Brasovul, arbitrul calificarii

vineri, 19 decembrie 1997, 00:00

Inaintea jocului "U" Sanex – Poli Moldro, sala "Horia Demian" a programat o alta partida din seria A, Carbochim – Romradiatoare Brasov. Pentru brasoveni acest meci reprezenta si ultima sansa de a intra in prima grupa valorica, dar emotiile si-au spus cuvintul. Net superioara valoric, echipa clujeana s-a impus fara drept de apel. In plus, Corui, Lapuste si Sebestyen au oferit un recital propriilor suporteri, unul din principalele procedee de a marca fiind slam-dunk-urile. Absenta lui Sestopal s-a simtit mai ales in ceea ce priveste constructia atacului. In aceasta situatie, Moscalu a uzat de ceea ce stie sa faca el cel mai bine, adica patrunderile individuale. Si i-au iesit. Presiunea psihica care "plutea" a influentat evolutia tinerilor si neexperimentatilor jucatori ieseni: Murgoci a dat un cos de trei puncte intr-un moment greu, dar a pacatuit pritr-un fault in atac, un minut mai tirziu; Gheorghiu a condus atacul iesean in ultimile sapte minute (dupa ce Popa a acumulat cinci greseli personale) si a facut-o destul de bine pina aproape de finalul meciului, cind a fortat o patrundere intr-un moment important al jocului. Chiar infrinti, iesenii au apreciat ca excelent arbitrajul prestat de arbitrii bucuresteni M. Marinescu si Z. Raduly. Ultima etapa va fi cea care va stabili cea de-a opta echipa calificata in grupa valorica 1-8. Daca Romradiatoare Brasov a pierdut orice sansa de calificare, ea pastreaza inca rolul de arbitru in lupta Iasi – Arad. Politehnica Moldrom intra in grupa de elita numai daca invinge pe West Petrom Arad, si aceasta situatie conduce la doua variante: 1. daca Brasovul pierde acasa cu SOCED, iesenii sint obligati sa invinga la minim trei puncte diferenta (la Arad moldovenii au cedat cu 74-72); 2. daca Brasovul cistiga, atunci toate cele trei echipe vor acumula cite sapte victorii si implicit acelasi numar de puncte, situatie in care va intra in calcul cosaverajul direct intre cele trei echipe, iesenii fiind obligati sa cistige la minim 12 puncte avans. Data fiind importanta capitala a partidei de miine (care se disputa la Sala Sporturilor de la ora 10.30), e nevoie de suportul tuturor celor care iubesc baschetul in Iasi. Daca la Cluj galeria a insemnat doar patru oameni, cu siguranta ca la acest joc sala va fi plina, pentru ca Politehnica Moldrom are nevoie de sprijin mai mult ca niciodata. Suporterii sint invitati astazi, la ora 16,00, la Sala Polivalenta, pentru "antrenamente" (Lucian MINUT)