Stadion Midia: timp ploios, teren umed, spectatori – 500.
Au inscris: Ghidarcea (min. 14), Tudorici (min.35), Savu (min.38), Jilavu (min.59), Usurelu (min.70), Mitruc (min. 72), Andries (min.78).
Cartonase galbene: Branet (min. 62), Mitruc (min. 82).
Midia Navodari: Dinica (min. 74 -Unchias), Gherbezan, Miu, Floricica, Stefan Liviu, Usurelu, Lungu (min. 57 – Placinta), Tudorici, Dicu, Jilavu, Ilie (min. 57 – Matei).
Laminorul Roman: Branet, Codreanu, Ghinea, Ghidarcea, Dinu, Baciu, Zaharia (min. 84 – Cozma), Mitruc, Andries, Ioan Radu (min. 76 – Pavel), Tapu (min. 87 – Serban). Director Tehnic – Vasile Simionas. Antrenor principal- Ioan Radu.
Arbitru – Vlad Dumitru (Galati)
Asistenti: Catalin Oprisan (Vaslui), Aurel Iordachescu (Bucuresti).
Observator FRF – Constantin Gheorghe (Suceava).
0 – 1, min. 14: Codreanu executa un corner de pe partea stinga, iar Ghidarcea reia cu capul, de la 6 metri.
1 – 1, min. 35: Tudorici primeste o centrare de pe dreapta si reia, plasat, cu capul, de la 7 metri.
1 – 2, min.38: Ioan Radu patrunde pe partea dreapta, centreaza in careu la Ghidarcea, acesta recentreaza in stinga la Tapu, care reia, din plonjon, cu capul de la 3 metri.
2 – 2, min.59: Jilavu reia cu capul, de la 5 metri, dupa un corner de pe partea dreapta.
3 – 2, min. 70: Jilavu patrunde pe dreapta, centreaza in careu pina la Usurelu, care inscrie de la 7 metri.
3 – 3, min. 72: Sut Mitruc, de la 20 de metri, iar portarul Dinica scapa balonul din mina.
3 – 4, min. 78: Codreanu patrunde pe partea stinga, centreaza in careu pina la Andries care, de la 3 metri, trimite balonul in poarta goala.
Simbata, 21 aprilie, Laminorul Roman a luat o optiune serioasa in lupta pentru ocuparea locului II, in clasamentul seriei I, loc ce i-ar permite jucarea unui meci de baraj pentru promovarea in prima scena fotbalistica a tarii. Impulsionati de rezultatele inregistrate in etapa trecuta, laminoristii au fortat obtinerea victoriei la Navodari, lucru reusit, in cele din urma, dupa un joc deosebit de spectaculos. Chiar daca au intilnit o echipa foarte puternica, cu un lot omogen, tevarii au reusit sa se impuna, venind la Roman cu toate cele trei puncte puse in joc. Cu toate ca au jucat in deplasare, elevii tehnicianului Vasile Simionas si ai profesorului Ioan Radu au luat cu asalt, din primele minute, poarta lui Dinica, reusind sa deschida scorul inca din primul sfert de ora, printr-o frumoasa lovitura de cap a lui Ghidarcea. Replica gazdelor nu a intirziat sa apara, iar, dupa sutul lui Jilavu, din min. 30, Tudorici restabileste egalitatea pe tabela de marcaj, dupa doar 5 minute. Practicind un marcaj sufocant, laminoristii au pus stapinire pe mijlocul terenului si, in minutul 38, dupa o faza "ca la carte", Savu inscrie un gol superb, aducindu-si echipa in avantaj la intrarea la vestiare.
In cel de-al doilea mitan, gazdele alearga dupa egalare, urcind mult mai des in atac. Astfel, in urma unei greseli a defensivei romascane, in min. 59, Jilavu restabileste egalitatea pe tabela, relansind jocul. Surprinsi de replica data de gazde, tevarii pierd controlul jocului, iar in minutul 70 se vad condusi pe tabela de marcaj, in urma golului reusit de Usurelu, dupa o faza lucrata de Jilavu, pe partea dreapta. Doua minute mai tirziu, Mitruc readuce speranta in tabara romascana, inscriind un gol antologic, dupa o greseala de amator a portarului Dinica, lucru ce i-a adus acestuia si schimbarea din joc. Simtind ca pot pleca cu puncte de la Navodari, romascanii reiau ofensiva, iar in minutul 78, in urma unui contra-atac fulger, Codreanu patrunde impetuos pe partea stinga, centreaza in careu, iar Andries, venind din spate, nu face altceva decit sa indeplineasca o simpla formalitate, inscriind golul victoriei. Cu toate ca au alergat dupa egalare pina in ultimul minut, gazdele nu au mai reusit sa-si atinga scopul, fiind nevoite sa paraseasca terenul fara nici un punct. In plus, in minutul 38, Codreanu a reusit sa smulga aplauzele publicului, dupa o "torpila" trimisa din vole, de la 17 metri, balonul trecind milimetric pe linga stilpul din stinga al portii lui Unchias. De mentionat este si faptul ca, pentru victoria de simbata, laminoristii au fost premiati de catre presedintele Nati Meir cu cite 500 de dolari de fiecare. Acesta a promis ca, in cazul unei victorii in meciul cu Sportul Studentesc, care se va disputa simbata, 28 aprilie, va dubla prima de joc la 1.000 de dolari, pentru fiecare jucator. La partida de la Navodari a fost prezent si fostul fotbalist international Danut Lupu. Acesta s-a aratat impresionat de jocul romascanilor, urmind sa aiba o discutie cu Nati Meir pentru a prelua functia de antrenor-jucator la laminoristi, in cazul in care Vasile Simionas va semna astazi un contract, pe trei ani, cu divizionara A, FCM Bacau.
Declaratii dupa meci
Vasile Simionas, director tehnic la Laminorul Roman: "A fost un joc spectaculos, in ciuda vremii nefavorabile. Cred ca partida de astazi s-a ridicat cu mult peste valoarea unor jocuri din Divizia A. Am stiut ca Midia este o echipa ce a primit multe goluri acasa si am profitat de aceasta slabiciune a gazdelor. Ma bucur ca Laminorul este in urcare si sper sa ne putem atinge obiectivul."
Virgil Dridea, antrenor la Midia Navodari: "A fost un joc controlat de noi, dar cred ca o parte dintre jucatorii nostrii nu si-au dorit victoria. Daca ar fi sa dau un exemplu, cred ca cel mai concludent este cel al lui Dinica. Nu-mi vine sa cred ca un portar, in virsta de 33 de ani, cu experienta sa poate, face asemenea greseli. Nu pot sa-mi explic cum a putut lua o minge care iesea afara si sa si-o bage in propria poarta. Voi cere conducerii clubului sa ia masuri drastice impotriva jucatorilor care nu si-au facut datoria." (Bogdan GOTCA)