Comedii cu olteni si catei

duminică, 29 august 1999, 23:00

Rocar – Petrolul Ploiesti 2-1 (0-0). Debutul trupei teatrale a "gazarilor" in Drumul Gazarului a fost un spectacol de "commedia dell’arte". Catelusii lui Silviu Dumitrescu au deschis sorul prin Serban din penalty, in minutul 50, apoi, Constantin a egalat, parca fara voie, in min. 84, pentru ca golul izbavitor al victoriei sa vina, spre usurarea tuturor, in minutul 87, prin Mircea Oprea.
FC Brasov – Extensiv Craiova 2-1 (1-0). Au marcat: M. Ivan (1) si Vasc (47) / Rotariu (80). Dupa cum se vede, brasovenii au pornit in forta ambele reprize, dar s-au cam sufocat pe finaluri. In min. 25, Soava (Extensiv) a ratat un penalty.
Rapid – Gloria Bistrita 2-1 (1-1). Au marcat: Sergiu Radu (19), Mutica (78) / Turcu (30). Vorba unui sugubat de la Radio, "meciul a fost, conform asteptarilor foarte disputat". Un meci la care trupele gazaresti ar trebui sa-l vada cu carnetelul de notite in mina. Au fost totusi destule momente comice, precum gafa lui Lobont la golul bistritenilor si penaltiul ratat de Schumacher, in min. 43!
Universitatea Craiova – FCM Bacau 2-3 (0-0) . Au marcat: Sava (80), Iorga (82) / Serea (6), Petcu (75), Ganea (86). Repriza a doua a fost una cu scintei: goluri discutabile, rasturnari de scor si doua eliminari: Vochin (Craiova – min. 75) si Petcu (Bacau – min. 86). Arbitrajul lui Sorin Vadana va fi, cu siguranta, unul dintre punctele fierbinti ale discutiilor post-etapa, dar impresia generala din tabara olteana este una a haosului si neputintei.
FC Onesti – FC Arges 1-2 (0-0). "Sindromul Bayern – Manchester" s-a manifestat in doua partide de Divizia B, ca si in meciul de la Onesti. In pofida dominarii argesene, gazdele deschid scorul prin ex-pitesteanul Bilasco (min. 79). Dar, in minutele 87 si 90, rezervele lui Halagian, Ghinda si Mara au intors rezultatul!
CSM Resita – Ceahlaul Piatra Neamt 1-3 (1-1). Szijj (11) / Baldovin (14), Grozavu (47, 75 – ultimul din penalty). Decizia FRF de a suspenda publicul resitean a avut o parte buna: i-a scutit pe focosii suporteri ai "rosso-nerilor" de o noua umilinta. S-a remarcat atacantul resitean Szijj, care a facut o fapta buna si una rea: a deschis scorul in min. 11, dar a si ratat un penaly, in min. 26!
FC National – Otelul Galati 1-1 (1-0). Au marcat Niculescu (5) / D. Oprea (86). Golul de start al lui Niculescu a dat peste cap planurile tactice ale lui Titi Dumitriu, care isi cantonase echipa in aparare. Dupa pauza, introducind atacanti noi, galatenii au obtinut, totusi, remiza dorita, in fata unui National care ajunge la -4 la adevar.
Farul Constanta – Steaua 2-1 (0-1). Au marcat: Chiratcu (55 -penalty), Tudor (88) /S. Ilie (25). Cu doua minute inaintea golului egalizator al constantenilor, Marius Iordache a fost eliminat. La terminarea partidei, arbitrul Iosif Biro a fost agresat de jucatorii stelisti.
Astra Ploiesti – Dinamo Bucuresti 1-2 (0-1) . Ionut Savu (’52) / M. Niculae (’14), Vladoiu (’59)
Etapa viitoare 11 septembrie) : Gloria Bistrita – FC National; Petrolul – FC Brasov; Extensiv Craiova – Rapid Bucuresti; Dinamo Bucuresti – Rocar Bucuresti; Otelul Galati – FC Onesti; Steaua Bucuresti – CSM Resita; FC Arges – Farul Constanta; Ceahlaul Piatra Neamt – Universitatea Craiova; FCM Bacau – Astra Ploiesti. (Nic. G)
1. Dinamo 7 7 0 0 24-3 21 (+12)
2. FC Arges 7 5 0 2 11-5 15 (+6)
3. Otelul 7 4 1 2 17-11 13 (+4)
4. Ceahlaul 6 4 1 1 11-8 13 (+4)
5. Bacau 7 3 3 1 10-8 12 (+3)
6. Rapid 6 3 2 1 7-5 11 (+2)
7. Astra 6 3 1 2 12-8 10 (+1)