Stadion Moldova : timp racoros, teren umed, spectatori 2.000.
Au inscris : Ghidarcea (min.65), Ian Radu (min.63) si Dorel Zaharia (min.81).
Cartonase galbene : Tapu (min.54), Codreanu (min.74), Branet (min.84), Romeo Colda (min.37), Ferenti (min.42), Tanase (min.90).
Laminorul Roman : Branet, Codreanu, Baciu, Ghidarcea, Dinu, Cozma, Zaharia, (min.81 – Pavel), Mitruc, Scinteie, (min.46 – Andries), Ioan Radu (min.4 – Spirea), Tapu. Director tehnic – Vasile Simionas.
Callatis Mangalia : Mina, Romeo Colda, Stoica (min.71 – Pal), Chelu, Tanase, Gheorghiu (min. 62 – Doicaru), Cornateanu (min. 53 – Nastase),Oprea, Dorel Zaharia, Ferenti, Ciprian Colda.
Antrenor – Daniel Radulescu.
Arbitru – Augustus Constantin (Rimnicu-Vilcea).
Asistenti : Danut Sopa (Sibiu) si Bogdan Medrea (Rimnicu-Vilcea).
Observator FRF – Ilie Stelian (Bucuresti).
1-0, min. 56: Mitruc centreaza de pe partea stinga, iar Ghidarcea reia, cu capul, de la 6 metri.
2-0, min. 63: Ioan Radu suteaza puternic, de la 20 de metri, balonul loveste bara din dreapta, dupa care se opreste in poarta.
2-1, min.81: Dorel Zaharia reia cu capul de la 6 metri, dupa o greseala a portarului Branet.
Simbata, Laminorul Roman a reusit sa spele rusinea inregistrata in turul campionatului, atunci cind au "reusit" sa piarda, in deplasare, la Mangalia, cu scorul de 4-1. In plus, in afara victoriei de simbata, elevii lui Vasile Simionas si ai lui Ioan Radu au demonstrat ca au iesit din "pasa" proasta in care au intrat la inceputul returului de campionat. Dupa o partida animata, in care romascanii au detinut controlul, acestia au reusit sa-si adjudece cele trei puncte puse in joc chiar daca, pe final, oaspetii s-au dovedit a fi mai periculosi.
In prima parte a jocului, Cornel Codreanu a fost cel mai "nefericit’ fotbalist romascan, reusind sa rateze citeva ocazii clare de gol. In minutul 15, Cornel a zguduit transversala portii lui Mina, iar dupa 15 minute a trimis balonul puternic, de la 17 metri, pe linga stilpul din dreapta al portii adverse. Ultimele 10 minute ale primei reprize au apartinut echipei oaspete, carea iesit mai curajos pe contraatac, Ferenti si Colda fiind la un pas de a deschide scorul.
In repriza a doua, romascanii au fortat inscrierea golului, insa prima ocazie de gol a apartinut tot oaspetilor, in minutul 49, cind au fost la un pas de a obtine o lovitura de la 11 metri. Ferenti a patruns in careul romascan si, dupa un contact cu Ghidarcea, fotbalistul de la Callatis a cerut lovitura de pedeapsa, acordata in prima instanta de catre centralul Constantin. Nemultumiti de decizia acestuia, romascanii protesteaza si il determina pe central sa se consulte cu tusierul Medrea. Dupa ce au discutat citeva secunde pe marginea terenului, cei doi arbitri au cazut de acord sa anuleze lovitura de pedeapsa dictata cu aproape un minut inainte, lucru care a stirnit proteste, de aceasta data, in tabara celor din Mangalia. Sapte minute mai tirziu, tevarii au deschis scorul prin Ghirarcea. In minutul 58, Andries inscrie si el, insa golul a fost anulat pe motiv de fault in atac. Cel de-al doilea gol al romascanilor l-a avut ca autor pe Ioan Radu, a carui "torpila", de la 20 de metri, a "muscat" bara din dreapta, dupa care s-a oprit in plasa portii lui Mina. Oaspetii au redus din diferenta in minutul 81 cind, in urma unei greseli a apararii romascane, Dorel Zaharia a reluat cu capul, de la 6 metri, fructificind foarte bine un balon respins gresit de catre portarul Branet.
Declaratii dupa meci
Ioan Radu, antrenor principal la Laminorul Roman: "Ne bucuram pentru cele trei puncte pe care le-am cistigat. Au fost momente bune in jocul nostru, cind a fost si spectacol, dar cred ca inca nu am ajuns la omogenitatea dorita de noi. Speram ca sa atingem acest lucru in meciurile viitoare. In ceea ce priveste arbitrajul, as prefera sa nu il comentez".
Mentionam faptul ca antrenorul principal al echipei Callatis Mangalia, Daniel Radulescu, a refuzat sa se prezinte la conferinta de presa. Oficialii din Mangalia au afirmat ca Radulescu nu a putut sa dea declaratii deoarece s-a dus sa faca dus, chiar daca acesta nu a intrat sa joace fotbal, ci s-a agitat, ca un leu in cusca, pe marginea terenului.
(Material realizat cu sprijinul SC ELEROM SA Roman – transformatoare, aparataj si instalatii electrice)