luni, 06 mai 2002, 23:00

Stadion "Moldova": timp frumos, teren excelent, spectatori 1.000.
A inscris: Dinu (min.50).
Cartonase galbene: Mitruc (min.70), Oprea (min.52).
Laminorul Roman: Tufisi, Beceru, Soimaru, Ghidarcea, Dinu, Ghinea (min.16 Panescu), Zaharia (min.80 Cozma), Mitruc, Cornateanu (min.46 Filip), Andries, Tapu. Antrenor principal – Leonida Nedelcu. Antrenor secund – Aurel Balan.
AEK Bucuresti: Valache, Pavel, Zanc, Soltuz, Angheluta, Poenaru (min. 70 Balauru), Ionila (min.46 E. Oprea), Petelean, Stancu, Nicolae (min.60 Carabas), Oprea. Antrenor – Stefan Gherman.
Arbitru – Marian Ezaru (Craiova).
Asistenti: Florin Burzarnescu (Craiova) si Octavian Sovre (Oradea).
Observator FRF – Mircea Constantinescu (Bucuresti).
1-0, min.50: Dinu executa excelent o lovitura libera de la 20 de metri, trimitind balonul in stinga lui Valache.
Vineri, 3 mai, Laminorul Roman a reusit sa invinga, pe teren propriu, liderul seriei I a Diviziei B la fotbal, AEK Bucuresti. Unicul gol al tevarilor a fost inscris de catre Gabriel Dinu.
Chiar daca nu a fost un joc spectaculos, faptul ca tevarii au jucat cu palosul deasupra capului si-a spus cuvintul. Cu o apararea bine pusa la punct, tevarii nu au riscat prea mult in atac, constienti fiind de faptul ca, in cazul unui esec pe teren propriu, in jocul de vineri, ei ar fi spus la revedere Diviziei B.
Inceput intr-o nota de dominare usoara a romascanilor, jocul de pe stadionul "Moldova" a "aprins" tribunele, pentru prima data, in minutul 14, cind lovitura libera, de la 25 de metri, executata de catre Gabriel Dinu, a fost respinsa cu greu de catre portarul Valache. Dupa ocazia lui Dinu, pina spre finalul primei reprize, jocul a amortit din nou. Ambele echipe s-au multumit sa-si apere cu indirjire propriul careu, nici una dintre cele doua combatante nefiind dispuse sa riste inutil. Atit Laminorul, cit si AEK au preferat sa-si astepte adversarul "la cotitura", in speranta ca ii va putea administra lovitura de gratie. Cu doar 4 minute inainte de finalul reprizei, Mitruc trimite o bomba de la 25 de metri, insa acelasi Valache reuseste sa retina fara probleme.
Debutul celui de-al doilea mitan a apartinut, cum era de asteptat, tot echipei gazda care, la doar cinci minute dupa fluierul de incepere a celei de-a doua reprize, a reusit sa deschida tabela de marcaj, prin acelasi Gabriel Dinu. Romascanul a executat perfect o lovitura libera de la 20 de metri, perpendicular pe porta lui Valache si, profitind de proasta asezare a zidului, a trimis balonul in stinga portarului bucurestean. Reusita lui Dinu a facut ca acesta sa fie la cel de-al treilea gol reusit in acest retur din lovitura libera, lucru care l-a facut pe Gabriel sa devina un adevarat specialist in executarea loviturilor libere din preajma careului advers. In minutul 58, profitind de caderea oaspetilor, romascanii au fortat inscrierea celui de-al doilea gol, insa sutul lui Tapu, din marginea careului de 16 metri, a trecut peste transversala portii lui Valache. Ocazia ratata de catre Tapu a fost ultima faza notabila a jocului. Nici Laminorul si nici oaspetii nu au reusit sa mai agite tribunele stadionului de pe malul Moldovei. Cele trei puncte cistigate de catre romascani in jocul de vineri ii mentine pe elevii lui Leonida Nedelcu in lupta pentru evitarea retrogradarii.
Declaratii dupa meci:
Tiberiu Petris, presedinte AEK Bucuresti : "Am asistat la un joc intre doua echipe care au obiective diametral opuse. Laminorul lupta pentru evitarea retrogradarii, iar AEK lupta pentru promovarea in Divizia A. Nu a fost un joc prea spectaculos, insa am observat ca echipa gazda si-a dorit mai mult decit noi victoria. Noi am primit un gol in urma unei greseli comise de catre portarul Valache care, in rest, a aparat foarte bine. El nu este portarul nostru titular insa, din cauza faptului ca Bogdan s-a accidentat la incalzirea dinaintea jocului, am fost nevoiti sa intram in teren cu portarul de rezerva. Este tinar si nu are experienta, de aceea a si luat acel gol din lovitura libera. Tin sa felicit echipa romascana pentru modul in care s-a luptat in jocul de astazi si ii doresc succes in lupta pentru evitarea retrogradarii".
Leonida Nedelcu, antrenor principal la Laminorul Roman: "Am intilnit astazi echipa de pe locul I al clasamentului. Intr-adevar, AEK isi merita pozitia pe care o ocupa in acest moment. In ceea ce priveste echipa noastra, vreau sa spun ca la Roman exista, in acest moment, citiva jucatori doar cu numele, pentru ca, in rest, nu pot sa spun ca joaca fotbal. Chiar daca nu doresc sa dau nume, tin sa precizez ca imi este destul de greu sa peticesc un sac gaurit, cu jucatorii pe care ii avem acum in lot. Daca in aparare am mai reusit sa facem cite ceva, in atac avem, in continuare, probleme. Cu toate acestea, eu sper intr-un rezultat bun la Navodari, pentru a ne mentine in lupta pentru evitarea retrogradarii. Doresc mult succes AEK-ului si sper sa poata sa promoveze, in acest an, in prima Divizie, pentru ca este o echipa puternica, foare disciplinata si cred ca merita sa joace in divizia A". (Bogdan GOTCA)