Alina Enache a parat sase aruncari de la sapte metri

vineri, 30 ianuarie 1998, 00:00

La sfirsitul saptaminii trecute, la Focsani, echipa de handbal junioare LPS-CSS Iasi a participat la cel de-al doilea turneu de sala din cadrul Campionatului National. Intarita cu Mihaela Sandu si Alina Enache (ambele transferate de la Vaslui), echipa ieseana pregatita de prof. Veniamn Lupan a avut de infruntat in primul meci, cel cu LPS-CSS Roman, si ostilitatea brigazii de arbitri. Paradoxal, romascancele au cistigat aceasta intilnire cu toate ca au condus pe tabela de marcaj doar de doua ori: in minutele 3 (1-0) si 60 (21-20), rezultat cu care de altfel s-a si terminat disputa. Desi au avut avantaj in permanenta, uneori chiar si de 5 goluri (min. 17: 8-3; min.19: 9-4), iesencele au fost egalate in min. 59 (scor 20-20), pentru ca, in ultimele secunde ale partidei, sa piarda nemeritat. Referitor la maniera de arbitraj, graitoare sint datele din caseta tehnica: 10 aruncari de la 7 m. pentru Roman, numai 2 pentru LPS-CSS Iasi; 14 minute eliminare impotriva iesencelor, nici unul in contul formatiei romascane.
In cea de-a doua zi, elevele prof. Veniamin Lupan au trecut lejer de LPS Vaslui (scor 22-12), in timp ce in ultima confruntare a turneului LPS Iasi a terminat la egalitate (24-24) cu LPS-CSS Buzau. Alaturi de portarita Alina Enache, care a reusit sa pareze 6 aruncari de la 7 m. intr-o singura partida (cu LPS Roman), s-au mai remarcat Anca Pinteala (ce a inscris in turneul vrincean 31 de goluri), Laura Stancu, Petronela Rusu (de la care antrenorul asteapta mult mai mult) si Roxana Chiba, o handbalista longilina (1,83 m.) de numai 16 ani. "Echipa este formata din jucatoare ce vor fi junioare si anul viitor. Oricum, de la inceputul sezonului se simte o evidenta crestere valorica in joc", a spus Veniamin Lupan, antrenorul formatiei LPS-CSS Iasi. (S.M.)