Stadion Politehnica: timp racoros, teren umed, spectatori -200.
A inscris – Tapu (min. 35 si 62).
Cartonase galbene: Acatrinei (min.34), Capusa (min.58), Serban (min.81).
Politehnica Iasi: Mihalache, Virlan (min.71 – Bodoga), Medeleanu, Acatrinei, Raileanu, Dumitru (min53 – Letcu), Moise, Rupedeal, Capusa, Besleaga (min.56 – Badarau), Soconariu.
Antrenor – Danut Munteanu.
Laminorul Roman: Branet, Codreanu, Baciu, Ghidarcea (min.71 – Ghinea), Dinu, Cozma, Zaharia, Mitruc, Andries (min. 79 – Serban), Ioan Radu, Tapu. Director tehnic – Vasile Simionas. Antrenor principal – Ioan Radu. Antrenor secund – Aurel Balan.
Arbitru – Teodor Balmus (Galati).
Asistenti – Ion Bedreaga (Galati) si Constantin Caia (Tusnad).
Observator federal – Cristian Teodorescu (Buzau).
0-1, min.35: Codreanu executa un corner de pe partea dreapta, iar Tapu reia, plasat, cu capul, de la 11 metri.
0-2, min.62: Mitruc patrunde pe dreapta, centreaza in careu pina la Tapu, care reia, cu capul, de la 12 metri, in dreapta lui Mihalache.
Simbata,14 aprilie, Laminorul Roman a reusit sa se impuna, fara probleme, in fata "viitoarei" divizionarei C Poli Iasi, echipa condamnata deja la retrogradare. Plecati cu gindul de a cistiga la Iasi toate cele trei puncte puse in joc, elevii tehnicianului Vasile Simionas au aratat ca au jucat in Dealul Copoului un meci de antrenament, replica echipei gazda fiind cu mult sub asteptarile tevarilor. Fara a avea o viziune clara de gol, cu un lot sub orice critica, Poli a demonstrat, inca o data, daca mai era nevoie, ca isi merita cu prisosinta condamnarea la retrogradare. De partea cealalta, laminoristii au facut legea pe teren, dind impresia ca joaca pe stadionul Moldova, in compania echipei de fotbal a Seminarului Franciscan, intr-o zi de post.
Inca din primele minute ale meciului, romascanii au luat cu asalt poarta studentilor ieseni, insa incursiunile lui Zaharia, Ghidarcea sau Andries nu si-au atins scopul. Primul gol al intilnirii l-a avut ca autor pe Tapu, a carui lovitura de cap, de la 11 metri, l-a invins pe portarul Mihalache. La finalul primei reprize, dupa o faza similara cu cea a primului gol, Ghidarcea reia cu capul, de la 7 metri, insa balonul trece milimetric pe linga stilpul din stinga a portii iesene.
In cel de-al doilea mitan, laminoristii au reluat ofensiva la poarta lui Mihalache. In minutul 47, dupa o centrare ca la carte a lui Tapu, Ioan Radu reia cu capul, din centrul careului, insa balonul loveste bara portii echipei gazde. In minutul 62, romascanii se distanteaza pe tabela de marcaj, prin golul inscris de acelasi Gabi Tapu. Chiar daca a fost o partida fara miza pentru ieseni, dupa primirea celui de-al doilea gol, elevii lui Danut Munteanu nu au reusit sa iasa mai curajos la atac, lucru care l-a facut pe portarul Branet sa inghete de frig intre buturile portii laminoriste.
Declaratii dupa meci
Ioan Radu, antrenor la Laminorul Roman: "A fost un joc usor pentru noi, avind in vedere si valoarea adversarului pe care l-am intilnit astazi. Am jucat destul de degajati si am reusit sa ne atingem obiectivul. Imi pare rau pentru situatia in care a ajuns Politehnica, dar, poate, pe viitor, lucrurile se vor indrepta si la Iasi".
Material realizat cu sprijinul SC ELEROM SA Roman – transformatoare, aparataj si instalatii electrice –