul ilegal în care a fost înstrăinat patrimoniul Iașului îi îndreptățește pe ieșeni să vadă dimensiunea furtului de la Primăria Iași. Fiindcă una e să achiziționezi un capsator cu 80 de lei, când el costă în realitate 2.50 lei și alta e să dai teren din patrimoniul orașului gratuit sau prin diverse scheme, unor indivizi care nu aduc niciun venit în bugetul local.

Ideea unei comisii a Consiliului Local Iași care să analizeze modul cum a fost gestionat patrimoniul municipalității e bine venită. Aș fi fost mândru dacă liderul de grup al PSD ar fi început acest demers, dar acum aflu că nici măcar nu îl susține, iar primarul Chirica, își acoperă ilegalitățile prin el.

Vorbesc în numele meu și nu al partidului în care activez (PSD) și mă îngrijorează faptul că liderul nostru din CL Iași se apleacă când Chirica îi întinde telefonul și dintr-o dată își schimbă opinia și consideră că patrimoniul Iașului nu a mai fost jefuit de acest individ cercetat de DIICOT sau DNA.

Eu însă, nu mă las! Patrimoniul cultural al Iașului este de neprețuit, iar acum când ne apropiem de ziua în care sărbătorim la Iași Unirea Principatelor Române, parcă nu-mi vine să țopăi alături de Chirica, prins în horă, mânat de idealurile că unde-s doi puterea crește. Un măr găunos le strică și pe celelalte, așa că n-o să mă vedeți pe mine că mă bat pe spate cu individul care a jefuit orașul nostru, chiar dacă din rațiuni cojuncturale trebuie să mimăm o uniune forțată. Acest om a făcut de râs Iașul, l-a decredibilizat prin faptele sale de corupție în fața instituțiilor europene și a aruncat comunitatea noastră într-un colț. Din aceste motive eu mă încăpățânez să-i cer demisia.

Ce facem noi acum? În loc să-i facem vânt pe scări din Palatul Roznovanu, pentru că și-a pierdut credibilitatea ocupării unei astfel de demnități, noi îl spălăm din cap până-n picioare și-l proțăpim înapoi în scaunul de primar? Îi rog respectuos pe cei cinci consilieri locali care reprezintă PSD, să-și facă datoria față de cetățeni și să le spună ce s-a întâmplat cu adevărat, cu patrimoniul Iașului. Dacă a fost sau nu jefuit de mafia patronată de primarul Chirica?”

 

© Drepturi de Autor (Copyright) - Acest articol este proprietatea Ziarul de Iasi (www.ziaruldeiasi.ro) si este protejat de Legea dreptului de autor si drepturilor conexe (8/1996). Preluarea acestui articol se poate face, potrivit reglementarilor in vigoare, doar în limita a maximum 500 de caractere, urmate obligatoriu de un link directionat catre acest articol! Orice incalcare a acestor prevederi va fi supusa procedurilor pentru intrarea in legalitate si recuperarea daunelor.

Ultima ora

editorial

Nimic de salvat

Pavel LUCESCU

Nimic de salvat

Încăput pe mâna lui Barna, Ghinea, Drulă, Năsui şi prietenii, USR a devenit un soi de anexă libertariană a PNL, unde ar fi logic să şi sfârşească, alături de gaşca Câţu-Gorghiu.

opinii

Love story la “om la lună”

George PLEȘU

Love story la “om la lună”

Se face curând un an de zile de când nu am mai scos din player-ul maşinii cd-ul cu albumul În caz de om la lună, strigaţi „om la lună, stânga/ dreapta” după caz.

Tencuiala antiseismică

Neculai SEGHEDIN

Tencuiala antiseismică

Desigur, o legendă urbană, unul din miturile care însoţesc toate amintirile, povestirile, convingerile legate de cutremur, care au dus la dezvoltarea unei adevărate culturi a seismului în România.

Metamorfozele lui Eugenides

Codrin Liviu CUȚITARU

Metamorfozele lui Eugenides

Deşi unii comentatori vorbesc despre o „moarte” a postmodernismului american - prin revenirea romanului recent la epic, la poveste -, în realitate nu asistăm acum decît la remodelarea vechilor structuri moştenite de la Barth sau Hassan şi la reconsiderarea funcţiilor esenţiale ale ficţiunii. Reabilitarea instrumentarului epic reprezintă contribuţia estetică a „generaţiei următoare”, în interiorul căreia strălucesc deja Jeffrey Eugenides (laureat al Premiului Pulitzer în 2003) şi Jonathan Franzen (distins cu National Book Award în 2001). 

pulspulspuls

Unde a dispărut de-o vreme şi de ce madam Şoşo, cea mai cu greutate sinatoare de Iaşi

PULS

Unde a dispărut de-o vreme şi de ce madam Şoşo, cea mai cu greutate sinatoare de Iaşi

Multă lumea ne-a tot întrebat în ultima vreme unde o fi dispărut din peisaj sinatoarea de Iaşi cu cea mai mare greutate (la quintale ne referim, nu la influenţă, evident), dar şi cu gura cea mai mare. Ei bine, stimaţi telespectatori, am apelat pentru un răspuns la această spinoasă problemă a politichiei locale, naţionale şi, de ce nu, chiar evropeneşti am putea spune, la aceeaşi sursă a noastră care ne-a spus câte una sau alta la momentul candidaturii ei la Iaşi pe listele auriste, când mai nimeni nu ştia de un’ s-o ia pe madam: adicătelea amicul Archibald Tănase, stimaţi telespectatori, că sigur vă era olecuţă dor de el, nu-i aşa?

Caricatura zilei

Cireșe, nu ruble

Editia PDF

Bancul zilei

Doi rechini : - Ce faci, ma? - Am fost bolnav... - Pai, ce-ai avut?  - Am mâncat un general rus si o saptamân (...)

Parteneri

Alte publicatii

  Fotografia zilei

  Intrebarea zilei

  Implementarea benzii unice pentru mijloacele de transport în comun pe toată lungimea șoselei Nicolina, o apreciați ca fiind benefică fluidizării traficului din zonă?

  vezi raspunsuri

  Copyright 2006-2020 © Ziaruldeiasi.ro Toate drepturile rezervate.